Donald Tusk (L) i Andrzej Duda (P). Fot. PAP/Leszek Szymański
Donald Tusk (L) i Andrzej Duda (P). Fot. PAP/Leszek Szymański

KO i PiS idą łeb w łeb. Nowy sondaż wskazał kto może mocno namieszać w wyborach

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 68
Sondaże pokazują, że choć PiS stracił pozycję lidera popularności, nie osłabł tak, jak Platforma Obywatelska w 2015 roku. Przeciwnie, kolejne badania pokazują jak krucha jest przewaga partii Donalda Tuska nad formacją Jarosława Kaczyńskiego. Najnowsze badanie opinii pokazuje, że Andrzej Duda jednym śmiałym ruchem mógłby wprowadzić niemały ferment na naszej scenie politycznej.

Sondaż IBRiS dla „Wydarzeń” Polsatu. KO zagrożona na pozycji lidera

Przeprowadzone w skali całego kraju badanie IBRiS dla „Wydarzeń” Polsatu pokazuje, że 54,2 proc. pytanych Polaków deklaruje, że gdyby wybory parlamentarne zorganizowano w najbliższą niedzielę, to wzięłoby w nich udział. Przeciwnego zdania jest 45,8 proc. badanych. 

Mężczyźni są w tej sprawie bardziej zdecydowani niż kobiety („tak” - 59 proc. panów, 49 proc. pań).

Wśród grup wiekowych największy odsetek deklarujących udział w głosowaniu jest w przedziale 60-69 lat (67 proc.), a najmniejszy dla grupy 18-29 lat (65 proc.). 


Jak przedstawia się poparcie dla poszczególnych partii?

Na Koalicję Obywatelską, partię kierowaną przez Donalda Tuska, chce głosować 32,9 proc. ankietowanych. Procentowo KO ma największe poparcie w grupie wiekowej 70 plus (48 proc.), najmniejsze - 30-39 lat (10 proc.).

Na Prawo i Sprawiedliwości zagłosowałoby 32,1 proc. badanych. Różnica między dwoma największymi partiami mieści się w błędzie statystycznym. PiS najwyższy wynik odnotowało wśród osób mających 60-69 lat (47 proc.), najgorszy w przedziale 40-49 lat (14 proc.).

Trzecia Droga równa się trzecie miejsce w sondażu IBRiS dla „Wydarzeń” Polsat News. To polityczna siła współtworzona przez Polskę 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe, kierowane przez wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza. Trzecia Droga zgromadziła największy elektorat wśród osób mających 30-39 lat (24 proc.), najmniejszy wśród osób w wieku 60-69 lat (1 proc.).

I choć te dwie partie współtworzące rządzącą koalicję dalekie są jeszcze od politycznego zmęczenia władzą, to Konfederacja stanowi dla nich poważne wyzwanie. Zagłosowałoby na nią 9,3 proc. ankietowanych przez IBRiS. Jedna czwarta wśród pytanych w wieku 40-49 lat wskazała Konfederację, 0 proc. natomiast odnotowała ta formacja wśród grupy najstarszych wyborców (70 lat i więcej)

Za partią Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka jest Lewica z wynikiem 8,4 proc. Na Lewicę zagłosowałoby 18-proc. osób w wieku 18-29 lat, ale tylko 6 proc. osób w przedziałach wiekowych 30-39, 50-59 oraz 60-69 lat.

6,5 proc. ankietowanych wskazało opcję „Nie wiem / trudno powiedzieć”.

Partia Andrzeja Dudy gamechangerem? Chyba tylko dla PiS

Tymczasem z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby prezydent Andrzej Duda zdecydowałby się na powołanie do życia własnej partii, mogłaby ona liczyć na 9 proc. poparcia.

W sondażu poparcia dla partii politycznych dla „SE” pierwsze miejsce zajęła KO z poparciem 30,86 proc. ankietowanych. PiS mógłby liczyć na 25,65 proc. głosów. Na podium znalazła się również Konfederacja z wynikiem 11,65 proc.

Na Lewicę zagłosowałoby 10,13 proc. wyborców.

Za partią Włodzimierza Czarzastego uplasowała się... nieistniejąca partia Andrzeja Dudy, która mogłoby liczyć na 9,20 proc. Wyprzedziłaby ona Trzecią Drogę, którą poprało 8,59 proc. ankietowanych.

„SE” tłumaczy, że zdecydował się na tak nietypowy sondaż, kierując się wypowiedziami współpracowników prezydenta Andrzeja Dudy co do jego dalszej politycznej kariery. Marcin Mastalerek, człowiek prezydenta, mówi co prawda, że po zakończeniu prezydentury polityk z Krakowa nie zaangażuje się w „typowo partyjną” politykę. Wskazuje za to, że Andrzej Duda „ciągle będzie odgrywać ważną rolę, jako istotny punkt odniesienia na polskiej prawicy” - wyjaśnia gazeta.


Sondaż IBRiS dla Polsatu. Jak głosują wieś, miasta i metropolie

Wróćmy jeszcze na moment do sondażu IBRiS dla „Wydarzeń” Polsat News.

Wyborcy ze wsi zagłosowaliby najchętniej na PiS. 47 proc. badanych wskazało na partię Jarosława Kaczyńskiego, KO - 24 proc., Trzecią Drogę - 11 proc., Konfederację - 9 proc., a Lewicę - 7 proc.

Inaczej przedstawia się sytuacja w miastach do 50 tys. mieszkańców. Tam wygrywa Koalicja Obywatelska (32 proc.), PiS poparłoby 28 proc. ankietowanych. Dalej jest Trzecia Droga (16 proc.), Konfederacja (9 proc.), Lewica (5 proc.).

W miastach od 50 do 250 tys. mieszkańców wyniki są jeszcze lepsze dla KO. Partia Donalda Tuska - 45 proc., PiS - 16 proc., Lewica - 15 proc. Trzeciej Droga i Konfederacja na równi, obie formacje wskazało po 9 proc. pytanych.

W polskich metropoliach (powyżej 250 tys. mieszkańców) najlepiej wypada KO (38 proc.), dalej PiS (28 proc.), Konfederacja (11 proc.), Lewica (10 proc.) i Trzecia Droga (5 proc.).


Wierzący i praktykujący popierają przede wszystkim PiS

Osoby, które deklarujące się jako „wierzące i praktykujące regularnie” najczęściej wskazały na PiS (50 proc.). Drugie miejsce wśród nich zajęła KO (19 proc.), trzecie - Konfederacja (15 proc.), Trzecia Droga (6 proc.). Lewicy ufa tylko 4 proc. osób wierzących i praktykujących.

Wśród „wierzących i praktykujących nieregularnie” także największym poparciem cieszy się PiS (46 proc.). Druga jest KO (24 proc.). Za nią jest Trzecia Droga (12 proc.). Dalej są Konfederacja (8 proc.) i Lewica (5 proc.).

46 proc. „wierzących i niepraktykujący” poparło KO, 15 proc. - Lewicę, 14 proc. - Trzecią Drogę, 10 proc. - PiS i 9 proc. - Konfederację.

„Niewierzący i niepraktykujący” najchętniej w sondażu IBRiS dla „Wydarzeń” Polsat News poparli KO (57 proc.). Za nią jest Lewica (16 proc.), Trzecia Droga (10 proc.), a PiS i Konfederacja zyskały poparcie po 3 proc. ankietowanych. Wśród niewierzących i niepraktykujących 12 proc. nie wie, na kandydata której partii oddałoby głos.

Badanie na zlecenie „Wydarzeń” Polsatu wykonał Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na próbie n=1000 w dniach 9-10 września 2024 roku. Zrealizowane zostało metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

KW

Źródło zdjęcia: Donald Tusk (L) i Andrzej Duda (P). Fot. PAP/Leszek Szymański

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj68 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (68)

Inne tematy w dziale Polityka