Po nieudanych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu i doniesieniach o nieprawidłowości w PKOI, sprawą zainteresował się rząd. Od wtorku trwa kontrola prowadzona przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. – My tej sprawy nie zostawimy, bo tam doszło do wielu nieprawidłowości – zapowiedział minister sportu i turystyki Sławomir Nitras.
Kontrola KAS w PKOl
– Jest już kontrola NIK, przede wszystkim w zakresie pieniędzy przekazywanych ze spółek, prezydenta Warszawy, który jako starosta warszawski jest organem nadzoru prawnego nad prawidłowym funkcjonowaniem PKOl, i od wczoraj funkcjonariusze KAS przeprowadzają bezpośrednią kontrolę w PKOl – powiedział Nitras na antenie radiowej Trójki.
Jak tłumaczył, wcześniej funkcjonariusze KAS prowadzili działania przygotowawcze, analizując przepływy finansowe ze spółek i to, co się z nimi potem działo. – Kto był beneficjentem ostatecznym, czy sport, czy inne osoby, jakie osoby fizyczne i podmioty gospodarcze – wskazał.
– My tej sprawy nie zostawimy, bo tam doszło do wielu nieprawidłowości – zaznaczył Nitras.
Informację o rozpoczęciu kontroli potwierdziła w rozmowie z PAP rzeczniczka PKOl Katarzyna Kochaniak-Roman. – Otrzymaliśmy informację o rozpoczęciu kontroli w zakresie prawidłowości naliczenia podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług – przekazała.
Nieprawidłowości w PKOl
Po Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu szef resortu sportu i turystyki zapowiedział, że wystąpi do NIK i stołecznego ratusza o wszczęcie kontroli dot. finansów PKOl, w tym wydatkowania przez tę organizację pieniędzy z budżetu państwa i spółek Skarbu Państwa oraz w zakresie prawidłowości podejmowania decyzji dotyczących wynagrodzeń członków zarządu PKOl, na czele z prezesem Radosławem Piesiewiczem, który w przeciwieństwie do swoich poprzedników miałby nie pełnić tej funkcji społecznie.
30 sierpnia prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski - korzystając z uprawnień nadzorczych wobec PKOl - wszczął postępowanie wyjaśniające. Zarząd PKOl został zobowiązany do złożenia wyjaśnień oraz przedstawienia dokumentów w zakresie zgodności działalności organizacji z przepisami prawa i postanowieniami statutu. Ewentualne dalsze działania mają być podjęte po zapoznaniu się ze stanowiskiem PKOl.
W zakończonych 11 sierpnia igrzyskach w Paryżu Polska zajęła 42. miejsce w klasyfikacji medalowej, z dorobkiem jednego złotego, czterech srebrnych i pięciu brązowych.
MP
Centrum Olimpijskie w Warszawie. Fot. commons.wikimedia.org
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Sport