Oława, 17.09.2024. Wysoki poziom wody w Odrze w Oławie, 17 bm. Kulminacja fali powodziowej na Odrze dotrze na ten teren pod koniec tygodnia. (ad) PAP/Maciej Kulczyński
Oława, 17.09.2024. Wysoki poziom wody w Odrze w Oławie, 17 bm. Kulminacja fali powodziowej na Odrze dotrze na ten teren pod koniec tygodnia. (ad) PAP/Maciej Kulczyński

Dobre informacje dla powodzian. Najnowsze analizy IMGW dają nadzieję

Redakcja Redakcja Powódź 2024 Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Niż genueński, który powodował szkody, odsunął się od Polski na południowy zachód Europy - powiedziała Ilona Śmigrocka, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. We wtorek spodziewane są słabe, przelotne opady na południu kraju.

IMGW: Niszczycielski niż genueński odsunął się od Polski

Jak powiedziała Śmigrocka, rozpogodzenia obserwowane obecnie nad Polską mają związek z rozległym wyżem, który rozciąga się nad północną Europą. "To obszar wysokiego ciśnienia, który przyciąga do północnej Polski suche, kontynentalne powietrze ze wschodu" - tłumaczyła synoptyk. Jak powiedziała, "niż genueński, który powodował szkody, odsunął się od Polski, a fronty z nim związane obserwowane będą jeszcze na Słowacji i w Czechach". Nad Polską natomiast, zdaniem synoptyk, w ciągu najbliższych dni zagości suche powietrze.

We wtorek w wielu miejscach będzie słoneczna pogoda. "Jedynie nad samym morzem pojawi się większe zachmurzenie i tam możliwe są również mgły" - powiedziała Śmigrocka. Jak przekazała, również na południowych krańcach woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego pojawi się okresami większe zachmurzenie, a z nim możliwy jest słaby deszcz. "Żadnych burz się nie spodziewamy, będą to przelotne, punktowe opady" - podkreśliła.


Najgorsze za nami

Temperatura wyniesie do 27 st. C na północnym wschodzie kraju, a najzimniej - koło 17 st. C - będzie na krańcach południowych. W całym kraju IMGW prognozuje porywisty wiatr z kierunków wschodnich. "Będą to łagodne porywy, do 45 km/ h, jedynie w górach mogą one osiągnąć nawet 80 km/h" - dodała.

"W nocy z wtorku na środę nie prognozujemy już żadnych opadów" - zaznaczyła Śmigrocka. "Na północnych i południowych krańcach pojawią się jednak gęste mgły ograniczające widzialność nawet do 100 m. W wielu miejscach mogą utrzymywać się nawet 8 godzin" - przekazała ekspertka. W kotlinach podgórskich temperatura lokalnie spadnie w nocy nawet do 4 st. C, jednak w większej części kraju spodziewa się 13 st. C. Niezmiennie będzie wiał słaby wiatr z kierunków wschodnich, na szczytach Sudetów z porywami do 75 km/h.

W środę rano mgły mogą się utrzymywać, ale zanikną w trakcie dnia. "Po południu spodziewamy się przelotnych opadów deszczu i burz w południowej i wschodniej Polsce" - zaznaczyła Śmigrocka. Będą to jednak słabe burze z opadami deszczu do 15 mm i porywami wiatru do 65 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie od 18 st. C na krańcach południowych do 26 st. C w centrum i na północy kraju. Wiatr dalej będzie wiał z kierunków wschodnich, jedynie w górach z porywami do 80 km/h.


"W nocy ze środy na czwartek burze, a z nimi opady, zanikną po północy" - powiedziała synoptyk. Jak przekazała, czeka nas wtedy sporo rozpogodzeń, a temperatura wyniesie od 9 st. C na krańcach południowych, przez 12 st. C na północy, do 15 st. C w centrum.

na zdjęciu: Oława, 17.09.2024. Wysoki poziom wody w Odrze w Oławie. Kulminacja fali powodziowej na Odrze dotrze na ten teren pod koniec tygodnia. (ad) PAP/Maciej Kulczyński

SW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo