Alior Bank po raz kolejny postanowił ostrzec swoich klientów przed oszustami. Chodzi o nowy rodzaj wyłudzenia pieniędzy, zwany "smishingiem". Polega on na tym, że cyberprzestępcy podszywają się w wiadomościach SMS pod budzące zaufanie instytucje.
Alior Bank ostrzega przed nowym rodzajem oszustów
Alior Bank w specjalnym komunikacie ostrzega swoich klientów przed nową metodą oszustwa. Niestety, internetowi oszuści wymyślają coraz to nowsze osoby, żeby wykraść bankowe oszczędności Polakom.
Tym razem oszuści postawili na unowocześnienie ich "tradycyjnych" metod. Podszywają się pod znane instytucje i w ten sposób wykradają hasła lub inne wrażliwe dane klientów banków, które mogą posłużyć do logowania. Używają jednak do tego wiadomości SMS i są wstanie nawet użyć do tego numeru telefonu należącego do znanego organu.
- Przykładem smishingu może być wiadomość SMS informująca o nieautoryzowanym dostępie do konta bankowego i konieczności szybkiego zalogowania się w celu zabezpieczenia środków. Wiadomość zawiera link do strony, która wygląda identycznie jak strona banku, ale jest kontrolowana przez oszustów. Innym przykładem jest SMS od rzekomego operatora telefonii komórkowej z ofertą zniżki na nowe usługi, w którym również znajduje się link prowadzący do fałszywej strony - wskazuje Alior Bank w opublikowanym ostrzeżeniu dla klientów.
Czym jest smishing? Łatwy sposób na oszukanie klientów banku
Smishing to unowocześniona forma phishingu. Przede wszystkim łączy ona klasyczną metodę wyłudzania danych przez e-mail z tradycyjnymi smsami. Sprawcy takich wyłudzeń podszywają się pod znane i zaufane instytucje. Co więcej, dzięki korzystaniu z sieci komórkowych, potrafią oni nawet podszyć się pod numer takiego organu.
- Nazwa „smishing” powstała z połączenia terminów SMS i phishing. Podobnie jak phishing, smishing ma na celu wyłudzenie wrażliwych danych osobowych, takich jak numery kart kredytowych, dane logowania czy inne informacje finansowe. Smishing staje się coraz bardziej popularny, ponieważ telefony komórkowe są powszechnie używane do codziennej komunikacji, a użytkownicy często ufają wiadomościom SMS bardziej niż e-mailom - podkreśla Alior Bank w wydanym komunikacie.
MB
Fot. Karty kredytowe (zdjęcie przykładowe). Źródło: Pixabay.com
Inne tematy w dziale Gospodarka