Dbając o środowisko, dbamy o siebie

Redakcja Redakcja Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Światowy Dzień Wellbeingu i Dzień Recyklingu Baterii to daty tylko pozornie niezwiązane ze sobą. W kalendarzu wypadają dzień po dniu – 8 i 9 września, przypominając nam o tym, że troska o środowisko oraz zdrowie psychiczne są sobie bliższe, niż to się wydaje, są jak dwie strony tej samej monety.

Nowa kampania społeczna „Naładuj swoje baterie", organizowana przez Interzero we współpracy z Fundacją Małgosi Braunek Bądź, wykorzystuje te dwie okazje do zwrócenia uwagi na to, że zarówno szeroko pojęty dobrostan psychiczny, jak i czyste środowisko wymagają od nas regularnych działań i realnego zaangażowania.

Młodzi, tylko pozornie „zieloni"?

Kampania społeczna „Naładuj swoje baterie” jest reakcją na postawę młodych dorosłych. Choć osoby w wieku 18-34 lata powszechnie uznaje się za najbardziej świadomą ekologicznie grupę społeczną, to realizowane w ostatnich latach badania ukazują luki pomiędzy ich deklaracjami a rzeczywistymi zachowaniami. Raport z badania przeprowadzonego przez Interzero „Między plusem a minusem", potwierdził ten trend. Respondenci poniżej 35. roku życia rzadziej segregują odpady oraz dużo częściej niż starsi wątpią w sens recyklingu. 31% młodych badanych (w wieku 18–24 lata) zadeklarowało, że ich zdaniem baterii nie da się przetworzyć. Pokolenie młodych dorosłych ma mniejszą niż ich rodzice czy dziadkowie, wiedzę na temat tego, jak prawidłowo pozbywać się zużytych baterii, a o specjalnych pojemnikach w sklepach wie 62% z nich, w porównaniu do 73% ogółu uczestników badania. 

- Zauważyliśmy, że nie wszyscy młodzi dorośli wiedzą, jak pozbyć się zużytych baterii. Te niewielkie przedmioty, nieprawidłowo zutylizowane, stają się bardzo niebezpieczne. Jedna bateria guzikowa może skazić nawet 400 litrów wody lub wywołać zagrożenie pożarowe w sortowni odpadów. Zależało nam na tym, aby nasze działania wzbudziły zainteresowanie dorosłych, dlatego też temat baterii, rozumianych jako źródło zasilania różnorodnych sprzętów, połączyliśmy z naszymi wewnętrznymi bateriami, czyli z dobrostanem psychicznym, który w obecnych czasach jest szczególnie ważny. Stworzyliśmy kampanię społeczną „Naładuj swoje baterie”, za pomocą której chcemy wspierać odbiorców w budowaniu świadomości ekologicznej, pokazując, że robiąc coś dobrego dla planety, robimy także coś dobrego dla siebie. - tłumaczy Monika Grom, Wiceprezeska Zarządu Interzero.

Naładuj się tym, co dobre

Celem kampanii jest zachęcenie i zmotywowanie – przede wszystkim młodych dorosłych – do działań proekologicznych związanych z recyklingiem baterii. W ramach promocji prawidłowej utylizacji baterii, każdy, kto na swoim koncie na Instagramie, Facebooku czy TikToku umieści zdjęcie lub wideo na którym wkłada zużyte baterie do dedykowanego pudełka w sklepie, czy szkole, oddaje je do PSZOKu – Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów lub wyrzuca do specjalnego kosza w przestrzeni miejskiej i oznaczy hashtagiem kampanii #naladujswojebaterie, otrzyma indywidualny kod do miesięcznej subskrypcji aplikacji Mindy Premium (skupionej na zagadnieniach z obszaru mindfulness), partnera cyfrowego kampanii. 

Kampania promowana jest spotem wideo, który obrazuje nierozerwalny związek człowieka z naturą. Jego bohaterem jest warszawski muzyk ambientowy i DJ, Maciej Panek, znany jako Botanica. 

W związku z naturą

Istotnym aspektem kampanii społecznej „Naładuj swoje baterie” jest ekopsychologia, czyli nurt łączący w sobie zagadnienia z zakresu psychologii i ekologii. Jej twórca Theodore Roszak, powiedział „Istnieje synergia pomiędzy planetarnym i osobistym dobrobytem” (The Voice of the Earth, 1992, tłum. własne). Proekologiczne działania i nasz dobrostan psychiczny to naczynia połączone, a świadomość, że przyczyniamy się do ochrony środowiska, daje nam poczucie sprawczości, kontroli i sensu, może również przekładać się na lepsze samopoczucie. Więcej na ten temat można znaleźć na blogu Eko Bez Kantów .

- W ciągu ostatnich kilku lat wyraźnie widać zwiększone zainteresowanie tematem budowania zdrowia w holistycznym ujęciu. Rozumiemy, że wszystko zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz nas jest ze sobą połączone i wpływa na siebie wzajemnie. Idąc tym tropem jednym z podstawowych filarów zdrowia staje się regularny kontakt z naturą. Tym m.in. zajmuje się ekopsychologia, nauka która zyskuje coraz większe zainteresowanie. Dzięki niej coraz bardziej doceniamy dobroczynny wpływ natury na naszą kondycję psychiczną, jeszcze chętniej korzystamy z jej kojących właściwości, a regularny kontakt z nią pozwala nam na głębszy relaks i odbudowę naszych wewnętrznych zasobów. W ramach kampanii <<Naładuj swoje baterie>>, ekspertki związane z naszą Fundacją będą dzielić się swoją merytoryczną wiedzą z zakresu wellbeingu, mindfulness i ekopsychologii, która pozwoli odbiorczyniom i odbiorcom odkryć zalety płynące z bliskiej relacji z naturą oraz realnie pomoże im w regulowaniu, monitorowaniu i ładowaniu ich wewnętrznych baterii, co jest kluczową umiejętnością na drodze utrzymania zdrowia. - mówi Orina Krajewska, Prezeska Zarządu Fundacji Małgosi Braunek Bądź, partnera merytorycznego kampanii.




Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości