Lek na cukrzycę wywołuje myśli samobójcze? Fot. Pixabay
Lek na cukrzycę wywołuje myśli samobójcze? Fot. Pixabay

Popularny lek na cukrzycę może mieć skutki uboczne. Są bardzo niebezpieczne

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Lek na cukrzycę, który powszechnie stosowany jest na odchudzanie może mieć nieprzewidziane dotąd skutki uboczne. A są one bardzo poważne.

Lek na cukrzycę niebezpieczny? Uwaga na podróbki

Semaglutyd są przepisywane osobom z cukrzycą typu 2 w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. Zmniejszają również ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych. Większość produktów zawierających semaglutyd musi być wstrzykiwana podskórnie co tydzień, ale są one również dostępne w postaci tabletek przyjmowanych doustnie codziennie. Wykazano, że leki te hamują apetyt oprócz obniżania poziomu cukru we krwi, dlatego są coraz częściej przepisywane w celu utraty wagi w niektórych krajach.

Od początku pojawienia się tych leków na rynku WHO obserwuje wzrost popytu na nie, a także doniesienia o fałszerstwach.

Takie sfałszowane produkty mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi, zwłaszcza  jeśli nie mają niezbędnych, przebadanych i skutecznych w działaniu składników. Sfałszowane leki mogą prowadzić do powikłań zdrowotnych wynikających z niekontrolowanego poziomu glukozy we krwi lub masy ciała. W innych przypadkach w urządzeniu do wstrzykiwań może znajdować się inny niezadeklarowany składnik aktywny, np. insulina, co prowadzi do nieprzewidywalnego zakresu zagrożeń dla zdrowia, powikłań, a nawet śmierci.


Oryginalny lek również może powodować skutki uboczne

Teraz okazuje się, że nawet oryginalne, niesfałszowane preparaty, mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie i życie. Naukowcy sugerują bowiem, że semaglutyd może mieć związek z częstszym pojawianiem się myśli samobójczych.

Wyniki swojego badania zaprezentowali na na łamach „JAMA Network Open”. Podkreślają, że ta koincydencja wymaga pilnego wyjaśnienia.

Semaglutyd (znany głównie jako Ozempic oraz Wegovy) i liraglutyd to leki działające na receptor peptydu glukagonopodobnego-1 (RA GLP-1). Zostały pierwotnie wprowadzone do leczenia cukrzycy typu 2, jednak są często przepisywane osobom otyłym ze względu na ich właściwości odchudzające. Zaobserwowano również, że mogą zapobiegać chorobom nerek, a nawet nowotworom. Wiadomo jednak, że leki, które działają na apetyt, mogą także pogarszać nastrój przyjmujących je osób. Na przykład w roku 2008 trzeba było wycofać z rynku rimonabant, który zmniejszał apetyt, wpływając na układ kannabinoidowy, ale sprzyjał depresji i próbom samobójczym.

Lek na cukrzycę wywołuje myśli samobójcze?

Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził analizę dysproporcjonalności w oparciu o globalną bazę danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), gromadzącą informacje o potencjalnych niepożądanych reakcjach na leki z całego świata.

Analiza ta pozwoliła zauważyć częstsze występowanie myśli samobójczych u pacjentów korzystających z semaglutydu - również, gdy porównano sytuację w grupie pacjentów otrzymujących dapagliflozynę i metforminę oraz w podgrupie pacjentów stosujących leki przeciwdepresyjne i benzodiazepiny.

UWAGA! Jeśli jesteś w kryzysie, depresji, masz problemy, skontaktuj się z osobami, które mogą pomóc. Możesz to zrobić np. dzwoniąc na bezpłatny numer 116 123.

Tomasz Wypych

Lek na cukrzycę wywołuje myśli samobójcze? Fot. Pixabay

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Rozmaitości