Gęstnieją ciemne chmury nad prezesem NBP Adamem Glapińskim. Rząd chce postawić ekonomistę przed Trybunałem Stanu, ale przedstawiciel znanej agencji ratingowej jest oburzony tym pomysłem. - Widzimy, że jest to również wyraźnie sprawa polityczna i rodzaj walki politycznej między różnymi obozami - skomentował główny analityk agencji ratingowej Moody's na Polskę, Steffen Dyck.
Trybunał Stanu dla Glapińskiego?
Przypomnijmy, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia skierował pod koniec maja wstępny wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa NBP Adama Glapińskiego, podpisany przez grupę 191 posłów rządzącej koalicji, do procedowania przez Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej.
Zarzucono w nim Adamowi Glapińskiemu naruszenie konstytucji i ustaw, m.in. poprzez pośrednie finansowanie deficytu budżetowego w ramach skupu aktywów w latach 2020-2021, prowadzenie tego skupu bez "należytego upoważnienia" od Rady Polityki Pieniężnej i poprzez uchybienie nakazowi apolityczności prezesa NBP. W ocenie członków zarządu NBP, wniosek ten jest próbą złamania niezależności polskiego banku centralnego. Komisja po przeprowadzeniu postępowania przedstawia Sejmowi sprawozdanie z prac wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu lub o umorzenie postępowania.
Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu m.in. prezesa Narodowego Banku Polskiego Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy (230) ustawowej liczby posłów.
Uchwała Sejmu o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu powoduje zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy. Wiosną Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepisy w tej sprawie, uznając je za niezgodne z ustawą zasadniczą. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga (PSL oraz Polska 250) oraz Lewica mają w Sejmie łącznie 246 mandatów. I nie uznają wyroków Trybunału Konstytucyjnego w obecnym składzie personalnym.
Ekspert znanej agencji oburzony
Saga z postawieniem Glapińskiego ma jednak drugie dno. Przeciwko postawieniu prezesa NBP przed TS protestują międzynarodowe autorytety z dziedziny ekonomii. Teraz swoje zaniepokojenie wyraziła agencja ratingowa Moody's.
- Zauważamy również, że EBC wyraził obawy dotyczące potencjalnego wpływu tej sprawy na niezależność banku centralnego. Widzimy, że jest to również wyraźnie sprawa polityczna i rodzaj walki politycznej między różnymi obozami. Nadal uważamy, że NBP jako instytucja, poza wydarzeniami związanymi z niektórymi osobami, jest silny i podzielaliśmy ten pogląd również za kadencji poprzedniego rządu - powiedział w rozmowie z PAP Biznes główny analityk Steffen Dyck.
- Ogólne ramy polityki pieniężnej wspierają siłę instytucji w Polsce. Ale oczywiście, gdybyśmy zaobserwowali lub spodziewali się pogorszenia w przyszłości, mogłoby to potencjalnie wpłynąć na naszą ocenę ogólnej siły instytucjonalnej kraju - ostrzegł.
Sam Glapiński próbuje się bronić przed postawieniem go przed obliczem Trybunału Stanu. Ostatnio NBP doniósł do prokuratury na Szymona Hołownię i przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Zdzisława Gawlika. Urzędnicy banku centralnego stwierdzili, że obaj politycy działają bezprawnie.
MB
Fot. Prezes NBP Adam Glapiński. Źródło: PAP/Radek Pietruszka
Inne tematy w dziale Gospodarka