Sankowski wraca po dymisji. Będzie rządzić nowym instytutem AI

Redakcja Redakcja Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 75
Prof. Piotr Sankowski odszedł w atmosferze skandalu ze spółki IDEAS NCBR, a wraz z nim wielu naukowców. Teraz matematyk i ekspert od sztucznej inteligencji wraca po rozmowach z wicepremierem Krzysztofem Gawkowkim i Dariuszem Wieczorkiem. Ale nie do IDEAS NCBR, a tworzonego państwowego instytutu, który zajmie się całościowym rozwojem AI w Polsce.

Burzliwa zmiana w IDEAS NCBR 

Nowy państwowy instytut ruszy 1 stycznia 2025 roku. W czwartek jego powołanie zapowiedzieli na konferencji prasowej minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i Dariusz Wieczorek, minister nauki. Obecny obok nich był prof. Piotr Sankowski, który dopiero co został odwołany, ponieważ w konkursie wybrano dr hab. Grzegorza Borowika, byłego kierownika Zakładu Zastosowań Sztucznej Inteligencji w Cyberbezpieczeństwie w NASK. 

Nominacja ta wzbudziła ogromne kontrowersje, ponieważ to Sankowski był założycielem IDEAS NCBR w 2021 roku, skompletował zespół i dostał granty na badania wokół AI. Środowisko naukowe mocno skrytykowało Wieczorka, ale też wiceministra Macieja Gdulę, który zarzucił spółce kierowanej przez Sankowskiego straty finansowe.  


Rząd przywraca Sankowskiego. Ale gdzie indziej

- Polski rząd będzie wspierał sztuczną inteligencję - zapewnił dziś Gawkowski. - Nowa jednostka miałaby powstać we współpracy NCBR, resortów nauki, obrony i cyfryzacji oraz części polskich uczelni - ocenił. 

- Nic złego nie stanie się badaczom w zespole IDEAS NCBR. Intencja jest taka, żeby zwiększyć potencjał działania. Stąd pomysł utworzenia państwowego instytutu - zapewnił Wieczorek. 

 

- Chętnie podejmę się tego projektu tworzenia instytutu badawczego IDEAS. Cieszę się, że się spotykamy i będziemy mieli szansę kontynuować ten wyjątkowy projekt - powiedział prof. Sankowski na wspólnej konferencji prasowej z politykami. 


Fot. Dariusz Wieczorek (w środku), Krzysztof Gawkowski (z lewej), prof. Piotr Sankowski (z prawej)/X @Ministerstwo Nauki

GW



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj75 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (75)

Inne tematy w dziale Technologie