fot. Canva/IDEAS NCBR
fot. Canva/IDEAS NCBR

Rozlewa się afera z IDEAS NCBR. Naukowcy apelują do premiera, oburzenie za granicą

Redakcja Redakcja Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 111
W sprawie wyboru prezesa IDEAS NCBR i odejściu z placówki cenionego specjalisty Piotra Sankowskiego protestuje coraz więcej osób ze świata nauki. Wybitni polscy badacze i specjaliści od nowych technologii opublikowali petycję do premiera Donalda Tuska. Także z zagranicznych ośrodków odezwały się głosy oburzenia.

Dziwne ruchy ministerstwa, twórca IDEAS NCBR rezygnuje

Przypominamy, ośrodek IDEAS NCBR przeprowadził konkurs na nowego prezesa. Mimo że starował w nim jego dotychczasowy szef i założyciel prof. Piotr Sankowski, uważany za specjalistę w temacie AI, to Ministerstwo Nauki zdecydowało, że nowym szefem ośrodka zostanie Grzegorz Borowik, profesor NASK-PIB, ale z mniejszym dorobkiem niż Sankowski, który od czerwca pozostawał nadal liderem grupy badawczej "Inteligentne algorytmy i struktury danych".

Sankowski zdecydował ostatecznie o odejściu z IDEAS NCBR, a w ramach solidarności z zasiadania w radzie naukowej jednostki zrezygnowała grupa naukowców, w tym prof. Marta Kwiatkowska z Uniwersytetu w Oxfordzie oraz prof. Aleksander Mądry z MIT i OpenAI.

Ministerstwo Nauki argumentowało swoją decyzję tym, że spółka przynosiła straty. A wiceminister Maciej Gdula zapowiada pokazanie wyników audytu w tej instytucji niepodlegającej normalnym zasadom ewaluacji naukowej. "Wtedy porozmawiamy o konkretnych wydatkach i osiągnięciach" - ostrzega.


"Polska nauka tonie" - odpowiedziała na to Polska Akademia Nauk. Wiele badań naukowych nie ma bowiem bezpośrednich zastosowań praktycznych czy biznesowych, ale po długim czasie może przynieść niewymierne rezultaty, jak odkrycie zjawiska mającego potem kluczowy wpływ na cywilizację.


List Badaczy oraz Entuzjastów AI do Premiera RP z prośbą o interwencję

Badacze i entuzjaści AI w Polsce napisali list do premiera Donalda Tuska i szefa kancelarii premiera Jana Grabca z prośbą o "wyjaśnienie powodów, które stały za tą decyzją personalną", a także "rozważenie możliwości ponownej analizy sytuacji i ewentualnej rewizji podjętych kroków".


"Wszystko wskazuje na to, że zmiana w kierownictwie, szczególnie bez realnego uzasadnienia merytorycznego, zaprzepaści szansę na funkcjonowanie tej instytucji, zahamuje rozwój badań nad AI w Polsce, a także zniechęci wielu najlepszych naukowców rozważających Polskę jako miejsce swojej pracy badawczej i wdrożeniowej. Sytuacja rodzi obawy o obrany kurs polityki naukowej Państwa również w kontekście niedawnych propozycji zmian w Polskiej Akademii Nauk" - napisali naukowcy i eksperci.


Przytaczają argumenty na dowód, że prof. Piotr Sankowski to wysokiej klasy naukowiec: "Znalazł się w rankingu Stanford University najlepszych 2 proc. badaczy z całego świata, jako jedyny w Polsce zdobył aż czterokrotnie prestiżowe europejskie granty ERC" - napisali piszą naukowcy i eksperci".

"Ale to także wybitny lider, którego renoma i wizja przyciągały zarówno członków Rady z najważniejszych uczelni na świecie (Oksford, MIT), uzdolnioną kadrę (...), jak również światowej sławy gości na seminaria i spotkania organizowane w IDEAS - w tym m.in. z OpenAI, co przyczyniało się istotnie do budowy wizerunku Polski jako partnera w dyskusji na światowej arenie postępu sztucznej inteligencji" - czytamy dalej.

"Jako naukowcy, badacze, ale także reprezentanci sektora prywatnego, który rozwija sztuczną inteligencję w Polsce i o niej edukują, jesteśmy głęboko zainteresowani utrzymaniem wysokiego poziomu badań naukowych w naszym kraju i wzmacnianiem jego pozycji na arenie międzynarodowej. Nie ulega wątpliwości, że wspólnie możemy znaleźć rozwiązanie, które będzie służyć najlepszym interesom polskiej nauki i rozwoju technologicznego" - kończą specjaliści swój list do premiera.

Pod petycją opublikowaną wczoraj jest już ponad 500 podpisów.

Naukowcy na całym świecie protestują przeciwko pozbyciu się Sankowskiego

Głosy krytyki pod adresem polskiego Ministerstwa Nauki płyną już z całego świata. "IDEAS był świetnym partnerem w promowaniu AI w nauce i stał się wyjątkową lokomotywą europejskiej innowacji. Niepokojące jest, że zabrakło transparentności przy wyborze nowego prezesa" - oświadczył Christian Szegedy, współzałożyciel xAI z Elonem Muskiem, były pracownik Google.

"Szokujące jest wymaganie, aby badania naukowe przynosiły profit" - oburzył się prof. Giuseppe Italiano, dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Nauk Informatycznych (EATCS).

"IDEAS jest wiodącym laboratorium ML/AI; byłoby niezwykle smutno widzieć, jak upada i zwiększa drenaż mózgów w Polsce" - napisał dr Pasquale Minervini  z Uniwersytetu Edynburskiego.

Więcej wypowiedzi naukowców z zagranicy zebrał Michał Podlewski, entuzjasta AI.


Pora na ruch premiera. Minister cyfryzacji wejdzie do gry?

Były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podpowiada swojemu następcy Krzysztofowi Gawkowskiemu, aby to on zrobił "milowy krok w stronę budowy polskiego ekosystemu AI". Podpowiada, że spółka IDEAS NCBR powinna zostać "sprzedana za złotówkę do NASK-u, a jej działalność stopniowo wchłonięta przez instytut badawczy tak, aby nie doszło do dalszych zakłóceń. Instytut może na swoją działalność dostawać dotacje z budżetu państwa co sprawi, że nikt więcej nie będzie mógł stawiać idiotycznych zarzutów o "brak zysków" tak jak to zrobił Maciej Gdula".

Afera z obsadą IDEAS NCBR oraz innych jednostek naukowych rozlewa się coraz szerzej. Co z tym zrobi premier Donald Tusk?

ja


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj111 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (111)

Inne tematy w dziale Technologie