Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu pracodawcy i przedsiębiorcy wyrażali umiarkowane nastroje, oczekując na kluczowe decyzje ze strony rządu. Piotr Kamiński, wiceprezes Pracodawców RP, w rozmowie podkreśla, że brak rozstrzygnięć w sprawie Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i polityki migracyjnej hamuje rozwój polskich firm. Zdaniem Kamińskiego, w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej młode pokolenie przedsiębiorców musi jak najszybciej zdobyć niezbędne kompetencje, aby sprostać przyszłym wyzwaniom.
Polski biznes czeka na KPO
– W tym roku na Forum Ekonomicznym w Karpaczu pracodawcy i przedsiębiorcy są w dość średnich nastrojach – przyznaje Piotr Kamiński, wiceprezes Pracodawców RP. – Oczekiwania w ciągu ostatniego roku były bardzo wysokie, jeśli chodzi o poprawę relacji między biznesem a rządem. Te relacje istnieją, ale wciąż czekamy na konkretne decyzje.
Zdaniem Kamińskiego, kluczowymi obszarami, w których polski biznes oczekuje zdecydowanych działań, są Krajowy Plan Odbudowy (KPO) oraz polityka migracyjna.
Obejrzyj rozmowę z Piotrem Kamiński, wiceprezesem Pracodawców RP
– Wiele dużych firm z wielkimi inwestycjami jest w zawieszeniu i czeka na decyzję – mówi Kamiński. – Potrzebna jest także pilna debata oraz konkretne rozwiązania dotyczące polityki migracyjnej Polski.
Wielu przedsiębiorców złożyło wnioski o środki z KPO już w połowie 2023 roku. Decyzje miały zapaść najpierw do końca 2023 roku, później termin przesunięto na marzec bieżącego roku. Jak zauważa wiceprezes Pracodawców RP, w międzyczasie wiele firm, które planowały inwestycje, z powodu pogarszającej się koniunktury porzuciło te plany.
– Firmy, które są w zawieszeniu, mogą w końcu zrezygnować. – dodaje Kamiński. - Nawet te, które wygrają środki na realizację świetnych projektów, mogą nie być w stanie zapewnić własnego wkładu, bo będą zmuszone walczyć o przetrwanie.
Pracodawcy RP stawiają na młodych przedsiębiorców
Wiceprezes Pracodawców RP podkreśla również rolę młodego pokolenia przedsiębiorców, którzy muszą nabywać niezbędne kompetencje, aby sprostać wyzwaniom w rozwijającym się biznesie.
– Wymiana doświadczeń między generacjami przedsiębiorców jest niezwykle ważna – zaznacza Kamiński. –Młodzież nie ma jeszcze potrzeby organizowania się, ponieważ ich firmy nie osiągnęły odpowiedniej skali. To dla nich jeszcze nie jest moment, w którym myśli się o rozwiązaniach umożliwiających silniejszy wpływ na otaczającą rzeczywistość. Jedno jest pewne: młodzi muszą zdobyć te kompetencje, bo ich firmy będą się rozwijać, a wraz z nimi ich wpływ na rynek.
Fot: Piotr Kamiński, wiceprezes Pracodawców RP w Karpaczu
Inne tematy w dziale Gospodarka