Zatrzymanie za post na Facebooku. Fot. Canva, TVP Info
Zatrzymanie za post na Facebooku. Fot. Canva, TVP Info

Zatrzymanie za wpis na Facebooku. Szef policji: utrudniał akcję ratunkową

Redakcja Redakcja Powódź 2024 Obserwuj temat Obserwuj notkę 133
Szef policji poinformował o zatrzymaniu osoby, który siała dezinformację w mediach społecznościowych. Powołał się przy tym na art. 172 Kodeksu karnego, który mówi o przeszkadzaniu w akcji ratowniczej. Jeden z policjantów, który aktywnie pisze na portalu X, uważa, że sytuacja jest kuriozalna i przepisy zostały źle zinterpretowane.

Zatrzymany za "sianie dezinformacji" w sieci

Komendant główny policji Marek Boroń poinformował w środę, że zdarzają się przypadki dezinformacji w Internecie, przede wszystkim na portalach społecznościowych. – Jeden z takich przykładów, to na profilu Kłodzko ukazała się informacja, że w Lądku i Stroniu mieli grasować szabrownicy. Oczywiście była to informacja nieprawdziwa. Tę osobę już zatrzymaliśmy i wspólnie z prokuraturą jutro będziemy ją rozliczać, to będzie art. 172 Kodeksu karnego, czyli utrudnianie akcji ratowniczej – poinformował Boroń.

Przekazał ponadto, że policja weryfikuje informacje o zbiórkach dla powodzian na portalach. – Ujawniliśmy 19 zbiórek, gdzie jest związek przestępczy i trwają czynności. Dokonujemy też sprawdzeń 14 kont społecznościowych, gdzie jest szerzona dezinformacja – mówił komendant główny policji. 

Wpis na Facebooku został opublikowany na grupie Kłodzko998 Alarmowo. Internauta zwracał w nim uwagę na problem z szabrownikami, grasującymi podczas powodzi w Kłodzku. Zarzucał też, iż reporterzy TVP manipulują przekazem i instruują rozmówców z miejsca wydarzeń, co mają mówić przed kamerą. 

Post zniknął z sieci. Nie wiadomo, czy nie usunął go sam autor z forum wymiany informacji w Kłodzku. 


Wpis na Facebooku może utrudniać pracę służb 

Na zatrzymanie osoby za publikację wpisu w mediach społecznościowych zwraca uwagę na X "Glina po godzinach". "Mam nadzieję, że się mylę, bo jeśli nie, to właśnie wchodzimy na całkiem nowy poziom absurdu: pierwszy przypadek zatrzymania za post w social media, który nie jest zniesławieniem czy groźbami, za to rzekomo przeszkadzał w akcji ratunkowej. Serio? XXI wiek, a akcje ratunkowe torpedowane przez wpis na Facebooku? Czy teraz przyszłość służb ratunkowych zależy od jednego posta na grupie 'Kłodzko 998'? Jeśli tak, to chyba mam do czynienia z nowym gatunkiem science fiction. To jest jeden z tych momentów, w których wolałbym się mylić ze swoją teorią" – napisał na X mężczyzna. 

"Glina po godzinach" opisał również, czego dotyczyły post, o który jest tak wielka afera. "Gość wyrażał swoje frustracje – narzekał na TVP, na manipulowanie wywiadami, na brak służb w okolicy, uzbrojonych szabrowników, którzy ponoć krążą po wioskach"

W dalszej części wpisu zwraca uwagę na "art. 172 Kodeksu karnego – przepis o przeszkadzaniu w akcji ratowniczej, który teraz ma być użyty wobec... postu na social mediach". "Dla tych, którzy potrzebują przypomnienia, czym jest art. 172 KK – pozwólcie, że wytłumaczę to w sposób, który mógłby zrozumieć nawet najbardziej zmęczony nocnym dyżurem policjant. Ten przepis jest jasny: chodzi o realne, fizyczne przeszkody, które utrudniają działanie służb ratunkowych. Mówimy o przypadkach, gdzie ktoś dosłownie blokuje dostęp do miejsca zdarzenia, tarasuje drogi, czy w inny sposób aktywnie zakłóca akcję ratowniczą. Nie o żadne emocjonalne bariery, nie o słowa, które ktoś wystukał na klawiaturze, siedząc wygodnie w swoim fotelu. Chodzi o przeszkody, które są namacalne – takie, które naprawdę stanowią zagrożenie i trzeba je usunąć, żeby ratownicy mogli działać. A tutaj? Co mamy? Post na Facebooku" – wyjaśnia. 

"Przepis ten nie dotyczy krytyki w Internecie, nie dotyczy postów, które – co najwyżej – drażnią ego. To przepis o realnym, fizycznym przeszkadzaniu. Nie ma tu miejsca na rozszerzanie jego interpretacji na sferę wirtualną, gdzie słowa latają po kablach, a nie blokują wjazdu straży pożarnej" – dodaje.


MP

Zatrzymanie za post na Facebooku. Fot. Canva, TVP Info

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj133 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (133)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo