fot. Pixabay
fot. Pixabay

Jak długo statystyczny Polak przeżyje bez stałej pensji. Pozytywne zaskoczenie

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Prawie połowa Polaków uważa, że w przypadku utraty głównego źródła dochodu, zgromadzone fundusze wystarczyłyby im na co najmniej pół roku. A mężczyźni dwa razy częściej niż kobiety deklarują, że posiadają oszczędności wystarczające na ponad rok.

Większość Polaków oszczędza każdego miesiąca

Takie dane przynosi badanie wykonane na zlecenie IPF Group, właściciela Provident Polska. Odsetek ten wzrasta w przypadku osób, którym na koniec miesiąca na koncie pozostaje pewna niewykorzystana kwota oraz wśród osób systematycznie oszczędzających. Istnieje także widoczny związek pomiędzy oszczędzaniem a przekonaniem o znajomości produktów i usług finansowych.

Więcej niż co trzeci ankietowany deklaruje, że na koniec każdego miesiąca, po odliczeniu wydatków, wciąż ma rozsądną lub dużą sumę pieniędzy na koncie. Takiej odpowiedzi częściej udzielają mężczyźni (41,5 proc. wobec 32,6 proc. kobiet) i osoby regularnie oszczędzające. Jeśli chodzi o wiek badanych, najrzadziej deklarują tak osoby w wieku 45-54 lat, a najczęściej najmłodsi ankietowani. Jednocześnie, 45 proc. badanych dysponuje niewielką sumą, a niecałe 10 proc. respondentów podaje, że po uwzględnieniu wydatków nie zostają im żadne środki na koniec miesiąca.


Komu nie udaje się odłożyć pieniędzy

Ponad 60 proc. Polaków oszczędza każdego miesiąca. Około 40 proc. robi to regularnie, jednak nie ma określonej sumy, którą odkłada na później, natomiast co czwarty przeznacza na ten cel stałą kwotę co miesiąc. Aż 14 proc. badanych nie zebrało żadnych dodatkowych funduszy podczas ostatnich 12 miesięcy. Największy problem w tej dziedzinie mają ankietowani w wieku od 45 do 54 lat – niemal co piąty z nich nie odłożył żadnych pieniędzy w ciągu roku.

- Największą systematycznością w kwestii oszczędzania wyróżniają się osoby w wieku 35-44 lat, z których aż 73,1 proc. robi to każdego miesiąca. W tym wieku posiadamy zwykle stabilizację zawodową i ekonomiczną, która pozwala nam swobodniej budować poduszkę finansową na przyszłość. Inną grupą, która odznacza się regularnością w zarządzaniu budżetem, są mężczyźni, regularnie odkłada 67,4 proc. z nich w porównaniu do 54 proc. kobiet – wyjaśnia Patrycja Rogowska-Tomaszycka, Dyrektor ds. Corporate Affairs, Członek Zarządu Provident Polska.

Badanie pokazało również, że nawyk comiesięcznego oszczędzania częściej posiadają osoby, które kończą miesiąc z wolnymi środkami na koncie – około 88 proc. badanych z dużą nadwyżką w budżecie oszczędza każdego miesiąca, deklaruje tak także 54,9 proc. badanych z niewielką nadwyżką.


Mężczyźni mają większą rezerwę finansową

- Jak pokazuje badanie, nasza umiejętność oszczędzania często idzie w parze z wiedzą dotyczącą finansów. Niemal 70 proc. osób przekonanych o swojej znajomości produktów i usług finansowych, oszczędza każdego miesiąca. Wśród osób, które mają wątpliwości odnośnie swojej wiedzy, odsetek ten wyniósł niecałe 53 proc. To aż 17 pp. różnicy. Dlatego tak ważne są działania edukacyjne, wyjaśniające nie tylko podstawy ekonomii i zarządzania domowym budżetem, ale także mechanizmy działania podstawowych produktów finansowych. Świadomość na temat finansów przekłada się bezpośrednio na nasze decyzje dotyczące pieniędzy, a tym samym dobrostan finansowy - podkreśla Patrycja Rogowska-Tomaszycka.

W przypadku utraty głównego źródła dochodu, zgromadzone fundusze wystarczyłyby niemal połowie ankietowanych (49 proc.) na minimum sześć miesięcy. Odsetek ten rośnie w przypadku osób, którym na koniec miesiąca pozostaje pewna niewykorzystana kwota oraz wśród osób systematycznie oszczędzających. Mężczyźni zdecydowanie częściej posiadają oszczędności wystarczające na ponad rok – takiej odpowiedzi udzieliło 30 proc. z nich i jedynie 15,8 proc. kobiet. Z drugiej strony, 8,6 proc. badanych nie posiada żadnej rezerwy finansowej.

Tomasz Wypych


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj17 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (17)

Inne tematy w dziale Gospodarka