Katowice nocą. Fot. Pixabay
Katowice nocą. Fot. Pixabay

W jakich miastach w Polsce najlepiej się żyje? Zaskakujący zwycięzca rankingu

Redakcja Redakcja Głos Regionów Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Polacy często wędrują po Polsce w poszukiwaniu lepszego życia. Tak było przed dekadami, tak jest i dzisiaj. Co roku powstają rankingi, które pokazują, w jakich miastach w Polsce najlepiej ułożyć sobie na dłużej życie. A jakich miast lepiej unikać. Business Insider właśnie opublikował ranking miast, w których żyje się w Polsce najlepiej. Wyniki mogą was zaskoczyć.

Gdzie w Polsce żyje się najlepiej, a gdzie najgorzej. Ważny ranking

Business Insider opublikował najnowszy ranking dotyczący najlepszych miast do życia w Polsce. Portal skupił się na miastach wojewódzkich.

W rankingu obejmującym 16 miast skupiono się na konkretnych wskaźnikach, bardzo ważnych dla dobrostanu polskiego społeczeństwa.


Ranking miast w Polsce. Oto ważne kategorie

Kategorie, jakie uwzględniono w rankingu, to:

  • bezrobocie;
  • średnie wynagrodzenie;
  • dostępność mieszkań;
  • dostępność do lekarza na NFZ;
  • przestępczość;
  • jakość powietrza.

Autorzy badania wskazują, że wszystkie statystyki pochodzą z oficjalnych źródeł, które regularnie są publikowane przez zaufane instytucje i dostęp do nich jest powszechny. Mowa o liczbach pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego (bezrobocie, przeciętne wynagrodzenie, przestępczość), NFZ (dostępność lekarzy), Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (jakość powietrza) i portalu Morizon (ceny mieszkań). Ranking dotyczy realiów z połowy 2024 roku.

Jakie polskie miasta najlepiej wypadły w poszczególnych kategoriach 

W poszczególnych kategoriach wygrały następujące miasta:

  • bezrobocie – Katowice (chodzi oczywiście o niskie bezrobocie);
  • średnie wynagrodzenie – najwyższe w Krakowie;
  • dostępność mieszkań – najlepsza w Katowicach;
  • dostępność do lekarza na NFZ – najlepsza w Łodzi;
  • przestępczość – najniższa w Rzeszowie;
  • jakość powietrza – najlepsza w Gdańsku.

Ranking miast Business Insider. Analiza wskaźników

Warto odnotować, że zarówno Kraków, jak i Warszawa nie zdominowały rankingu. A przecież to pierwsze jest turystyczną wizytówką Polski, a to drugie – stolicą naszego kraju, od dekad rządzoną przez liberalnych polityków. 

W rankingu niezbyt dobrze poradziły sobie Gorzów czy Białystok. Miasto z zachodu i wschodu Polski wypadły słabo. Białystok aż w dwóch kategoriach znalazł się na ostatnim miejscu: bezrobocie, średnie wynagrodzenie.

Na 14. miejscu Białystok uplasował się w kategorii dostępność mieszkań, a na 15. - dostępność do lekarzy na NFZ. Gorzów Wielkopolski za to według rankingu ma najgorszy dostęp do lekarzy na NFZ.

Nieźle w najnowszym rankingu BI wypadł Szczecin. Wojewódzkie miasto poprawiło swoje rankingi w stosunku do poprzednich lat. Znalazło się ex aequo na 4. miejscu z o wiele bardziej rozpoznawalnym przecież jako marka Wrocławiem. 


Katowice mają mocne atuty

Katowice były bezkonkurencyjne w kwestiach niskiego bezrobocia i dużej dostępności mieszkań. Ale nie liczcie na dobre powietrze – pod tym względem stolica Śląska znalazła się na najsłabszej pozycji.

Wspomniane wyżej Kraków i Warszawa zmagają się od dawna z systemowymi problemami w bardzo ważnych dla dobrego życia kategoriach: dostępność do mieszkań, jakość powietrza, dostęp do lekarzy na NFZ.

Zdecydowanie najlepiej wypadają w kategorii dotyczącej średniego wynagrodzenia.

W Łodzi oglądaj się za siebie

Jeśli wierzyć rankingowi BI, to najniebezpieczniejszym miastem w Polsce jest Łódź. Z kolei najbezpieczniejszym miastem w Polsce ma być Rzeszów, który wyprzedził Białystok i Opole.

Gdzie w Polsce najlepiej się oddycha? Pierwsza piątka to Gdańsk, Białystok, Olsztyn, Szczecin,

Wrocław. Mamy zatem dwa miasta blisko morza, dwa, które tradycyjnie kojarzymy z zielonymi płucami Polski i stolicę Dolnego Śląska, przez którą przepływa pięknie komponująca się z miastem Odra.

Gdyby jednak coś nam dolegało, to do lekarza na NFZ najprościej dostać się w Łodzi. Słynne włókniarskimi tradycjami miasto może też pochwalić się 4. miejsce w przypadku dostępności mieszkań. Jest tam wciąż taniej niż choćby w pobliskiej Warszawie.

Ranking miast w Polsce, w których najlepiej się żyje

A jak wygląda całościowy ranking miast w Polsce, w których najlepiej się żyje?

Pierwsza trójka:

  • Katowice (1), Poznań (2), Warszawa (3).

Dalej:

  • Wrocław, Olsztyn, Kraków, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Gdańsk.

I następnie:

  • Opole, Szczecin, Rzeszów, Lublin, Kielce.

Listę zamykają:

  • Łódź, Białystok.

KW

Katowice nocą. Fot. Pixabay

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj10 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo