fot. X/gov.pl
fot. X/gov.pl

Jest decyzja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ws. immunitetu Romanowskiego

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 190
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uchyliło immunitet posła Marcina Romanowskiego.

Immunitet Romanowskiego został uchylony

W głosowaniu wzięło udział 111 delegatów. Za uchyleniem immunitetu głosowało 85 z nich. Przeciw było 23, trzy osoby wstrzymały się od głosu. Tablicę z wynikami głosowania pokazała europosłanka Agnieszka Pomaska.


Wniosek o uchylenie immunitetu skierował w niedzielę prokurator generalny Adam Bodnar.


Jak głosi przyjęta rezolucja przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE), immunitet Romanowskiego został uchylony, by możliwe było "wymierzenie sprawiedliwości". Jednocześnie oczekuje się od władz polskich, by "zapewniły, że takie wymierzenie sprawiedliwości będzie sprawiedliwe i bezstronne, przy pełnym poszanowaniu prawa krajowego i gwarancji zapewnionych przez Europejską Konwencję o Ochronie Praw Człowieka".

Podkreślono też, że ściganie, ewentualne aresztowanie i zatrzymanie Romanowskiego nie wpłynie na funkcjonowanie ZPRE. Co więcej, nie ma też "wystarczających powodów" pozwalających wątpić w zamiar ścigania polskiego posła, by wymierzyć mu sprawiedliwość. W ocenie ZPRE wniosek Bodnara jest zatem "poważny".

Romanowski opuścił Strasburg i wrócił do Polski

Przewodniczący ZPRE Theodoros Roussopoulos powiedział, że po raz pierwszy Zgromadzenie rozpatrywało wniosek o uchylenie immunitetu.

Szefowa Komisji Regulaminowej, niemiecka posłanka do Bundestagu Heike Engelhardt, poinformowała, że Romanowski po tym, gdy dowiedział się o wniosku, opuścił Strasburg i wrócił do Polski. W e-mailu miał jej wyjaśnić, że chciał się - jak powiedziała Engelhardt - przygotować do wysłuchania przed komisją, na którym się jednak nie stawił.

Pełnomocnik Romanowskiego mec. Bartosz Lewandowski zwraca uwagę, że wniosku do ZPRE podpisał Dariusz Korneluk, a Marcin Romanowski w dalszym ciągu korzysta z polskiego immunitetu parlamentarnego w związku z bezskutecznością i nieważnością uchwał Sejmu RP z lipca br.


ja

Zdjęcie sali plenarnej fot. Agnieszka Pomaska/X; zdjęcie Marcina Romanowskiego, fot. gov.pl

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj190 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (190)

Inne tematy w dziale Polityka