na zdjęciu: Marcin Romanowski. fot. gov.pl.
na zdjęciu: Marcin Romanowski. fot. gov.pl.

Prokuratura nie daje za wygraną. Szykuje wniosek o uchylenie immunitetu Romanowskiemu

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak poinformował, że prokuratura wystąpi z wnioskiem do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o uchylenie immunitetu posła Marcina Romanowskiego; jak podkreślił, to "kwestia dni".

PK wystąpi z wnioskiem do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o uchylenie immunitetu Romanowskiego

Sąd Okręgowy w Warszawie nie zgodził się na tymczasowe aresztowanie posła Marcina Romanowskiego; podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji w tej sprawie.

Nowak był pytany na konferencji prasowej w Warszawie, jakie kroki zamierza podjąć prokuratura w ramach śledztwa w tej sytuacji; dopytywano go też, co z uchyleniem Romanowskiemu immunitetu.

Rzecznik PK przekazał, że w piątek rozmawiał o sprawie z prokuratorem Piotrem Woźniakiem, który brał udział w posiedzeniu aresztowym posła Marcina Romanowskiego.


"Będziemy występowali z wnioskiem do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o uchylenie immunitetu" - oświadczył. Jak dodał, to równoznaczne z wystąpieniem o wydanie zezwolenia na ściganie. Zaznaczył, że "ten wniosek to kwestia dni" z tym, że najpierw musi być przedstawione pisemne postanowienie sądu.

Pod wieczór pojawiło się też oświadczenie PK na portalu społecznościowym X, gdzie potwierdzono wniosek o uchylenie immunitetu Romanowskiemu.

"W związku z dzisiejszym postanowieniem Sądu Okręgowego w Warszawie prokurator zwróci się do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wnioskiem o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu" - czytamy we wpisie prokuratury na X.

Szykuje się powtórka z "rozrywki"

W opublikowanym komunikacie Nowak podkreślił, że kwestia nie była dotychczas przedmiotem rozstrzygnięcia przez ZPRE. Prokurator "nie złożył wniosku o zezwolenie na ściganie, stojąc na stanowisku, że immunitet ten nie obejmuje czynów będących przedmiotem niniejszego postępowania" - napisał.

Podkreślił, że negatywna przesłanka procesowa w postaci „braku wymaganego zezwolenia na ściganie” (ochrona immunitetowa) jest przesłanką formalną i usuwalną. W przypadku uzyskania zezwolenia na ściganie postępowanie również w tym zakresie będzie kontynuowane - dodał.

"W takiej sytuacji zajdzie konieczność powtórzenia czynności przedstawienia zarzutów i przesłuchania w charakterze podejrzanego" - podkreślił Nowak.


16 lipca Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie zgodził się na areszt polityka Suwerennej Polski, posła klubu PiS i byłego wiceszefa MS ze względu na chroniący go immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Prokuratura Krajowa złożyła wówczas na tę decyzję zażalenie.

Prokuratura Krajowa, która prowadzi śledztwo dotyczące nieprawidłowego wydatkowania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości, zarzuca Romanowskiemu - posłowi klubu PiS, politykowi Suwerennej Polski, który w latach 2019-2023 był wiceszefem MS, nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości, ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu, ale także o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzuty wobec polityka obejmują kwotę ponad 112 mln 126 tys. zł. 


na zdjęciu: Marcin Romanowski. fot. gov.pl.

SW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj27 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (27)

Inne tematy w dziale Polityka