Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek uważa, że gale „freak fightowe” mogą promować przemoc i inne patologiczne zachowania. W tej sprawie do przewodniczącego KRRiT, Ministerstwa Aktywów Państwowych, dyrektora Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej oraz Prokuratury Okręgowej w Warszawie wystąpił zastępca RPO.
Gala Fame na stadionie PGE Narodowym. RPO interweniuje
Rzecznik Praw Obywatelskich podjął tę sprawę w związku z wpływającymi do niego skargami dotyczącymi organizacji 31 sierpnia 2024 r. Gali Fame MMA na stadionie PGE Narodowym.
Z materiałów przedstawionych RPO wynika, że podczas tzw. gal freak fightowych i towarzyszących im wydarzeń, w tym materiałów zamieszczanych w social mediach, może dochodzić do przemocy fizycznej, słownej i psychicznej, dręczenia ludzi, pochwalania oraz nawoływania do popełniania przestępstw oraz prezentowania treści pornograficznych.
Gale freak fightowe sprzeczne z wartościami ogólnospołecznymi?
W ocenie Rzecznika tego typu zachowania uczestników konferencji i gal „freak fightowych" mogą pozostawać w sprzeczności z wartościami ogólnospołecznymi. "Co więcej, mogą one zachęcać odbiorców do zachowań niemoralnych oraz sprzecznych z prawem. Szczególnie niepokojące jest to, że dostęp do tych materiałów mają dzieci, w szczególności na Galę Fame MMA – odbywającą się na Stadionie Narodowym – wstęp mają osoby, które ukończyły 12. rok życia, jeśli będą pod opieką osoby dorosłej" - zaznaczono.
Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk wystąpił w tej sprawie do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Ministerstwa Aktywów Państwowych, dyrektora Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej i Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
MB
Fot. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. Źródło: PAP/Paweł Supernak
Inne tematy w dziale Polityka