Fot: Włodzimierz Wlaźlak, rpezes Lidl Polska, w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu
Fot: Włodzimierz Wlaźlak, rpezes Lidl Polska, w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Lidl Polska: wkład w gospodarkę, niedziele handlowe i ustawa kaucyjna

Redakcja Redakcja Forum Ekonomiczne w Karpaczu Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Lidl Polska zaprezentował raport „Wpływ sieci Lidl Polska na krajową gospodarkę w 2023 roku”. Firma pochwaliła się wkładem na poziomie ponad 10 miliardów złotych w budowanie polskiego PKB. Podczas konferencji prezes Lidl Polska, Włodzimierz Wlaźlak, nie unikał trudnych tematów, takich jak wolne niedziele handlowe i ustawa kaucyjna.

Wpływ Lidl Polska na polską gospodarkę

Lidl Polska ogłosił, że jego wkład do polskiego PKB w 2023 roku wyniósł 10,1 miliarda złotych. Na tę kwotę składa się 5,4 miliarda złotych bezpośredniego wpływu (pochodzącego z podstawowej działalności firmy), 2,1 miliarda złotych wpływu pośredniego (generowanego wśród dostawców i podwykonawców) oraz 2,6 miliarda złotych wygenerowanych przez pracowników Lidl Polska oraz przedsiębiorców i branże powiązane.

Obejrzyj rozmowę z Włodzimierzem Wlaźlakiem, prezesem Lidl Polska:


Dodatkowo, Lidl Polska w zeszłym roku odprowadził 2,7 miliarda złotych do sektora finansów publicznych, w tym w formie VAT, CIT, PIT oraz składek do ZUS.

Wolne niedziele, handlowe niedziele

- Po zmianach dotyczących handlowych niedziel, które wprowadzono w 2018 roku, rynek się wyregulował i nauczył nowych zasad – powiedział Włodzimierz Wlaźlak w rozmowie z Salon24.pl.

Prezes Lidl Polska zaznaczył, że sieć marketów byłaby zainteresowana przywróceniem wszystkich niedziel jako dni handlowych, jednocześnie wyrażając sprzeciw wobec pośredniego rozwiązania, czyli wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu.


- To absolutnie nie do przyjęcia, ponieważ klienci nie będą wiedzieli, które niedziele sklepy są otwarte, a które nie – stwierdził Wlaźlak. – Jako firma zawsze staramy się być przygotowani, a to w prosty sposób prowadzi do marnowania żywności.

Ustawa kaucyjna od 1 stycznia 2025

Temat ustawy kaucyjnej stanowi największe wyzwanie dla Lidl Polska. Pomimo trwających od ponad trzech lat prac nad ustawą, prezes Wlaźlak wyraził obawy, że przedsiębiorcy będą mieli jedynie 6 do 8 tygodni na wdrożenie zasad kaucyjnego odbioru opakowań. Przypomnijmy, że system kaucyjny w polskich sklepach ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2025 roku. Sklepy będą zobowiązane przyjmować butelki i opakowania oznaczone symbolem PET. Do butelek będzie dodawana kwota kaucji, która zostanie zwrócona po włożeniu butelki do specjalnego automatu.

- Nikt nie jest na to przygotowany, będzie kompletny chaos – ostrzegał Wlaźlak. – Apelujemy do rządu i parlamentu o przesunięcie daty wejścia w życie ustawy.

Prezes potwierdził przystąpienie Lidl Polska do programu, podkreślając zaangażowanie sieci w ochronę środowiska. Zwrócił jednak uwagę, że szacowany koszt dostosowania Lidla do wymogów ustawy wyniesie ponad 1 miliard złotych.

- Trudno oczekiwać od przedsiębiorstw takich jak Lidl Polska, by dostosowały się w 4–6 tygodni, podczas gdy prace nad ustawą trwały ponad trzy lata. - dodawał prezes Lidl Polska.


Warto przypomnieć, że za niedostosowanie się do ustawy kaucyjnej, na sieci handlowe mogą być nakładane kary finansowe. Do tej pory nie przeprowadzono żadnej kampanii informacyjnej dla konsumentów na temat zmian, które wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku.

Na koniec 2023 roku Lidl Polska zatrudniał 26 768 pracowników, którzy pracują w 905 sklepach i 13 centrach dystrybucyjnych.

Fot: Włodzimierz Wlaźlak, rpezes Lidl Polska, w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Gospodarka