Julia Szeremeta podczas IO w Paryżu, fot. PAP

Nikt bardziej nie rozgrzał Polski w sobotę. Szeremeta mówi o sensacyjnym scenariuszu

Redakcja Redakcja Olimpiady Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
Od zakończenia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu minęły już blisko dwa tygodnie. Jedną z największych polskich niespodzianek był srebrny medal pięściarki Julii Szeremety. Wokół jej przeciwniczki w finale, Tajwanki Lin Yu-Ting pojawiły się kontrowersje dotyczące płci. Polka w najnowszej rozmowie mówi, że nie wyklucza, iż to właśnie jej zostanie przyznany złoty medal.

Fenomenalna Julia Szeremeta

Na zakończenie IO w Paryżu ulia Szeremeta zdobyła srebrny medal w bokserskiej kategorii 57 kg. W finale przegrała jednogłośnie na punkty z Tajwanką Yu Ting Lin 0-5 (27:30, 27:30, 27:30, 27:30, 27:30).

Był to pierwszy olimpijski medal polskiego boksu od 1992 roku, kiedy brąz w Barcelonie zdobył Wojciech Bartnik. Natomiast w finale igrzysk polski pięściarz poprzednio wystąpił w 1980 roku w Moskwie. Wówczas także ze srebrem rywalizację zakończył Paweł Skrzecz. Warto również odnotować, że jest to pierwszy medal w kobiecym boksie.

Polka po fenomenalnym występie w Paryżu stała się gwiazdą w Polsce. Chętnie zapraszana jest do różnych programów sportowych.

Kontrowersje wokół Tajwanki

Mimo że wszyscy kibice cieszą się z osiągnięcia Szeremety, to nadal trwa burzliwa dyskusja na temat jej rywalki z finału. 28-letnia Lin jest dwukrotną złotą medalistką mistrzostw świata (2018, 2022). Tajwanka i Algierka Imane Khelif zostały przez Międzynarodową Federację Boksu zdyskwalifikowane już w trakcie ubiegłorocznych mistrzostw świata, a dokładnie po ich półfinałowych walkach. IBA argumentowała, że nie zdały testu mającego na celu ustalenie płci.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski w ubiegłym roku pozbawił IBA statusu organu zarządzającego boksem i przejął kontrolę nad samymi zawodami olimpijskimi. MKOl dopuścił do rywalizacji w Paryżu Lin i Khelif, bo testy przeprowadzone przez IBA uznał za bezprawne i pozbawione wiarygodności. Obie pięściarki startowały też trzy lata temu w Tokio, ale w Japonii nie odniosły sukcesu.

Szeremeta nadal ma "szansę" na złoto

Już po Igrzyskach Szeremeta mówiła, że "MKOI musi przeprowadzić testy" jej rywalce, a także "się na ten temat wypowiedzieć i wyrazić opinię". W najnowszej rozmowie u Cypriana Majchera została jednak zapytana o coś innego.

– A po cichu liczysz, że może, bo ta sprawa jest w toku, po zdobyciu medalu przez ciebie, może to być zweryfikowane i za 2 miesiące się okaże, że nagle jesteś złotą medalistką, a twoja przeciwniczka została zdyskwalifikowana przez różne badania? – zapytał Szeremetę prowadzący kanał na YouTube "Elite Mentality x Cyprian Majcher".

– Jest taka szansa. Nie skupiałam się na tym, ale jest taka szansa. Zobaczymy w przyszłości, jak to wyjdzie i jak to wszystko się rozwiąże – odpowiedziała srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.