Siły wojskowe Ukrainy. Fot. Flickr/Ministerstwo Obrony Ukrainy
Siły wojskowe Ukrainy. Fot. Flickr/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Ukraińcy uderzyli na nowym kierunku? „Wozami bojowymi chcą się wedrzeć w głąb Rosji”

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
Wejście ukraińskich oddziałów do należącego do Rosji obwodu kurskiego zaskoczyło analityków wojskowych. Było także nieprzyjemną niespodzianką dla kremlowskiego reżimu. Okazuje się, że to nie koniec podobnych zaskoczeń. Wojska ukraińskie atakują rosyjską granicę na południu obwodu biełgorodzkiego – informuje Reuters.

Zaznaczmy, że obwód biełgorodzki sąsiaduje z obwodem kurskim. Dzięki atakowi w kierunku kurska siły ukraińskie na początku sierpnia przeniosły część działań wojennych na terytorium agresora.

Ukraińcy uderzyli na posterunek graniczny w obwodzie biełgorodzkim 

Agencja Reutera powołuje się na rosyjskie kanały na Telegramie. Z ich doniesień wynika, że we wtorek siły ukraińskie zaatakowały posterunek graniczny w obwodzie biełgorodzkim na południu Rosji. Agencja prasowa Reuters podkreśla, że to rosyjskie kanały z powiązaniami ze służbami bezpieczeństwa Rosji. Ale na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia, że toczą się w tym rejonie walki.

O jakich konkretnie miejscach mowa?

Według kanału Mash, walki toczą się w pobliżu miejscowości Niechotiejewka, gdzie do 200 ukraińskich żołnierzy na wozach bojowych usiłuje przedrzeć się w głąb terytorium Rosji. Wojska rosyjskie prowadzą ogień artyleryjski.

W tym samym czasie około 300 ukraińskich żołnierzy dotarło do punktu kontrolnego na granicy Szebiekino, gdzie - według kanału Mash - też trwają walki.

Kanał Shot na Telegramie przekazał z kolei, że jednostki ukraińskie zostały ostrzelane przez rosyjską artylerię i odparte z Niechotejewki po poniesieniu strat.


Gubernator obwodu biełgorodzkiego: Sytuacja w regionie pozostaje trudna

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow nie odniósł się do tych rewelacji. Przyznał jednak, że sytuacja w regionie pozostaje trudna. Według niego w wyniku ostrzału miasta Szebekino rannych zostało sześć osób. Dwie trafiły do szpitala w Biełgorodzie.

Ludność rosyjska doznaje „dobrodziejstw specjalnej operacji wojskowej” także na innych terenach.


Od 10 dni płonie baza paliw w Proletarsku w Rosji

Od 10 dni płonie baza paliw w Proletarsku w obwodzie rostowskim na południowym zachodzie Rosji, którą zaatakowały ukraińskie drony. Władze nie ogłosiły ewakuacji, prawie nie komentują sytuacji, a ludzie opuszczają miasto na własną rękę - przypomina we wtorek portal Radia Swoboda.

Władze odwołały obchody dnia miasta i stulecia rejonu (powiatu) w związku z „zaistniałą sytuacją”. Zaapelowano do mieszkańców, by w razie „pogorszenia się warunków” przebywali w zamkniętych pomieszczeniach i zakryli okna wilgotną tkaniną.

Mieszkańcy skarżą się na zadymienie, które powoduje trudności z oddychaniem. Władze zapewniają natomiast, że wskaźniki zanieczyszczenia powietrza są w normie. Nie jest planowana ewakuacja ludności, ale część mieszkańców opuszcza swoje domy na własną rękę.

Ani władze ani wydział ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych prawie w ogóle nie komentują sytuacji, na miejsce nie przybył gubernator - podkreśliło Radio Swoboda.

Pożar na terenie bazy paliw w obwodzie rostowskim wybuchł 18 sierpnia rano po ataku dronów. Zapaliło się ok. 20 cystern z paliwem o objętości 5 tys. metrów sześciennych każda.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że za atakiem stoi ukraiński wywiad wojskowy HUR wraz z armią.

Z ogniem walczy ponad 500 strażaków, w tym posiłki z sąsiednich regionów; 49 strażaków zostało rannych. W rejonie proletarskim ogłoszono stan sytuacji nadzwyczajnej.

Radio Swoboda zaznaczyło, że to już drugi atak na tego rodzaju obiekt w rejonie proletarskim w ostatnich miesiącach. W połowie maja władze lokalne poinformowały, że bazę paliw zaatakowały dwa drony.

KW

Źródło zdjęcia: Siły wojskowe Ukrainy. Fot. Flickr/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj22 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (22)

Inne tematy w dziale Polityka