Rada Polityki Pieniężnej w środę zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie – poinformował bank centralny w komunikacie. Stopa referencyjna NBP nadal wynosi 5,75 proc.
RPP: Główna stopa referencyjna bez zmian
Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie podał, że główna stopa NBP, stopa referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc. Stopa depozytowa wynosi 5,25 proc., stopa lombardowa – 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli została utrzymana na poziomie 5,8 proc., a stopa dyskontowa weksli wynosi nadal 5,85 proc.
Ostatni raz RPP zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych w październiku 2023 r. Wówczas stopy procentowe zostały obniżone o 0,25 pkt. proc.
„W ocenie Rady napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają relatywnie niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku ograniczenia krajowej presji inflacyjnej” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez RPP po posiedzeniu, w którym uzasadniła ona swoją decyzję.
Rada oceniła, że ograniczająco na dynamikę cen konsumpcyjnych oddziałuje także umocnienie kursu złotego, które „jest spójne z fundamentami polskiej gospodarki”.
„W kierunku wyższej presji cenowej w krajowej gospodarce oddziałuje natomiast wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym” – stwierdziła RPP.
Rada uznała, że inflacja jest „istotnie” podwyższana przez wzrost cen energii. Zdaniem jej członków, w najbliższych kwartałach ten czynnik będzie wpływał na wysokość wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w ujęciu rocznym.
„Po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP – inflacja powinna powrócić do średniookresowego celu NBP, choć czynnikiem niepewności jest wpływ wyższych cen energii na oczekiwania inflacyjne” – stwierdziła Rada. – „Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej, tempo ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacja na rynku pracy” – wskazała też RPP.
RPP podkreśliła, że jej dalsze decyzje będą „zależne od napływających informacji” dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. Stwierdziła, że NBP będzie „nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej”, w tym „przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie”.
Eksperci mówią o obniżce stóp w przyszłym roku
Rada Polityki Pieniężnej dokona pierwszej obniżki stóp procentowych w II kwartale 2025 r. – prognozuje ekonomista ING BSK Adam Antoniak. Jego zdaniem stopy spadną wówczas o 25 pkt. bazowych.
Antoniak ocenił, że w komunikacie, jaki RPP opublikowała po posiedzeniu, nie widać większych zmian w stosunku do komunikatu po poprzednim posiedzeniu. „Rada nadal uważa, że presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostaje niska, a po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii – przy obecnym poziomie stóp procentowych – inflacja powinna powrócić do średniookresowego celu NBP” – poinformował ekonomista ING.
Podobnego zdania są eksperci z PKO BP.
Pierwsza obniżka stóp procentowych nastąpi w lipcu 2025 r. – stwierdzili ekonomiści PKO BP w komentarzu do środowej decyzji RPP. Przyznali jednak, że ostatnie wypowiedzi członków RPP sugerują, że coraz bardziej możliwa jest wcześniejsza obniżka.
"Mimo niezmienności komunikatu RPP, zmienia się komunikacja członków Rady, którzy w wypowiedziach coraz częściej sugerują, że pierwsze obniżki stóp procentowych mogłyby nastąpić już w marcu 2025. Na razie uwzględniamy jastrzębie nastawienie RPP z ostatnich miesięcy i zakładamy, że pierwsza obniżka nastąpi w lipcu, ale istotnie rośnie prawdopodobieństwo wcześniejszego ruchu” – wskazali przedstawiciele PKO BP.
Pierwsza obniżka stóp procentowych nastąpi w III kw. 2025 r. – ocenił z kolei główny ekonomista banku Credit Agricole Jakub Borowski. W środowym komentarzu do decyzji RPP o utrzymaniu niezmienionych stóp procentowych wskazał, że w najbliższych miesiącach można się spodziewać wzrostu kursu złotego.
W jego opinii, najbardziej prawdopodobny jest scenariusz, w którym inflacja osiąga maksimum na poziomie przekraczającym 5 proc. w I kw. 2025 r. W II kw. 2025 r. inflacja będzie się utrzymywać blisko 5 proc., a inflacja bazowa pozostawać będzie powyżej 4 proc.
Opozycja: Rząd i RPP muszą uważać na inflację
Eksperci przyjęli decyzję RPP bez większego zaskoczenia. Wszystko od kilku tygodni wskazywało bowiem, że obecna wysokość stóp zostanie utrzymana. Dość niespodziewanie na temat decyzji Rady głos zabrał polityk PiS, Zbigniew Kuźmiuk.
"Mamy dosyć wysokie stopy procentowe. Jeżeli inflacja będzie rosła, to Rada Polityki Pieniężnej ma wręcz obowiązek dostosowania stóp Banku Centralnego do rosnącej inflacji, bo pierwszym zadaniem Banku Centralnego jest walka z inflacją" - powiedział poseł.
MB
Fot. Budynek Narodowego Banku Polskiego. Źródło: NBP
Inne tematy w dziale Gospodarka