Będzie stan klęski żywiołowej na zalanych terenach. Projekt rozporządzenia rządu

Redakcja Redakcja Powódź 2024 Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
Na stronach Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia wprowadzającego stan klęski żywiołowej na 30 dni. Obejmie on miejscowości województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

W opisie projektu rozporządzenia rządu Donalda Tuska wykazano, że stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony na obszarze wybranych powiatów, miast na prawach powiatów i gminy na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Miejsca te zostaną wybrane na podstawie rekomendacji wojewodów po posiedzeniach odpowiednich wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego.  


Sejm może zgodzić się przedłużenie stanu klęski żywiołowej 

Stan klęski żywiołowej może zostać wprowadzony na maksymalny możliwy termin 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia. "Jest to czas niezbędny dla zapobieżenia skutkom tej klęski lub usunięcia tych skutków" - czytamy. Jak podkreślono, konieczne jest jak najszybsze zapobieżenie potencjalnym skutkom "katastrofy naturalnej noszącej znamiona klęski żywiołowej oraz usunięcie skutków już zaistniałych".

"Stwierdzono zagrożenie dla życia i zdrowia dużej liczby osób (w tym odnotowano ofiary śmiertelne), występowanie uszkodzeń i zniszczeń w mieniu w wielkich rozmiarach, wystąpienie utrudnień bytowych dla mieszkańców objętych skutkami zagrożenia, a także zagrożenie dla środowiska naturalnego". 


Stan klęski żywiołowej - zasady

Stan klęski żywiołowej można wydłużać za zgodą parlamentu o kolejne 30 dni. W tym czasie ani 90 dni po zakończeniu procedury nie mogą odbywać się wybory i referenda. Na terenach objętych takim stanem prawnym istnieje możliwość prawna ograniczenia praw i wolności obywatelskich. 

 

Fot. Stan wody w Głuchołazach/PAP

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj45 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (45)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo