CC0
CC0

Najpopularniejszy polski bank wyłączy kluczowe funkcje. "Potrzebujemy więcej czasu"

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
PKO Bank Polski poinformował o nadchodzących utrudnieniach dla klientów. Niedostępna będzie część podstawowych usług dotyczących płatności, dlatego klienci PKO BP powinni się przygotować na komplikacje, tym bardziej, że prace modernizacyjne w PKO BP nastąpią w dość specyficznym terminie.

PKO BP ostrzega przed planowanymi pracami technicznymi

PKO BP wystosowało oficjalny komunikat, w którym poinformowano o nadchodzących pracach modernizacyjnych. W związku z przerwą techniczną klienci PKO BP muszą być przygotowani na to, że niektóre kluczowe funkcje systemu zostaną wyłączone.

Jak informuje PKO BP, wspomniane prace techniczne rozpoczną się w niedzielę 25 sierpnia od godz. 00:00 i potrwają do godz. 05:00. W tym czasie nie będzie działać aplikacja IKO i aplikacja mobilna iPKO biznes, w tym płatności zbliżeniowe telefonem oraz kodem BLIK.

PKO BP zapewnia, że wszystkie karty będą działać w bankomatach i sklepach stacjonarnych. W ramach ochrony internetowych płatności kartą 3D-Secure 2 dostępna będzie tylko autoryzacja kodem SMS i PIN-em do karty. Autoryzacja transakcji elektronicznych będzie możliwa kodem SMS lub kartą kodów. PKO BP przeprasza klientów za utrudnienia.


Przerwa techniczna w PKO BP. Tego samego dnia wypada niedziela handlowa

Warto pamiętać, że w niedzielę 25 sierpnia sklepy będą otwarte. Klienci PKO BP nie powinni jednak odczuć komplikacji podczas płatności, gdyż planowana przerwa techniczna w systemach banku odbędzie się przed otwarciem większości sklepów, w szczególności tych większych.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.


Niedziela handlowa częściej niż raz w miesiącu. Trwają prace nad ustawą

Obecnie w Sejmie znajduje się projekt nowelizacji przepisów, autorstwa Polski 2050, dopuszczający dwie niedziele handlowe w miesiącu. Zgodnie nim za pracę w niedzielę przysługiwałoby podwójne wynagrodzenie, a pracodawca miałby obowiązek wyznaczyć pracownikowi dzień wolny 6 dni przed albo 6 dni po dniu pracy w niedzielę. W czerwcu projekt skierowano do prac w komisjach sejmowych; wcześniej Sejm odrzucił wniosek posłów PiS i Lewicy o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu. 

SW

na zdjęciu: osoba korzystająca ze smartfona. zdjęcie ilustracyjne. fot. CC0

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Gospodarka