NBP ma dość. Składa zawiadomienie do prokuratury

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
Narodowy Bank Polski złożył zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołownię oraz przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Zdzisława Gawlika. Sprawa ma związek z procedowaniem wstępnego wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej Adama Glapińskiego pomimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. całej procedury.

NBP idzie do prokuratury

NBP zakomunikowało w piątek, że zawiadamia prokuraturę ws. "bezprawnych i bezpodstawnych czynności podejmowanych przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołownię oraz Przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Zdzisława Gawlika w odniesieniu do wstępnego wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu Pana prof. Adama Glapińskiego". 

Jak dodano, "pomimo braku podstaw prawnych i faktycznych do określonych działań, w tym ze względu na niezastosowanie się do powszechnie obowiązujących i ostatecznych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, czym każda z powołanych osób przekroczyła swoje uprawnienia, tj. o czyny z art. 231 § 1 KK". 

- Zarzuty wskazane we wniosku wstępnym dotyczą w zasadniczej mierze decyzji podejmowanych przez organy kolegialne NBP, w których uczestniczył Prezes Adam Glapiński. W świetle zasad odpowiedzialności konstytucyjnej określonych w Konstytucji i obowiązujących ustawach, nie ma prawnej możliwości formułowania zarzutu naruszenia Konstytucji wobec jednego z członków takiego organu. Dodatkowo zarzuty formułowane we wniosku są kompletnie niezasadne i mają wyłącznie charakter polityczny, wpływający w sposób bezpośredni na bezpieczeństwo NBP i jego organów, a przez to na stabilność gospodarczą państwa polskiego - precyzował mecenas Bartosz Lewandowski, który zajmuje się zawiadomieniem do prokuratury ze strony NBP. 

 


Orzeczenie TK 

Trybunał Konstytucyjny kilka tygodni temu orzekł, że przepisy pozwalające na postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu większością bezwzględną są niezgodne z ustawą zasadniczą. Uznał minimalną dopuszczalną większość 3/5 (276) posłów, aby wniosek był zrealizowany.  


Fot. Prezes NBP Adam Glapiński/NBP

GW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj46 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (46)

Inne tematy w dziale Polityka