Polska wkrótce wprowadzi Advanced Mobile Location. Fot. Pixabay
Polska wkrótce wprowadzi Advanced Mobile Location. Fot. Pixabay

Rząd chce, by służby znały naszą lokalizację. Nowe rozwiązanie

Redakcja Redakcja Cyfryzacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Ministerstwo Cyfryzacji planuje uruchomienie cyfrowego narzędzia do lokalizowania osób, które są w niebezpieczeństwie. Znamy już datę wprowadzenia w Polsce technologii Advanced Mobile Location (AML).

Polska wkrótce wprowadzi Advanced Mobile Location

„Polska jest coraz bliżej wprowadzenia Advanced Mobile Location (AML)” - podaje na X Ministerstwo Cyfryzacji.

„Ministerstwo Cyfryzacji i Urząd Komunikacji Elektronicznej rozwijają technologię, która pozwoli precyzyjnie ustalać lokalizację osób dzwoniących na numery alarmowe, takie jak 112. AML automatycznie przesyła dane o położeniu telefonu do służb ratunkowych, co znacznie skraca czas reakcji” - czytamy we wpisie resortu cyfryzacji.

Start usługi planowany jest na 2027 rok.



Czym jest Advanced Mobile Location

Lokalizator AML może ochronić i uratować niejedno życie. Technologia wspiera działania ratunkowe, automatycznie przesyłając dokładne dane o lokalizacji telefonu do służb ratunkowych, gdy dzwonimy na numer alarmowy, np. 112. 

Dzięki temu dyspozytorzy będą mogli szybko zlokalizować miejsce zdarzenia, nawet jeśli osoba dzwoniąca nie zna dokładnego miejsca pobytu.

Szczegółowe dane brzmią interesująco: AML precyzyjnie określa położenie telefonu z dokładnością do 5 metrów na zewnątrz i około 25 metrów w budynkach. Narzędzie cyfrowe działa automatycznie podczas rozmowy telefonicznej na numery alarmowe, bez potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji.

Portal Prawo Drogowe podaje, że AML najlepiej sprawdza się na otwartym terenie lub takim o niewielkim poziomie urbanizacji, np. w ratownictwie górskim. Technologia sprawdza się także w metrze. 

Komisja Europejska wskazała, że wdrożenie AML skutkuje zmniejszeniem czasu reakcji służb ratunkowych średnio o 30 sekund. W skali Unii Europejskiej tak skrócony czas interwencji, może uratować 800 ludzi rocznie w UE, a w Polsce średnio 67 osób (punktem odniesienia jest populacja).


Polska potrzebuje pieniędzy unijnych na AML

Kolejnym krokiem w celu uruchomienia usługi AML w Polsce jest pozyskanie funduszy na realizację projektu ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. 

Koszt wdrożenia szacowany jest na około 32,6 mln zł, z czego 26 mln zł pochodzi z funduszy unijnych.

System AML został opracowany w Wielkiej Brytanii w 2014 r. Technologia Advance Mobile Location została wdrożona w większości krajów Unii Europejskiej: Belgii, Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Węgrzech, Islandii, Irlandii, Łotwie, Litwie, Mołdawii, Holandii, Norwegii, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Szwecji oraz częściowo w Austrii (tylko na urządzeniach z OS Android).

KW

Źródło zdjęcia: Polska wkrótce wprowadzi Advanced Mobile Location. Fot. Pixabay

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj35 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (35)

Inne tematy w dziale Technologie