Specjalnie uruchomione linie autobusowe, osobna firma zajmująca się tylko kwiatami. Do Karpacza, na Forum Ekonomiczne nazywane polskim Davos przyjedzie 8 tysięcy osób – niemal dwa razy więcej, niż mieszkańców miejscowości. O wydarzeniu, które mimo zmian rządów trwa od 33 lat i cieszy się niesłabnącą renomą, mówi w Salonie24 Zygmunt Berdychowski. Salon24 po raz kolejny jest partnerem tego wydarzenia.
Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Karpaczu był gościem programu Sławomira Jastrzębowskiego. Odbywa się ono już po raz 33., a pomimo zmian rządów w Polsce wciąż gromadzi szereg ludzi i cieszy się renomą.
Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo
Forum Ekonomiczne w Karpaczu łączy różne środowiska
Jak podkreślił gość Salonu24, wciąż jest dla niego trudne wręcz do zrozumienia, „że wyrosła instytucja, która tak jak teraz zatrudnia na umowę o pracę 50 osób i która jest w stanie organizować, tak wielkie wydarzenia. Dość powiedzieć, że z samego tylko Wrocławia przewieziemy w tym roku do Karpacza i z Karpacza z powrotem do Wrocławia prawie 1800 osób. To jest uruchomienie na przykład dodatkowych siedmiu linii autobusowych dla gości forum, których dowozimy z wybranych hoteli położonych wokół Karpacza do centrum hotelowo-konferencyjnego. Samych tylko wolontariuszy pracujących przy realizacji programu forum ekonomicznego jest 180 osób. A na przykład tych kwiatów, które kupujemy, żeby stały przy stole jest już tak dużo, że to wymaga współpracy z osobną firmą, która nic innego nie robi, tylko zajmuje się tymi kwiatami” – mówił Zygmunt Berdychowski.
Frekwencja będzie rekordowa. W forum uczestniczy 8 tysięcy osób – mieszkańców Karpacza jest około 4 tysięcy (dokładnie 4321 wg danych GUS z 2023 roku - red.).
Gawkowski: Polska jest liderem cyfryzacji w Europie. Trzeba wykorzystać kapitał jaki mamy
Jak tłumaczył Zbigniew Berdychowski, goście przyjeżdżający na zaproszenie i przedstawiciele mediów, to około 6100-6200 osób. I około półtora tysiąca osób przyjeżdża do miejscowości po to, żeby dobrze przygotować forum ekonomiczne.
To „na przykład firmy montujące dźwięk, oświetlenie, montujące scenografię. Na przykład kierowcy, dodatkowi kelnerzy, wolontariusz, tak dalej, i tak dalej. Razem oznacza to prawie 8 tysięcy osób, które biorą udział w forum ekonomicznym” – stwierdził rozmówca Sławomira Jastrzębowskiego.
Pytany o to, jak to się dzieje, że zmieniają się ekipy polityczne, ale interes forum ekonomicznego jest ponad polityką i przyjeżdżają ministrowie, premierzy, wicepremierzy, Zygmunt Berdychowski odparł, że jest to „przede wszystkim pochodną tego, iż bardzo wielu ludzi rozumie to, że organizowane w Polsce spotkanie dla Europy Środkowej ciągle ma sens. Że możemy to nasze wyjątkowe doświadczenie, te nasze wyjątkowe umiejętności, dzięki którym nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat się rozwijamy, przekazać innym i że oni są po prostu tego ciekawi – przekonywał gość Salonu24.
Hasło forum: "Czas nowych liderów. Razem kształtujmy przyszłość"
- Siła polskiej gospodarki rośnie. I w związku z tym rośnie też zainteresowanie źródłami tego polskiego fenomenu. No bo jak popatrzymy na statystyki OECD, to widać wyraźnie, że ustępujemy na przestrzeni tych trzydziestu lat tylko i wyłącznie gospodarce chińskiej – przekonywał Zygmunt Berdychowski.
Motywem przewodnim tegorocznego forum jest hasło „Czas nowych liderów. Razem kształtujmy przyszłość”. - Nie wszyscy mamy tego świadomość, natomiast ja nie mam żadnych wątpliwości, że wkraczamy w absolutnie nowy okres w historii człowieka. Tak jak kiedyś ludzie byli świadkami rewolucji rolniczej, później byli świadkami rewolucji przemysłowej, tak teraz jesteśmy świadkami rewolucji technologicznej. Przede wszystkim związane jest ze sztuczną inteligencją. To jest w związku z tym główny obszar tematyczny, wokół którego odbędzie się prawie 80 różnego rodzaju debat, spotkań, paneli dyskusyjnych, prezentacji książek. Temat, który jak sądzę, wskaże tych w cudzysłowie nowych liderów. Wskaże tych ludzi, którzy nadają ton naszej obecności w cyberprzestrzeni – mówił rozmówca Sławomira Jastrzębowskiego.
Będą rektorzy i wicepremierzy
Udział w Forum Ekonomicznym weźmie kilkudziesięciu rektorów polskich uczelni. Dołączyły one na podstawie umowy z wicepremierem i ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim.
W Karpaczu będzie też temat wykorzystania sztucznej inteligencji w systemach obronnych. Udział potwierdził wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. 33. Forum Ekonomiczne odbędzie się w dniach 3-5 września 2024 roku w Karpaczu.
(Maks)
Inne tematy w dziale Gospodarka