Lek na cukrzycę, który powszechnie stosowany jest na odchudzanie może mieć nieprzewidziane dotąd skutki uboczne. A są one bardzo poważne.
Lek na cukrzycę niebezpieczny? Uwaga na podróbki
Semaglutyd są przepisywane osobom z cukrzycą typu 2 w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. Zmniejszają również ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych. Większość produktów zawierających semaglutyd musi być wstrzykiwana podskórnie co tydzień, ale są one również dostępne w postaci tabletek przyjmowanych doustnie codziennie. Wykazano, że leki te hamują apetyt oprócz obniżania poziomu cukru we krwi, dlatego są coraz częściej przepisywane w celu utraty wagi w niektórych krajach.
Od początku pojawienia się tych leków na rynku WHO obserwuje wzrost popytu na nie, a także doniesienia o fałszerstwach.
Takie sfałszowane produkty mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi, zwłaszcza jeśli nie mają niezbędnych, przebadanych i skutecznych w działaniu składników. Sfałszowane leki mogą prowadzić do powikłań zdrowotnych wynikających z niekontrolowanego poziomu glukozy we krwi lub masy ciała. W innych przypadkach w urządzeniu do wstrzykiwań może znajdować się inny niezadeklarowany składnik aktywny, np. insulina, co prowadzi do nieprzewidywalnego zakresu zagrożeń dla zdrowia, powikłań, a nawet śmierci.
Oryginalny lek również może powodować skutki uboczne
Teraz okazuje się, że nawet oryginalne, niesfałszowane preparaty, mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie i życie. Naukowcy sugerują bowiem, że semaglutyd może mieć związek z częstszym pojawianiem się myśli samobójczych.
Wyniki swojego badania zaprezentowali na na łamach „JAMA Network Open”. Podkreślają, że ta koincydencja wymaga pilnego wyjaśnienia.
Semaglutyd (znany głównie jako Ozempic oraz Wegovy) i liraglutyd to leki działające na receptor peptydu glukagonopodobnego-1 (RA GLP-1). Zostały pierwotnie wprowadzone do leczenia cukrzycy typu 2, jednak są często przepisywane osobom otyłym ze względu na ich właściwości odchudzające. Zaobserwowano również, że mogą zapobiegać chorobom nerek, a nawet nowotworom. Wiadomo jednak, że leki, które działają na apetyt, mogą także pogarszać nastrój przyjmujących je osób. Na przykład w roku 2008 trzeba było wycofać z rynku rimonabant, który zmniejszał apetyt, wpływając na układ kannabinoidowy, ale sprzyjał depresji i próbom samobójczym.
Lek na cukrzycę wywołuje myśli samobójcze?
Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził analizę dysproporcjonalności w oparciu o globalną bazę danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), gromadzącą informacje o potencjalnych niepożądanych reakcjach na leki z całego świata.
Analiza ta pozwoliła zauważyć częstsze występowanie myśli samobójczych u pacjentów korzystających z semaglutydu - również, gdy porównano sytuację w grupie pacjentów otrzymujących dapagliflozynę i metforminę oraz w podgrupie pacjentów stosujących leki przeciwdepresyjne i benzodiazepiny.
UWAGA! Jeśli jesteś w kryzysie, depresji, masz problemy, skontaktuj się z osobami, które mogą pomóc. Możesz to zrobić np. dzwoniąc na bezpłatny numer 116 123.
Tomasz Wypych
Lek na cukrzycę wywołuje myśli samobójcze? Fot. Pixabay
Inne tematy w dziale Rozmaitości