Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

Koniec prezentów na Dzień Nauczyciela. Wszystko przez tzw. ustawę Kamilka

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Coroczny Dzień Nauczyciela już za 2 tygodnie. Wiele jednak wskazuje na to, że w tym roku pedagodzy nie dostaną prezentów. Takie zalecenia znalazły się w wytycznych Ministerstwa Sprawiedliwości. Wynikają one z tzw. ustawy Kamilka.

Dzień Nauczyciela bez prezentów? Efekt tzw. ustawa Kamilka

Przypadający na 14 października Dzień Nauczyciela może być inny od poprzednich. Nauczyciele prawdopodobnie nie będą przyjmować prezentów od rodziców i uczniów. Wszystko z powodu ministerialnych zaleceń, które przygotowano po wejście w życie Ustawy Kamilka.

Portal Samorządowy podaje, że Ministerstwo Sprawiedliwości na swojej stronie opublikowało wytyczne dotyczące wprowadzenia standardów ochrony małoletnich w poszczególnych placówkach. Znajduje się w nich m.in. zakaz przyjmowania prezentów przez nauczycieli.

"Nie wolno Ci przyjmować pieniędzy ani prezentów od dziecka, ani opiekunów dziecka. Nie wolno Ci wchodzić w relacje jakiejkolwiek zależności wobec dziecka lub opiekunów dziecka, które mogłyby prowadzić do oskarżeń o nierówne traktowanie bądź czerpanie korzyści majątkowych i innych" - czytamy w wytycznych dla szkół.


Kwiaty dla nauczycieli? Tylko w przedszkolach

Co ciekawe, inne wytyczne pojawiły się dla przedszkoli. Okazuje się, że w tego rodzaju placówkach nauczycielom i opiekunom będzie można przyjmować prezenty, ale tylko te symboliczne.

"Pracownikowi placówki nie wolno przyjmować pieniędzy, prezentów od dziecka, rodzica, rodzica zastępczego, opiekuna prawnego dziecka. Zakaz ten nie ma zastosowania w przypadku kwiatów wręczanych z okazji świąt bądź innych uroczystości obchodzonych w placówce" – napisano w wytycznych dla przedszkoli.

Ministerstwo przekazało, że wytyczne są jedynie "materiałem pomocniczym". Nie są one obowiązującym prawem.

Ustawa Kamilka. Co zakładają nowe przepisy?

Uchwalone w 2023 roku przepisy zostały przygotowane przez posłów Suwerennej Polski i złożone w Sejmie kilka dni po śmierci 8-letniego Kamila z Częstochowy. Zmiany zostały poparte przez 23 instytucje i organizacje pozarządowe. Ustawa przewiduje wprowadzenia standardów ochrony małoletnich we wszystkich placówkach pracujących z dziećmi. Standardy obejmują: weryfikację personelu za przestępstwa seksualne i związane z przemocą na szkodę dzieci, opracowanie i przestrzeganie kodeksu bezpiecznych relacji personel-dziecko.


Nowelizacja zakłada też opracowanie i wdrożenie jasnych ścieżek postępowania na wypadek podejrzenia krzywdzenia dziecka – w wyniku przemocy ze strony członka personelu, przemocy domowej czy przemocy rówieśniczej. Jak zapisano w owych przepisach, minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości określi w drodze rozporządzenia wzór kwestionariusza zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. Kwestionariusz ma być wykorzystany przez pracowników socjalnych, policjantów i pracowników ochrony zdrowia.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:


MB

Fot. Szkoła, klasa. Źródło: Pixabay.com

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj20 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (20)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo