Fot. PAP
Fot. PAP

Co Polacy sądzą o swoich zarobkach? Niepokojące dane

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Prawie 60 proc. pracujących Polaków jest przekonana, że zarabia za mało w stosunku do umiejętności, blisko 40 proc. planuje zmianę pracy. Może dlatego aż 45,2 proc. Polaków aktywnych zawodowo podejmuje się pracy poza głównym etatem, a jeszcze więcej, bo 58 proc., chce kontynuować lub podjąć dodatkową pracę w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Polacy niezadowoleni z zarobków

Jednocześnie ponad 60 proc. aktywnych zawodowo Polek i Polaków nie obawia się w najbliższym czasie utraty pracy, jednak 37 proc. planuje ją w tym roku zmienić. Jedynie 27 proc. jest zdania, że zarabia odpowiednio w stosunku do swoich umiejętności. Do szukania pracy badani najczęściej wykorzystują portale rekrutacyjne, chociaż popularne i skuteczne są również polecenia znajomych. Co czwarta osoba szuka pracy za pośrednictwem mediów społecznościowych, nie tylko branżowych, ale jak się okazuje nie jest to sposób skuteczny. 

Jedynie 27 proc. polskich pracowników i pracowniczek uważa, że w obecnym miejscu pracy otrzymuje wynagrodzenie adekwatne do ich umiejętności. Przeciwnego zdania jest natomiast aż 58 proc. Tylko 23 proc. udało się w ciągu ostatniego roku wynegocjować podwyżkę, a 26 proc. walczyło o nią, ale bezskutecznie. To dane z najnowszego raportu „Rynek pracy w Polsce” od No Fluff Jobs.


Ponad połowa z nas nie chce jednak zmieniać pracy

Mimo że tak wiele osób jest niezadowolonych z obecnego wynagrodzenia, ponad połowa badanych – 54 proc. – nie ma na razie zamiaru zmieniać pracy. Kolejne 37 proc. planuje taką zmianę jeszcze w tym roku, a niemal co 10. osoba wciąż się waha. Możliwości utraty zatrudnienia boi się mniej niż ¼ badanych, a 62 proc. nie widzi powodu do takich obaw.

- Liczba ofert zatrudnienia adresowanych do pracowników i pracowniczek w drugim kwartale roku spadła o prawie 28 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału. Jednak, patrząc w dłuższej perspektywie, widać, że rynek jest bardzo zmienny, a liczba ogłoszeń o pracy układa się w kształt sinusoidy. Dane GUS prognozują odbicie jesienią, a patrząc całorocznie, potwierdzają, że zatrudnień w tym roku powinno być czterokrotnie więcej niż zwolnień – wyjaśnia Tomasz Bujok, CEO w No Fluff Jobs.

Gdzie Polacy szukają pracy? Królują portale ogłoszeniowe

Prawie ⅔ aktywnych zawodowo Polaków i Polek podczas poszukiwań pracy korzysta z portali z ogłoszeniami, a 51 proc. przyznaje, że faktycznie w ten sposób znalazło zatrudnienie. Równie skuteczne wydają się być polecenia od znajomych. Z tej formy poszukiwania pracy korzysta 49 proc., a skuteczność tego kanału jest również wysoka – na poziomie 48 proc.
Najmniej skuteczne okazuje się natomiast szukanie zatrudnienia za pośrednictwem mediów społecznościowych, np. na LinkedIn. Z tej formy poszukiwań korzysta co czwarta badana osoba, jednak skuteczna okazała się ona tylko w przypadku 13 proc.

Obrazu pracującego Polaka dopełnia raport „Łączy nas zdrowie” według, którego aż 56 proc. z nas pracuje wieczorami lub w dni wolne. Głównie przez nadmiar obowiązków (36 proc.) lub oczekiwania pracodawcy (31 proc.). Ale wraz z najmłodszym pokoleniem na rynku pracy idzie nowe. Zetki zdecydowanie częściej niż ich starsi koledzy i koleżanki, tzw. silversi, pracują po godzinach, bo w czasie pracy załatwiają prywatne sprawy (15 proc. vs. 6 proc.). To, że Polacy nie potrafią odpoczywać, potwierdzają dane dotyczące urlopów. Aż 44 proc. pracowników w minionym roku nie wykorzystało całego przysługującego im wypoczynku, co dziesiąty w ogóle nie wziął wolnego. I choć nie jesteśmy w stanie wyzerować licznika 20 lub 26 dni wolnych, to większość z nas (66 proc.) chce mieć ich jeszcze więcej.

Tomasz Wypych

Fot. Zarobki, pieniądze. Źródło: Pixabay.com

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo