Ośrodek Karta to renomowana instytucja, która zajmuje się badaniem najnowszej polskiej historii. Jej dzieje rozpoczęły się jeszcze w czasach PRL, gdy jako podziemne czasopismo „Karta” odkłamywała polską historię. Dziś ośrodek nie ma pieniędzy na czynsz, pensje dla pracowników i dług w ZUS-ie. Brakuje niebagatelnej kwoty. A nie wiadomo, czy resort kultury wesprze Kartę.
Ośrodek Karta potrzebuje około 2 milionów złotych
Ośrodek Karta potrzebuje około 2 milionów złotych, by wyjść na prostą. Obecnie słynna instytucja nie ma środków finansowych na czynsz, dług w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i na wypłatę zaległych pensji dla pracowników.
Ośrodek Karta, czyli Fundacja Ośrodka KARTA to niezależna organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego. I największe w Polsce archiwum społeczne, stawiające sobie za cel dokumentowanie najnowszej historii Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej oraz upowszechnianie wiedzy o niej.
Ośrodek jest wydawcą kwartalnika „Karta”, ukazującego się od 1982 roku, prowadzi działalność wydawniczą, wystawienniczą i edukacyjną.
Dodajmy, że Ośrodek Karta współpracuje z wolnościowym rosyjskim Stowarzyszeniem Memoriał, które w coraz trudniejszych czasach putinizmu przeciwstawiało się i wciąż przeciwstawia totalitarnym tendencjom w Rosji. W 2005 roku Ośrodek zainicjował powstanie Domu Spotkań z Historią.
Bogate zbiory i patriotyczna działalność Ośrodka Karta
Wśród zbiorów Ośrodka Karta są fotografie, dokumenty, korespondencja, dzienniki oraz nagrania audio i wideo, a także pamiątki i muzealia. „Docieramy do świadków historii w Polsce i na całym świecie, nagrywamy ich relacje, zabezpieczamy i chronimy dokumenty, które mogłyby ulec zniszczeniu. Prowadzimy czytelnię i bibliotekę naukową. Nasze zbiory są dostępne w internecie i w naszej siedzibie” – tłumaczy swoją misję publiczną Ośrodek Karta.
Mowa o niebagatelnych zbiorach, bardzo ważnych dla polskiej pamięci i tożsamości. Karta dysponuje około 300 tysięcami zdjęć z działalności opozycji w PRL, archiwum opozycyjnych dokumentów sięgające lat 50, największy w Polce zbiór relacji historii mówionej, a także kolekcję „Solidarność – Narodziny Ruchu”, która wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Instytucja prowadzi działalność wydawniczą, organizuje sympozja, spotkania i konferencje.
To koniec Ośrodka Karta? Dużo zależy od MKiDN
Wiele jednak wskazuje na to, że koniec Ośrodka Karta.
Jako instytucja pozarządowa Ośrodek opierał się na grantach i darowiznach. Część środków płynęła z budżetu państwa. Ale Karta nie ma już pieniędzy na bieżącą działalność. Do tego grozi jej eksmisja za niezapłacony czynsz. Dodajmy do tego długi w ZUS i brak pieniędzy dla pracowników na zaległe pensje.
To wszystko już boleśnie odbiło się na działalności Karty. Najnowszy numer kwartalnika w ogóle się nie ukazał drukiem. Nie wydano przygotowanej książki o wejściu Polski do NATO.
Ośrodek Karta potrzebuje około 2 milionów złotych. Nie jest jasne, czy patriotyczna instytucja otrzyma wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stąd apele o wsparcie donatorów.
KW
Źródło zdjęcia: Słynna polska instytucja na progu bankructwa. Fot. PAP
Inne tematy w dziale Polityka