fot. Canva
fot. Canva

Inflacja znów skoczyła w górę. Ceny rosną najszybciej w 2024 roku

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 33
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2024 r. wzrosły rdr o 4,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. W sierpniu inflacja wynosiła 4,3 proc.

Inflacja we wrześniu - odczyt GUS

Najbardziej poszły w górę nośniki energii, na drugim miejscu jest żywność i napoje bezalkoholowe. Zmalały ceny paliw.


Wyższe wyniki w ostatnich miesiącach to efekt częściowego odmrożenia cen energii - odnotowuje PIE." Szacujemy, że inflacja bazowa wzrosła z 3,7 do 4,4 proc. rdr. Przyspieszenie tego komponentu inflacji częściowo związane jest z efektami statystycznymi – wygasł efekt związany z wprowadzeniem darmowych leków we wrześniu 2023 r." - przekazano.


Ogromny wzrost cen usług

Analityk PIE Dawid Sułkowski podkreślił, że inflacja bazowa przewyższa poziomy, które są zgodne z celem NBP. Wskazał, że szczególnie "uporczywy" jest wzrost cen usług, które w sierpniu wzrosły o 6,2 proc. rdr, przy inflacji towarów 3,6 proc.

"Szybki wzrost cen związany jest z dynamicznymi podwyżkami wynagrodzeń – od początku 2024 roku wynagrodzenia w gospodarce narodowej rosną o ok. 14 proc. rdr. To utrudni dalsze spowolnienie inflacji usług" - przekazał ekonomista.

Przypomniał, że według prognoz Ministerstwa Finansów i projekcji Narodowego Banku Polskiego, średnia inflacja w 2025 r. wyniesie od 4,2 do 5,2 proc. W ocenie PIE, proces spadku inflacji "będzie czasochłonny", a ostateczna ścieżka inflacji zależeć od decyzji dotyczących odmrożenia cen energii.


Inflacja bliżej celu NBP dopiero w 2026 roku

"Niezależnie od tego presja inflacyjna w usługach będzie wysoka. Dlatego prognozy są zgodne, że średnia inflacja znajdzie się w celu NBP bliżej 2026 r., gdzie wyniesie ok. 3,0 proc." - ocenił Sułkowski.

Do końca roku inflacja będzie wg nas oscylować w okolicy 5% r/r - prognozują z kolei analitycy PKO Research.

Cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc.

ja

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj33 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (33)

Inne tematy w dziale Gospodarka