Unia Europejska więzieniem narodów? Fot. Pixabay
Unia Europejska więzieniem narodów? Fot. Pixabay

Więzienia „towarem eksportowym” Unii Europejskiej? Zaskakujące informacje

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Dane Europejskiego Urzędu Statystycznego za 2022 rok (nowszych nie ma) pokazują, że w Unii Europejskiej najwięcej więźniów w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców było na Węgrzech – wynika z najnowszych danych Eurostatu. Pierwsze cztery miejsca w zestawieniu zajmują kraje Grupy Wyszehradzkiej.

Przepełnienie więzień w Europie

W węgierskich więzieniach przebywało 200 osób na 100 tys. mieszkańców, w Polsce 190, a w Czechach i na Słowacji 181. Kolejne trzy miejsca zajęły państwa bałtyckie - kolejno Litwa, Łotwa i Estonia - z ponad 150 więźniami na 100 tys. mieszkańców. Najmniej przebywało w więzieniach w Finlandii (52), Holandii (64) i Słowenii (65). W całej UE w 2022 roku było ponad 483 tys. więźniów, co dawało 108 osadzonych na 100 tys. mieszkańców. Po spadkach liczby więźniów w 2020 i 2021 roku nastąpił jej wzrost. Największą liczbę więźniów przebywających w zakładach karnych państw UE odnotowano w 2012 roku i wynosiła ona 553 tys. osób.

Zdaniem ekspertów wzrost liczby więźniów wynika z liczby nowych wyroków skazujących na karę pozbawienia wolności przewyższającej liczbę zwolnień - piszą autorzy raportu. Po wzroście liczby poważnych przestępstw, a następnie wyroków skazujących na dłuższe kary, liczba więźniów może pozostać na wyższym poziomie przez pewien czas, nawet jeśli wskaźnik przestępczości spadnie.

Eurostat opublikował również dane dotyczące przepełnienia więzień: największe odnotowano kolejno na Cyprze, we Francji, Belgii, Rumunii i Włoszech, a najmniejsze na Malcie, w Estonii i na Łotwie. Polska jest w tym zestawieniu na 20. miejscu (na 27 państw UE). We Francji w więzieniach i aresztach śledczych przebywa 77 tys. osób, najwięcej w historii. Francuskie zakłady penitencjarne są stale przepełnione.


W UE są kraje, która mają wolne miejsca w więzieniach

W UE są jednak kraje, która mają wolne miejsca w więzieniach.

Okazało się, że brytyjski rząd rozmawia z Estonią o wynajęciu więzień. Związane jest to z niemal całkowitym brakiem wolnych miejsc w więzieniach. Dlatego Wielka Brytania rozmawia z Estonią o tym, by brytyjscy skazani odbywali wyroki w tym kraju. Sprawę ujawnił dziennik „Daily Telegraph”, który podał, że brytyjska minister sprawiedliwości Shabana Mahmood w czwartek rozmawiała na ten temat ze swoją estońską odpowiedniczką Liisą-Ly Pakostą przy okazji spotkania Rady Europy w Wilnie.

„Wielka Brytania i Estonia mają historię udanej współpracy międzynarodowej, a takie partnerstwo stworzyłoby dalsze możliwości czerpania korzyści i uczenia się od siebie nawzajem” - powiedziała „Daily Telegraph” Pakosta. Również brytyjskie źródła rządowe potwierdziły, że w związku z kryzysową sytuacją w krajowych więzieniach ministerstwo bada „wszystkie dostępne opcje”.


Wielka Brytania wynajmie od Estonii miejsca w więzieniach?

Według statystyk publikowanych co tydzień przez ministerstwo sprawiedliwości w zeszły piątek w więzieniach w Anglii i Walii przebywało 88 350 osób, najwięcej w historii. Z kolei 27 sierpnia „Daily Telegraph” podał, że tego dnia były zaledwie 83 wolne miejsca w męskich więzieniach i była to najniższa liczba w historii, znacznie poniżej minimalnego buforu wymaganego dla sprawnego działania systemu penitencjarnego, który wynosi co najmniej 1425 wolnych miejsc.

Tymczasem, jak napisał dziennik, w Estonii dzięki niskim wskaźnikom przestępczości około połowa miejsc w więzieniach jest wolna, zaś ich wynajęcie mogłoby przynieść budżetowi państwa ok. 30 mln euro rocznie.

„Daily Telegraph" przypomniał, że pomysł wynajęcia miejsc w więzieniach od Estonii jako pierwszy przedstawił jesienią zeszłego roku Alex Chalk, minister sprawiedliwości w rządzie Partii Konserwatywnej. Będąca wówczas w opozycji Partia Pracy określiła go jako symbol niekompetencji konserwatystów, ale teraz w związku z krytyczną sytuacją sama do tego wróciła.

W przeszłości Belgia i Norwegia wynajmowały miejsca w więzieniach w Holandii, ale to rozwiązanie brytyjski rząd wykluczył, bo koszt utrzymania pojedynczego więźnia jest tam dwukrotnie wyższy niż w Wielkiej Brytanii, gdzie jest szacowany na ok. 50 tys. funtów rocznie. Tymczasem w krajach Europy Wschodniej szacuje się go na 10-20 tys. funtów. Koszt budowy nowego więzienia wynosi 600 tys. funtów za każde miejsce.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Unia Europejska więzieniem narodów? Fot. Pixabay

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj13 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (13)

Inne tematy w dziale Polityka