Krzysztof Gawkowski i Piotr Sankowski. Fot. PAP/Tomasz Gzell, YouTube/IDEAS NCBR
Krzysztof Gawkowski i Piotr Sankowski. Fot. PAP/Tomasz Gzell, YouTube/IDEAS NCBR

Gawkowski tłumaczy się z afery w IDEAS NCBR. Były prezes wydaje oświadczenie

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 64
Trwa afera w IDEAS NCBR. Prezesa spółki prof. Piotra Sankowskiego zastąpił prof. Grzegorz Borowik. Minister cyfryzacji, wicepremier Krzysztof Gawkowski jasno oświadczył, że "nie maczał swoich rąk" w procesie wyłonienia nowego prezesa. Były szef firmy naukowej wydał oświadczenie.

Zmiana prezesa w IDEAS NCBR 

Piotr Sankowski - pomysłodawca IDEAS NCBR - sprawował funkcję prezesa spółki od jej założenia w 2021 r. do czerwca br. Po upływie kadencji na stanowisku prezesa pozostał liderem grupy badawczej "Inteligentne algorytmy i struktury danych". Pod koniec września ogłosił, że 2 października kończy pracę w IDEAS NCBR.

Na nowego prezesa spółki został wybrany Grzegorz Borowik. Ministerstwo nauki zapewniło, że w sprawie wyboru prezesa odbyło się "konkurencyjne i transparentne postępowanie kwalifikacyjne".

Więcej o aferze w IDEAS NCBR przeczytasz tutaj:


Gawkowski: Nie maczałem w tym swoich rąk 

Do sprawy w TVN24 odniósł się minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który wyjawił, że w weekend rozmawiał z Sankowskim. – Wskazywałem kierunki, które mogą nas wspólnie połączyć. Potrzeba kilka dni, tygodni, które pozwolą na jakieś rekomendacje. Dobrzy polscy specjaliści z nauki będą mieli swoje miejsce – powiedział. 

Wicepremier odpowiedział również na pytanie, czy rozumie, dlaczego Sankowski stracił funkcję prezesa? – Ja nie mogę rozstrzygać. Nie wiem, jak wyglądała sytuacja dotycząca decyzji Rady Nadzorczej. Nie wiem, jak wyglądało zarządzanie spółką. Nie wchodzę w to. Trudno mi to powiedzieć jako ministrowi cyfryzacji – odparł. 

W "Rozmowie Piaseckiego" dodał, że nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, jak wyglądał konkurs na nowego prezesa. – Nie wiem i nie maczałem w tym swoich rąk – stwierdził.

Oświadczenie Piotra Sankowskiego 

W poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych pojawiło się oświadczenie Piotra Sankowskiego. Były prezes napisał: "wszystko w IDEAS NCBR robiliśmy zgodnie z przepisami, cała nasza działalność jest od samego początku transparentna i przemyślana".


"Przedsięwzięcie zostało przygotowane w uzgodnieniu z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju przy aktywnym głosie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zostało zaplanowane w perspektywie wieloletniej, a strategia została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w której skład wchodzą przedstawiciele ministerstw i świata nauki" - wskazał.

Poinformował, że realizacja i aktualizacja strategii oraz działania taktyczne były przygotowywane i realizowane pod nadzorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i członków Rady Naukowej IDEAS. "Realizowane przez nas prace były zgodne z tymi planami i ramami, co widać po wynikach audytu przeprowadzonego na początku roku w spółce, czy wynikach innych zewnętrznych corocznych kontroli, jak również z corocznie udzielanymi absolutoriami z naszej działalności" - zwrócił uwagę.

Podkreślił, że spółka dbała "o najwyższe standardy komunikacji, współpracy międzynarodowej i promocji nauki". "Wszystko to robiliśmy z troską o Polską naukę i potencjał pracujących tu naukowców. Staraliśmy się również współtworzyć i wspierać scenę startupową. I pomimo trudności, czasem nawet wpadek, działaliśmy i zmienialiśmy oblicze polskiej nauki. To wszystko działo się dzięki niezwykłemu zaangażowaniu wszystkich pracowników, elastyczności organizacji i naszej wierze w to, że można zbudować w Polsce instytucję naukową na światowym poziomie. Jedyne czego potrzebujemy, to móc ten projekt kontynuować" - zaznaczył.

Jak napisał, założeniem IDEAS "było i jest tworzenie wspólnej płaszczyzny dla tych, którzy chcieli tworzyć polskie rozwiązania w obszarze AI i uczenia maszynowego oraz wspierać badaczy w tym obszarze".

IDEAS NCBR pod rządami Sankowskiego przyniosła wiele dobrego 

Zaznaczył, że IDEAS wspólnie z uczelniami kształci młodych naukowców: w uczelniach robią oni doktoraty, jednocześnie w ramach IDEAS pracują w zespołach nad dodatkowymi projektami badawczymi. "IDEAS zachęciło i zachęca czołowe polskie i zagraniczne nazwiska do prowadzenia i pracowania w tych zespołach w Polsce, tworząc wzorowany na najlepszych wzorcach model komercjalizacji, przez spółki spin-off, z aktywnym udziałem twórców. Z biznesem rozpoczęło wzorcową pracę nad projektami zmieniającymi całe branże. Założenia te były wynikiem szerokich konsultacji, zaś ich realizacja spotykała się z aprobatą naszych interesariuszy: nauki i biznesu w kraju i za granicą" - opisał.

Podkreślił, że dzięki stabilności, jaką udało się uzyskać, możliwa stała się współpraca z takimi partnerami, jak Amazon, Snowflake, xAI, a także współpraca edukacyjna z 11 polskimi ośrodkami naukowymi. Wspomniał również o współpracy z międzynarodowymi instytucjami, jak np. ELLIS.

"Właśnie dlatego tak doskonali naukowcy zajmujący się AI i uczeniem maszynowym jak Marcin Moskalewicz, Bartłomiej Twardowski czy Przemysław Musialski wrócili po wieloletnich pobytach za granicą do Polski wierząc, że jest długofalowa szansa na budowanie swojej kariery naukowej właśnie tutaj. Dla mnie osobiście najsmutniejszym momentem jest ten, gdy usłyszałem od nich, że ponownie rozważają wyjazd z Polski" - dodał.

Sankowski podziękował również przedstawicielom środowiska naukowego, którzy zaangażowali się we wsparcie dla niego i jego zespołu.


MP

Krzysztof Gawkowski i Piotr Sankowski. Fot. PAP/Tomasz Gzell, YouTube/IDEAS NCBR

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj64 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (64)

Inne tematy w dziale Polityka