Zdjęcie ilustracyjne, fot. gov.pl
Zdjęcie ilustracyjne, fot. gov.pl

Giuseppe w Warszawie i handel numerkami do urzędu. Sytuacja jak z filmu Barei

Redakcja Redakcja Obyczaje Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Pewien Włoch chciał zarejestrować samochód w Warszawie, ale spotkała go sytuacja, jak z filmu Stanisława Barei. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Włoch spędził noc przed biurem czekając na numerek

Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynął wniosek obywatela Włoch, w którym pisze, że w związku z niemożnością rejestracji auta w Biurze Administracji i Spraw Obywatelskich, zostały naruszone jego prawa wynikające z Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Wnioskodawca mieszka w Polsce od 2008 r., ma zezwolenie na pobyt stały. W czerwcu 2024 r. próbował rejestrować samochód, co w związku z faktem, że jest cudzoziemcem musiał uczynić w miejskim Biurze Administracji i Spraw Obywatelskich. Nie był jednak w stanie umówić się na wizytę. Z kuriozalnych powodów.


Włoch napisał, że przed biurem jakieś osoby handlują „numerkami" uprawniającymi do wizyty. Mają listę, na którą za opłatą wpisują interesantów, dla których następnego dnia rano pobierają „numerki" na wizytę. Mężczyzna próbował pobrać "numerek" sam; spędził nawet noc przed budynkiem, ale bez skutku. Ostatecznie, po wielu perypetiach, aby dochować terminu rejestracji pojazdu, podarował prawo współwłasności auta innej osobie z obywatelstwem polskim i to dopiero ona zarejestrowała pojazd w delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w swoim miejscu zamieszkania.

Ta sytuacja potwierdziła doniesienia medialne, które w ostatnich latach pojawiają się w prasie i internecie. Media opisują bowiem nie tylko gigantyczne kolejki w Biurze, ale także i proceder związany z handlowaniem „numerkami", a nawet bójki pomiędzy interesantami.

Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO Piotr Mierzejewski w reakcji na list Włocha prosi dyrektora Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w Urzędzie m.st. Warszawy Krzysztofa Krakowieckiego-Kuleszę o zbadanie problemu, ustosunkowanie się do zarzutów wnioskodawcy oraz rozważenie konieczności wprowadzenia zmian w organizacji Biura dla zapobieżenia opisanym problemom.

Zmiany w rejestracji pojazdów przez cudzoziemców

- Staramy się dostosowywać usługi urzędu do zmieniających się potrzeb - mamy coraz więcej cudzoziemców, tworzą się kolejki i to rodzi różnego rodzaju praktyki np. handel numerkami.  Dlatego w ślad za sprawami meldunkowymi, prawami jazdy, także rejestracja pojazdów przez cudzoziemców będzie teraz obsługiwana w urzędach dzielnic  - wyjaśnia Monika Beuth, rzeczniczka prasowa - Urzędu Miasta St. Warszawy w odpowiedzi na pytania Salonu 24.

Rzecznik przesłała nam również komunikat dotyczący zmian w rejestracji pojazdów dla cudzoziemców: „Od 26 sierpnia br. cudzoziemcy będą mogli zarejestrować swoje pojazdy we wszystkich osiemnastu dzielnicach, według adresu zameldowania. Nadal istnieje obowiązek przedłożenia dokumentu potwierdzającego legalny pobyt w Polsce. W poszczególnych Delegaturach Biura Administracji i Spraw Obywatelskich cudzoziemcy będą mogli dokonać rejestracji pojazdu: nowego zakupionego w Polsce lub za granicą, używanego zakupionego w Polsce lub za granicą, zabytkowego, marki „SAM” i sprowadzonego z zagranicy, które wcześniej zostały wyrejestrowane" - czytamy.


Kiedy trzeba do Biura Administracji i Spraw Obywatelskich

Istnieją jednak szczególne przypadki, kiedy trzeba będzie pofatygować się do Biura Administracji i Spraw Obywatelskich przy ul. Leona Kruczkowskiego 2. Dotyczą pojazdu, który został już tam zarejestrowany.

Wszelkie zmiany, jak: dokonanie wpisu/wykreślenia adnotacji „HAK”, „L”, „GAZ”, „TAXI” w dowodzie rejestracyjnym, dokonanie wpisu/wykreślenia zastawu rejestrowego, dopisanie współwłaściciela pojazdu, wyrobienie wtórnika dowodu rejestracyjnego, tablicy rejestracyjnej lub znaków legalizacyjnych, wyrejestrowanie pojazdu, zgłoszenie zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym z uwagi na przykład na zmianę adresu zameldowania, zgłoszenie jego zbycia lub zmiany jego rodzaju, należy zrealizować pod tym samym adresem.

Koszty rejestracji samochodu obejmują opłatę rejestracyjną, opłatę za tablice rejestracyjne i naklejkę kontrolną. Od 4 września 2022 roku standardowa opłata rejestracyjna wynosi 161,50 złotych.

TW

Zdjęcie ilustracyjne, fot. gov.pl



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Rozmaitości