fot. Canva
fot. Canva

Nastroje przedsiębiorców. Pesymizm wśród mikrofirm rośnie

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Polski Instytut Ekonomiczny co miesiąc publikuje Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK). W sierpniu wprawdzie wrósł on o 1,4 punktu do poziomu 98,2 pkt. , ale niestety trzeci miesiąc z rzędu pozostaje poniżej poziomu neutralnego (100,0 pkt.) i jest aż o 3,8 pkt. niższy od najwyższej tegorocznej wartości odnotowanej w lutym (102,0 pkt.).

Miesięczny Indeks Koniunktury w Polsce

O lekkiej poprawie nastrojów zadecydowały pozytywne oceny przedsiębiorców, jeśli chodzi o zatrudnienie, wynagrodzenia i płynność finansową oraz wzrost wskaźników w przypadku pozostałych danych branych pod uwagę: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, inwestycje oraz moce produkcyjne.

Wartość dla zatrudnienia wyniosła 104,7 pkt., dla  wynagrodzenia (113,9 pkt., spadek o 3,1 pkt.) oraz płynności finansowej (114,7 pkt., spadek o 7,0 pkt.). Pozostałe składowe wciąż znajdują się poniżej wartości neutralnej: wartość sprzedaży (92,8 pkt., wzrost o 6,0 pkt.), nowe zamówienia (90,0 pkt., wzrost o 4,0 pkt.), inwestycje (73,0 pkt., wzrost o 4,4 pkt.), moce produkcyjne (98,4 pkt., wzrost o 2,4 pkt.).


Pozytywne nastroje tylko w dużych i średnich firmach

Sierpniowy odczyt MIK jest nieco wyższy niż odczyt z lipca, ale nadal wśród przedsiębiorców przeważają nastroje negatywne. Pozytywne nastroje widać w dużych i średnich firmach, w przeciwieństwie do rosnącego pesymizmu mikrofirm i małych przedsiębiorstw. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, jedynie trzy komponenty zostały ocenione pozytywnie: zatrudnienie, wynagrodzenia i płynność finansowa. Jednak w przypadku wynagrodzeń i płynności finansowej nastąpił lekki spadek wartości wskaźników. W przypadku płynności – to już drugi miesiąc ze spadkiem. Z kolei ocena komponentu zatrudnienie jest wyższa, co oznacza, że utrzymująca się nieco słabsza kondycja finansowa przedsiębiorstw nie wpływa negatywnie na poziom zatrudnienia. To ważne, gdyż koszty pracownicze są najbardziej uciążliwą barierą prowadzenia biznesu.

- Nieznacznie poprawiły się oceny komponentów: wartość sprzedaży i nowe zamówienia, co zapewne wiąże się z wakacyjnym wzrostem konsumpcji, jednak nadal obydwa indeksy nie pokonały poziomu neutralnego. Wskaźnik inwestycje w aktywa materialne i niematerialne nadal pozostaje na niskim poziomie (dużo poniżej neutralnego), ale warto odnotować jego wzrost. Zwłaszcza, że mamy już drugi miesiąc z rzędu ze wzrostem tego wskaźnika – komentuje dr Katarzyna Zybertowicz z Zespołu Foresightu Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego.


Koszty pracownicze na pierwszym miejscu wśród barier

W sierpniu, tak jak w ostatnich miesiącach, główną barierą silnie utrudniającą działalność firmom nadal były koszty pracownicze (72 proc., wzrost o 2 pkt. proc.). Na drugim miejscu pojawiła się niepewność sytuacji gospodarczej (62 proc., wzrost o 5 pkt. proc. ), a dopiero na trzecim miejscu rosnące ceny energii (58 proc., spadek o 2 pkt. proc ). W stosunku do poprzedniego miesiąca zwiększył się udział firm skarżących się na niedostępność pracowników (51 proc., wzrost o 3 pkt. Proc.) oraz zatory płatnicze (45 proc. wzrost o 1 pkt. proc.). Zmniejszyły się nieznacznie wskazania na koszty finansowania (30 proc., spadek o 2 pkt. proc. m/m) oraz niedostępność produktów (17 proc., spadek o 3 pkt. proc.).

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) jest narzędziem badającym nastroje gospodarcze przedsiębiorstw w Polsce opracowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny. MIK powstaje co miesiąc na podstawie pomiarów dokonanych w siedmiu kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa. Poziom MIK obliczany jest na podstawie wyników badań ankietowych przeprowadzanych na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw w czterech kategoriach wielkościowych i pięciu branżowych.

Tomasz Wypych

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Canva



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj10 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Gospodarka