Słynna polska instytucja na progu bankructwa. Fot. PAP
Słynna polska instytucja na progu bankructwa. Fot. PAP

Słynna polska instytucja na progu bankructwa. Wsparcie ministerstwa pod znakiem zapytania

Redakcja Redakcja Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 26
Ośrodek Karta to renomowana instytucja, która zajmuje się badaniem najnowszej polskiej historii. Jej dzieje rozpoczęły się jeszcze w czasach PRL, gdy jako podziemne czasopismo „Karta” odkłamywała polską historię. Dziś ośrodek nie ma pieniędzy na czynsz, pensje dla pracowników i dług w ZUS-ie. Brakuje niebagatelnej kwoty. A nie wiadomo, czy resort kultury wesprze Kartę.

Ośrodek Karta potrzebuje około 2 milionów złotych

Ośrodek Karta potrzebuje około 2 milionów złotych, by wyjść na prostą. Obecnie słynna instytucja nie ma środków finansowych na czynsz, dług w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i na wypłatę zaległych pensji dla pracowników.

Ośrodek Karta, czyli Fundacja Ośrodka KARTA to niezależna organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego. I największe w Polsce archiwum społeczne, stawiające sobie za cel dokumentowanie najnowszej historii Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej oraz upowszechnianie wiedzy o niej. 

Ośrodek jest wydawcą kwartalnika „Karta”, ukazującego się od 1982 roku, prowadzi działalność wydawniczą, wystawienniczą i edukacyjną.

Dodajmy, że Ośrodek Karta współpracuje z wolnościowym rosyjskim Stowarzyszeniem Memoriał, które w coraz trudniejszych czasach putinizmu przeciwstawiało się i wciąż przeciwstawia totalitarnym tendencjom w Rosji. W 2005 roku Ośrodek zainicjował powstanie Domu Spotkań z Historią.


Bogate zbiory i patriotyczna działalność Ośrodka Karta

Wśród zbiorów Ośrodka Karta są fotografie, dokumenty, korespondencja, dzienniki oraz nagrania audio i wideo, a także pamiątki i muzealia. „Docieramy do świadków historii w Polsce i na całym świecie, nagrywamy ich relacje, zabezpieczamy i chronimy dokumenty, które mogłyby ulec zniszczeniu. Prowadzimy czytelnię i bibliotekę naukową. Nasze zbiory są dostępne w internecie i w naszej siedzibie” – tłumaczy swoją misję publiczną Ośrodek Karta.

Mowa o niebagatelnych zbiorach, bardzo ważnych dla polskiej pamięci i tożsamości. Karta dysponuje około 300 tysięcami zdjęć z działalności opozycji w PRL, archiwum opozycyjnych dokumentów sięgające lat 50, największy w Polce zbiór relacji historii mówionej, a także kolekcję „Solidarność – Narodziny Ruchu”, która wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Instytucja prowadzi działalność wydawniczą, organizuje sympozja, spotkania i konferencje.


To koniec Ośrodka Karta? Dużo zależy od MKiDN

Wiele jednak wskazuje na to, że koniec Ośrodka Karta.

Jako instytucja pozarządowa Ośrodek opierał się na grantach i darowiznach. Część środków płynęła z budżetu państwa. Ale Karta nie ma już pieniędzy na bieżącą działalność. Do tego grozi jej eksmisja za niezapłacony czynsz. Dodajmy do tego długi w ZUS i brak pieniędzy dla pracowników na zaległe pensje.

To wszystko już boleśnie odbiło się na działalności Karty. Najnowszy numer kwartalnika w ogóle się nie ukazał drukiem. Nie wydano przygotowanej książki o wejściu Polski do NATO. 

Ośrodek Karta potrzebuje około 2 milionów złotych. Nie jest jasne, czy patriotyczna instytucja otrzyma wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stąd apele o wsparcie donatorów.

KW

Źródło zdjęcia: Słynna polska instytucja na progu bankructwa. Fot. PAP

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj26 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (26)

Inne tematy w dziale Polityka