fot. Pixabay
fot. Pixabay

Człowiek mógłby żyć tysiąc lat? Naukowcy odkryli białko, które może przedłużyć życie

Redakcja Redakcja Odkrycia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Zdaniem wielu badaczy długość życia człowieka zależy od przeprogramowania DNA. Naukowcy odkryli właśnie gen, czyli fragment cząsteczki DNA, znacząco wpływający na długowieczność. Czy będziemy nieśmiertelni?

Ludzie mogliby żyć nawet 20 tysięcy lat?

Profesor Joao Pedro de Magalhaes, biogerontolog molekularny, naukowiec zajmujący się procesami starzenia twierdzi, że człowiek może żyć nawet 20 tys. lat. W magazynie „Scientific American” wyjaśnia, że po dokonaniu wielu obliczeń odkrył, że gdyby mogli zahamować proces starzenia się, średnia długość ludzkiego życia wynosiłaby ponad tysiąc lat, a maksymalna nawet 20 tysięcy. Według niego kluczem jest naprawa i przeprogramowanie DNA.

I właśnie teraz zespół z Uniwersytetu w Kopenhadze odkrył jeden z ważniejszych genów, kodujący białko o nazwie OSER1, które wpływają na długość życia i wielu innych organizmów.

- Zidentyfikowaliśmy białko, które może przedłużyć życie. To nowy czynnik, który na to oddziałuje, a jednocześnie białko występujące u różnych zwierząt, takich jak muszki owocowe, nicienie, jedwabniki oraz ludzi - mówi prof. Lene Juel Rasmussen, główna autorka nowego badania opisanego w piśmie „Nature Communications”.


Białko związane z długowiecznością

Badacze informują bowiem, że znaleźli 10 genów, manipulowanie którymi zmieniało u zwierząt długość życia. OSER1 działał najsilniej.

- Jeśli jakiś gen występuje tylko w modelach zwierzęcych, może być trudno odnieść jego działanie do zdrowia człowieka. Dlatego na początku badaliśmy różne potencjalne białka związane z długowiecznością, które występują u wielu organizmów, w tym u ludzi. Ostatecznie jesteśmy zainteresowani identyfikacją ludzkich genów długowieczności ze względu na potencjalne interwencji i możliwość odkrycia nowych leków - wyjaśnia współautor badania, dr Zhiquan Li.

Odkrycie może więc otworzyć drogę do nowych metod leczenia.

- Obecnie koncentrujemy się na odkrywaniu roli OSER1 u ludzi, ale brak dostępnej literatury stanowi wyzwanie. Do tej pory opublikowano niewiele na ten temat. To badanie jest pierwszym, które wykazuje, że OSER1 jest istotnym regulatorem starzenia i długowieczności. W przyszłości mamy nadzieję dostarczyć informacji na temat konkretnych chorób związanych z wiekiem i procesów starzenia się, na które wpływa OSER1 – dodaje dr Zhiquan Li.

Naukowcy liczą na to, że dalsze badania pozwolą na znalezienie nowych celów dla leków, które mogłyby oddziaływać na towarzyszące starości choroby metaboliczne, sercowo-naczyniowe czy neurodegeneracyjne.


Zdolność do regeneracji organizmu spada wraz z wiekiem

Z kolei firma biotechnologiczna z Singapuru badając jak szybko organizm regeneruje się po doświadczeniu stresu, przebytej chorobie, wypadku i urazie, wykazała, że taka zdolność spada wraz z wiekiem. Organizm 80-latka potrzebuje średnio trzy razy więcej czasu na odzyskanie formy niż 40-latka. Dlatego właśnie upadek starszej osoby może ją unieruchomić na długi czas, a złamanie nawet doprowadzić do śmierci, a groźniejszy uraz w przypadku nastolatka najczęściej nie będzie miał poważnych konsekwencji.

Naukowcy porównali wyniki morfologii krwi pacjentów z USA, Rosji i Wielkiej Brytanii z elektronicznym zapisem dziennej aktywności mierzonej ilością kroków. Okazało się, że stresogenne dla organizmu czynniki wpływały na liczbę krwinek i aktywność fizyczną. Zdolność do regeneracji gwałtownie spada pomiędzy 35 a 45 rokiem życia. Na tej podstawie oszacowano, że zdolność do regeneracji u człowieka zanika pomiędzy 120 a 150 rokiem życia. Wszystko dlatego, że po narażeniu przez lata na stres, choroby i niekorzystne warunki, w pewnym momencie ludzki organizm nie jest w stanie poradzić z regeneracją, spowodowaną nawet niewielkim i pozornie błahym czynnikiem. Poddaje się i po prostu umiera.

- Nasza praca wyjaśnia, dlaczego nawet najskuteczniejsze metody zapobiegania i leczenia chorób mogą wydłużyć średnią, ale już nie maksymalną długość życia. Chyba, że wynaleziona zostanie prawdziwa kuracja przeciw starzeniu się – wyjaśnia Andrei Gudkov, współautor badania.

Podobnie uważają amerykańscy genetycy z Uniwersytetu Harvarda, którzy obliczyli, że maksymalna długość życia człowieka to najwyżej 138 lat.

Tomasz Wypych


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości