Jak woda na pustyni: wyzwania i szanse dla branży energetyki odnawialnej w Polsce

Redakcja Redakcja Forum Ekonomiczne w Karpaczu Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Polska stoi przed ambitnymi celami klimatycznymi, a energetyka odnawialna (OZE) jest kluczowym elementem ich realizacji. W obliczu wycofywania konwencjonalnych bloków energetycznych, przyszłość kraju zależy od efektywnego rozwoju odnawialnych źródeł energii. Remigiusz Nowakowski, wiceprezes Qair Polska, w rozmowie podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu omawia bariery, potrzeby oraz szanse związane z rozwojem OZE w Polsce.

Problemy branży OZE w Polsce

Mimo rosnącego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii, sektor OZE w Polsce boryka się z poważnymi problemami, przede wszystkim z niestabilnością regulacyjną i brakiem trwałych przepisów. Przykładem jest tzw. ustawa wiatrakowa, która wprowadzała duże ograniczenia dla inwestorów planujących budowę elektrowni wiatrowych.


– Zasygnalizowano pewne zmiany, jak zmniejszenie minimalnej odległości wiatraków od zabudowań z 700 do 500 metrów – mówi Nowakowski. – Kluczowe jednak będą zmiany dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego oraz zintegrowanego podejścia do planowania lokalizacji elektrowni.

Nowakowski podkreśla, że energia z elektrowni wiatrowych na lądzie jest najtańszym źródłem w polskim miksie energetycznym.

– Ta informacja powinna dotrzeć do społeczeństwa. Biorąc pod uwagę rachunek ekonomiczny, rządzący powinni wspierać takie rozwiązania i wdrażać je jak najszybciej.

Obejrzyj rozmowę z Remigiuszem Nowakowskim z Qair Polska:


Według Nowakowskiego rozwój OZE w Polsce mógłby być napędzany przede wszystkim przez prywatnych inwestorów, o ile mieliby oni pewność co do stabilnych i przewidywalnych regulacji.

Ambitne cele energetyczne do 2030 roku

Poprzedni rząd zapowiedział, że do 2030 roku połowa polskiej energii będzie pochodzić z OZE. Jak ocenia wiceprezes Qair Polska, był to dobry cel, który nadawał kierunek rozwoju oraz inwestycji w sektorze energetyki odnawialnej.

– To dawało jasne wytyczne, jak szybko należy rozwijać OZE w Polsce – mówi Nowakowski.

Potrzeba więcej magazynów energii

Jednym z kluczowych wyzwań, z jakim mierzy się sektor OZE w Polsce, jest brak infrastruktury do magazynowania energii. Jak zauważa Nowakowski, obecnie energia z odnawialnych źródeł bywa ograniczana przez operatorów, ponieważ nie ma możliwości jej przechowywania.

– Aby zrealizować cel na rok 2030, potrzebny jest szybki rozwój magazynów energii. Każda nowa instalacja fotowoltaiczna powinna być wyposażona w magazyn energii – tłumaczy.


Według Nowakowskiego konieczne są ułatwienia dla inwestorów w zakresie planowania przestrzennego oraz decyzji środowiskowych, co pozwoliłoby na szybszy rozwój magazynów energii.

– Tego dzisiaj bardzo brakuje – przyznaje Nowakowski

Obecnie w polskim systemie energetycznym zainstalowano 19 000 MW w fotowoltaice oraz ponad 10 000 MW w elektrowniach wiatrowych. Nowakowski podkreśla, że potrzeba co najmniej 10 000 MW w magazynach energii, przede wszystkim bateryjnych, aby efektywniej wykorzystać istniejące odnawialne źródła energii.

– Takie inwestycje znacząco zwiększyłyby udział OZE w polskim miksie energetycznym – dodaje.

Inwestycje Qair Polska

Qair Polska, będąca częścią globalnej grupy Qair, aktywnie inwestuje w rozwój odnawialnych źródeł energii. Obecnie polskie inwestycje Qair w fazie operacyjnej mają moc 388 MW, a projekty w trakcie finansowania i budowy wynoszą 120 MW. Niedawno firma uruchomiła farmę fotowoltaiczną Golczewo, jedną z największych w Polsce, o mocy 80 MW. Farma, zajmująca około 90 hektarów, składa się z ponad 139 tysięcy modułów PV.

Fot: Remigiusz Nowakowski, wiceprezes Qair Polska, w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Gospodarka