Zdjęcie: Materiały partnera
Zdjęcie: Materiały partnera

E-recepta – co to takiego i kiedy można ją otrzymać?

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Elektroniczne recepty w Polsce obowiązują już od 1 stycznia 2020 roku. Od tego momentu lekarze są zobligowani do obowiązkowego wystawiania dokumentów w postaci elektronicznej. To wygodne proste rozwiązanie dla pacjentów i lekarzy, które może realnie usprawniać sposób działania placówek medycznych.

Aby placówka medyczna mogła legalnie wystawiać elektroniczne recepty, musi dokonać rejestracji w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Zgodnie z Art. 56 Ust. 5 Ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia pomioty lecznicze i praktyki zawodowe muszą zgłosić gotowość podłączenia do Systemu e-zdrowie (P1).

Czy lekarz może odmówić wystawienia e-recepty?

Oczywiście, że tak i dotyczy to zarówno wizyt lekarskich odbywających się stacjonarnie,

jak i tych realizowanych zdalnie np. przez internet. Zgodnie z obowiązującymi przepisami recepta online nie zostanie wydana wtedy, kiedy lekarz stwierdzi brak zasadności co do jej wystawienia.

Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli:

  • stan zdrowia pacjenta podczas konsultacji nie jest dla lekarza jednoznaczny,
  • pacjent nie dostarczy wyników badań laboratoryjnych lub historii leczenia do wglądu dla lekarza,
  • specjalista podejrzewa, że pacjent podczas konsultacji próbuje wyłudzić receptę na leki.

W odniesieniu do powyższych sytuacji lekarz nie musi zgodzić się na wystawienie elektronicznej recepty. Kiedy specjalista ma podejrzenia co do rzeczywistego stanu zdrowia danej osoby, zamiast wystawić e-receptę, może skierować ją na dodatkowe badania lub zalecić osobistą wizytę w stacjonarnej placówce medycznej.

Jak długo ważna jest elektroniczna recepta?

Elektroniczne recepty na leki wydawane przez lekarzy podczas konsultacji online są ważne maksymalnie 365 dni. To maksymalny okres, w którym trzeba zrealizować otrzymaną receptę zgodnie z Par. 9 Ust. 3 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept.

Standardowo elektroniczna recepta będzie ważna 30 dni, o ile na dokumencie nie zostanie wskazany inny termin. Powyższe zasady nie znajdują zastosowania w przypadku e-recept na antybiotyki oraz leki immunologiczne – tutaj terminy ważności dokumentów to 7 i 120 dni.

Jakie recepty może wypisać pielęgniarka i położna?

Recepta może zostać wystawiona przez pielęgniarkę lub położną, podobnie jak e-recepta. Zgodnie z zasadami dla jednego pacjenta recepta może zostać w tym przypadku przepisana maksymalnie na:

  • ilość produktów leczniczych, które są niezbędne pacjentowi na najbliższe 120-dni leczenia na podstawie obliczonego sposobu dawkowania na recepcie,
  • ilość produktów antykoncepcyjnych przeznaczonych na 60-dniową kurację w ramach kontynuacji wcześniejszych zaleceń lekarskich.

Co więcej, pielęgniarka i położna ma prawo wystawić maksymalnie do 4 recept następujących po sobie na okresy nieprzekraczające łącznie 120 dni. Powyższe przepisy nie znajdują zastosowania dla dokumentów elektronicznych. Tutaj ilość produktów leczniczych może zostać przepisana na okres do 180 dni stosowania.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze