fot. Pixabay
fot. Pixabay

Wielkie wyróżnienie dla polskiego miasta. Zostanie Europejską Stolicą Kultury

Redakcja Redakcja Głos Regionów Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Lublin został Europejską Stolicą Kultury 2029, pokonując Katowice, Bielsko-Białą i Kołobrzeg. To trzecie w historii polskie miasto, które uzyska ten tytuł. W 2000 r. Europejską Stolicą Kultury został Kraków, a w 2016 r. – Wrocław.

Lublin Europejską Stolicą Kultury 2029

O wyborze Europejskiej Stolicy Kultury 2029, Komisja Europejska zdecydowała na podstawie oceny aplikacji finałowych, zawierających pełne opisy propozycji programowych, propozycji programowych, a także bezpośredniej prezentacji miast z krótkiej listy. Miasta które znalazły się w finale, czyli Katowice, Bielsko-Biała. Lublin i Kołobrzeg, miały wiele podobnych punktów w swoich programach. Decyzja nie była łatwa, ale ostatecznie to stolica Lubelszczyzny będzie zatem Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku.


- Miasta te zmieniają się na zawsze. Każde z miast zasługiwało na ten tytuł, ale stolica może być tylko jedna – mówiła minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hanna Wróblewska po ogłoszeniu werdyktu.

Polski przedstawiciel będzie dzielił ten zaszczyt ze szwedzkim miastem, które zostanie wybrane w grudniu tego roku. – Europejskie stolice symbolizują nasz wspólny trud, aby budować świat oparty na demokracji i pokoju. To nie są wartości dane raz na zawsze – zauważyła Katarzyna Smyk, przedstawicielka Komisji Europejskiej.


Euforia w Lublinie. Miasto wygrało

- Udowodniliśmy po raz kolejny, że lubelska kultura i ludzie ją tworzący mają ogromny potencjał – tak prezydent Lublina Krzysztof Żuk skomentował wygraną tego miasta w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Rzeczniczka prezydenta Lublina i jednocześnie pełnomocnik prezydenta ds. ESK 2029 Katarzyna Duma powiedziała, że zdobycie tytułu wiąże się z wieloma pozytywnymi zmianami, przynoszącymi korzyści nie tylko kulturalne, ale także gospodarcze i społeczne.

- Doświadczenie innych miast wskazuje, że nadanie tytułu jest silnym bodźcem do rozwoju. To setki wydarzeń przyciągających tysiące turystów, olbrzymia promocja w Polsce i na całym świecie. To również zwiększona szansa na pozyskiwanie funduszy europejskich, które trafią na rozwój infrastruktury oraz działania prospołeczne i kulturotwórcze, a także początek wielu pozytywnych zmian, odczuwanych przez całą społeczność miasta na długo po roku obchodów – zaznaczyła.

Europejska Stolica Kultury przygotowuje program obchodów

Finałowa aplikacja Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 ma 100 stron. Zawiera plany programowe, organizacyjne, finansowe. Została stworzona wspólnie z mieszkańcami, artystami, społecznikami, animatorami i aktywistami Lublina. Hasło przewodnie aplikacji – RE: UNION, rozumiane jest jako niezwykłe spotkanie, dialog, troska o siebie nawzajem i nowe spojrzenie na Lublin.

Konkurs odbywał się dwuetapowo. Wszystkie startujące w nim miasta składały swoje pierwsze aplikacje do 15 września 2023 roku. Po ocenie komisji międzynarodowych ekspertów, wybrana została krótka lista finałowa miast, które przeszły do drugiego etapu konkursu - Lublin, Bielsko-Biała, Katowice i Kołobrzeg. Na pocieszenie przyznano tytuły Polskiej Stolicy Kultury. Bielsko-Biała otrzyma go w 2026 roku, w 2027 roku - Katowice, a w 2028 roku - Kołobrzeg.


Europejska Stolica Kultury (ESK) to tytuł przyznawany co roku jednemu lub kilku miastom w Europie przez Unię Europejską. Celem inicjatywy jest promowanie różnorodności kulturowej, wspieranie rozwoju kulturalnego oraz zwiększenie międzynarodowej widoczności wybranego miasta. Coroczne obchody ESK w kolejnych europejskich miastach służą wzmocnieniu integracji Unii Europejskiej oraz prezentacji dorobku kulturowego poszczególnych krajów należących do wspólnoty. Każda Europejska Stolica Kultury przygotowuje roczny program obchodów ukazujący potencjał kulturotwórczy miasta, regionu, kraju oraz jego międzynarodowe i europejskie konteksty. Do tej pory tytuł uzyskało ponad 60 miast.

ja

Na zdjęciu widok na Lublin, fot. Pixabay

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj21 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (21)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo