Luka Modric. Fot. PAP/Piotr Nowak

Mecz Polski z Chorwacją w Lidze Narodów. Probierz: Chorwaci wygrali zasłużenie

Redakcja Redakcja Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 57
Polska przegrała w Osijeku z Chorwacją 0:1 (0:0) w meczu 2. kolejki grupy 1 najwyższej dywizji piłkarskiej Ligi Narodów. Bramkę zdobył z rzutu wolnego w 52. minucie Luka Modric, który w poniedziałek kończy 39 lat.

Chorwacja - Polska: 1:0

Pierwsza połowa nie wyglądała już tak dobrze, jak w meczu ze Szkocją, w którym Polska prowadziła do przerwy 2:0. W Osijeku po 45 minutach utrzymywał się bezbramkowy remis i oddawał on piłkarskie stwierdzenie, że "wynik lepszy niż gra". Gospodarze wyraźnie częściej posiadali piłkę i bramka była w zasadzie kwestia czasu. W 52. minucie zrobił to Luka Modric, który rozgrywał 180. mecz w drużynie narodowej, i precyzyjnym uderzeniem w "okienko" nie dał szans Łukaszowi Skorupskiemu.

Kilkadziesiąt sekund później mogło być 2:0, ale Matanovic, po minięciu niemal całej defensywy biało-czerwonych, trafił w poprzeczkę.

W 70. minucie bardzo bliski wyrównania był Robert Lewandowski, który z kolei w reprezentacji zagrał po raz 154. Napastnik Barcelony efektownie przyjął piłkę w polu karnym, ładnie się odwrócił i oddał mocny strzał, ale piłka odbiła się od poprzeczki i wróciła na boisko

W drugiej doliczonej minucie przed ogromną szansą stanął Karol Świderski, wprowadzony na boisko pół godziny wcześniej. Po górnym podaniu od Lewandowskiego miał przed sobą już tylko Livakovica, ale nie trafił czysto w piłkę. W międzyczasie jednak swoje kolejne szanse mieli gospodarze, ale nie powiększyli przewagi w dużej mierze dzięki Skorupskiemu.

Probierz: Chorwaci wygrali zasłużenie

Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Michał Probierz po porażce z Chorwacją 0:1 w Lidze Narodów przyznał, że zwycięstwo rywali w Osijeku było zasłużone. Szkoleniowiec przyznał, że jego zespół chciał w tym meczu zagrać tak samo, jak trzy dni wcześniej w Glasgow, ale przeciwko Chorwacji było to trudniejsze.

- Narzucaliśmy wysokie tempo grania, jak w Szkocji, ale tym indywidualnościom było łatwiej. Chcieliśmy grać podobnie, ale zawodnicy, którzy grali ostatnio, mieli trochę problemów, musieliśmy zrobić zmiany. Chorwaci wygrali zasłużenie. Zabrakło nam kilku elementów, ale gdy rywale przyjadą na rewanż, to mam nadzieję, że to będzie inne spotkanie - powiedział Probierz.

Jak dodał, chciał sprawdzić zawodników. - Liga Narodów jest długa, a poza tym zbliżają się eliminacje mistrzostw świata. Każdy ma szansę rozwoju. Mieliśmy jeszcze dać szansę Kamilowi Piątkowskiemu, ale przy tym wyniku chcieliśmy jeszcze spróbować odrobić stratę. Szkoda, że Robert Lewandowski trafił w poprzeczkę, że to nie spadło trochę niżej... Szczęśliwie byśmy zremisowali, ale trzeba przyznać, że poglądowo to dla nas bardzo dobre spotkanie - zakończył selekcjoner.

Modrić zrobił sobie prezent na urodziny

Roobert Lewandowski przyznał, że w środku pola Chorwaci nas zdominowali. Kapitan reprezentacji komplementował Modrica za wspaniały strzał z rzutu wolnego tuż sprzed linii pola karnego. - Bramka [Modricia] dodała im skrzydeł i później już parę sytuacji się pojawiło. My odpowiedzieliśmy dwoma akcjami - strzał Nicoli [Zalewskiego] i później moja poprzeczka. Za mało było prób zagrania do przodu. Próbowaliśmy, próbowaliśmy, ale zamiast coś zmienić, do końca graliśmy to, co nam nie wychodziło - powiedział Lewandowski w rozmowie z TVP Sport.

- Można powiedzieć, że sprezentowałem sobie na urodziny fajnego gola, ale najważniejsze jest zwycięstwo. Graliśmy trudny mecz z wymagającym przeciwnikiem. Myślę, że po prostu byliśmy lepsi i wygraliśmy zasłużenie -  powiedział Luka Modric po zwycięstwie Chorwacji nad biało-czerwonymi w Osijeku 1:0.

- Polska była naprawdę wymagającym rywalem. Spowodowała, że nasza praca była trudna. Musieliśmy dać z siebie wszystko, ciężko pracować na to zwycięstwo, być maksymalnie skoncentrowanym przez całe spotkanie. Nie pozwalaliśmy gościom na zbyt wiele sytuacji - dodał Chorwat.

Modric rozgrywał 180. mecz w drużynie narodowej. Na Starym Kontynencie jest tylko jeden piłkarz, który rozegrał więcej meczów w swojej reprezentacji: Portugalczyk Cristiano Ronaldo w niedzielnym spotkaniu ze Szkocją (2:1), również w grupie A1, wystąpił po raz 214. (i strzelił 132. gola). Modric zajmuje pod tym względem drugie miejsce, ex aequo z Hiszpanem Sergio Ramosem.

Kolejne mecze 12 października

W tabeli z sześcioma punktami prowadzi Portugalia. Chorwacja i Polska mają po trzy. Biało-czerwoni na inaugurację pokonali na wyjeździe 3:2 Szkocję, która bez punktu zamyka zestawienie. Kolejne spotkanie czeka Chorwatów 12 października, gdy zmierzą się ze Szkocją. Polska tego samego dnia podejmie Portugalię.

Chorwacja - Polska 1:0 (0:0).

Bramka: Luka Modric (52).

Żółta kartka: Chorwacja - Mateo Kovacic, Marko Pjaca, Petar Sucic, Ante Budimir, Luka Sucic; Polska - Jan Bednarek.

Sędzia: Francois Letexier (Francja).

Skład reprezentacji Polski: Łukasz Skorupski - Sebastian Walukiewicz, Jan Bednarek, Paweł Dawidowicz - Jakub Kamiński, Kacper Urbański, Piotr Zieliński, Mateusz Bogusz, Sebastian Szymański, Nicola Zalewski - Robert Lewandowski (kapitan).

Chorwacja: 1-Dominik Livakovic - 6-Josip Sutalo, 5-Duje Caleta-Car, 4-Josko Gvardiol - 20-Marko Pjaca, 8-Mateo Kovacic, 10-Luka Modric (kapitan), 19-Borna Sosa - 13-Petar Sucic, 22-Igor Matanovic, 17-Bruno Petkovic.