na zdjęciu: prowadzący aukcję ogłasza licytowaną cenę. Zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Wojtek Jargiło
na zdjęciu: prowadzący aukcję ogłasza licytowaną cenę. Zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Wojtek Jargiło

Legendarna polska marka trafi pod młotek. Cena na aukcji robi się bardzo atrakcyjna

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
Ursus to legendarna polska marka. Producent ciągników i maszyn rolniczych, a równocześnie marka traktorów, które przez długie dekady kojarzyły się z polską wsią. Obecnie firma przeżywa coraz większe problemy. W ostatnim czasie syndyk obniżył cenę wywoławczą za Ursus S.A. I to o kilkadziesiąt milionów złotych.

Ursus S.A. po raz trzeci trafi pod młotek. Coraz taniej do kupienia

Warszawski sąd ogłosił upadłość Ursus S.A. w 2021 r. W skład majątku legendarnej polskiej marki wchodzą obecnie trzy fabryki, znaki towarowe i wyposażenie. Nie ma jednak chętnych na zakup – być może inwestorzy czekają, aż będzie jeszcze taniej.

Przypomnijmy, że dwie poprzednie próby sprzedaży majątku Ursus S.A. zostały podjęte w marcu i maju 2024 roku.

Pierwotnie majątek firmy wystawiono za 124.5 mln złotych. W maju spróbowano ponownie – oferta wynosiła wówczas 99 mln złotych. I wtedy nie było chętnych na zakup.


Syndyk zdecydował się na radykalną obniżkę.

Aktualna cena wynosi 74 mln złotych. Zaznaczmy, że na majątek Ursus S.A. składają się trzy fabryki, znaki towarowe, dokumentacja projektów badawczo-rozwojowych Ursusa, maszyny i urządzenia. Lokalizacja fabryk: Lublin, Dobre Miasto i Biedaszki Małe (dwie ostatnie miejscowości to woj. warmińsko-mazurskie). 

Termin składania ofert mija 22 października 2024 r., o godz. 15. Dwa dni później, czyli 24 października 2024 r. (godz. 11), wyznaczono termin otwarcia ofert. Żeby wystartować w przetargu, trzeba wpłacić minimum 10 mln zł wadium.

Ursus - polska firma z tradycjami

Ursus powstał jeszcze w 1893 r. w Warszawie. Ale początkowo firma produkowała armaturę dla przemysłu cukrowniczego i gorzelniczego. W II RP zajęła się produkcją ciągników. Pierwszy traktor Ursusa zjechał z taśmy produkcyjnej w 1922 r. Firma przeżyła rozkwit w czasach PRL – włączona dziś do Warszawy miejscowość Ursus początkowo była ośrodkiem, skupiającym robotników wokół ogromnych fabryk. Trzeba jednak pamiętać, że Ursus w znacznej mierze opierał się na zagranicznych licencjach, zaczynając od czechosłowackiego Zetora.

W latach 1968–1972 były prowadzone w biurze konstrukcyjnym prace nad nową, polską rodziną ciągników rolniczych o mocy 22-60 kW (prototypy z serii U). Prototypy, po badaniach w Polsce, jak i za granicą, uzyskały bardzo wysokie noty. Nigdy nie weszły do seryjnej produkcji, ponieważ dla Ursusa wybrano właśnie licencyjną drogę rozwoju. 

Po wygaśnięciu licencji, dokonano drobnych modernizacji, zmieniono system oznaczania modeli oraz koparko-ładowarki zabudowane na ciągnikach ursus 5312 oraz 5314.


Czy ikona polskiej motoryzacji znajdzie nabywcę?

W grudniu 2011 roku firma POL-MOT Warfama SA (od 2012 r. URSUS S.A.) rozpoczęła montaż ciągników w zakładzie byłej Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie, następnie sprzedawanych pod marką Ursus. Od 2014 roku produkowany jest Ursus 11054.

Obecnie Ursus szuka nowego właściciela. Marka pozostaje ikoną polskiego przemysłu, jej sprzęt wciąż jest w użytku. Czy zadziała znana zasada: do trzech razy sztuka?

KW

na zdjęciu: prowadzący aukcję ogłasza licytowaną cenę. Zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Wojtek Jargiło

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj34 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (34)

Inne tematy w dziale Gospodarka