HIT stopniowo znika ze szkół. Fot. Canva
HIT stopniowo znika ze szkół. Fot. Canva

HIT stopniowo znika ze szkół. Będzie za to obowiązek prowadzenia szkoleń strzeleckich

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
Nowy rok szkolny równa się duże zmiany. Ze szkół stopniowo będzie znikał przedmiot historia i teraźniejszość. Zastąpi go nauka pierwszej pomocy. Dodatkowo wszystkie szkoły ponadpodstawowe będą miały obowiązek prowadzenia szkoleń strzeleckich w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa.

Kontrowersje wokół HIT

Lekcja historia i teraźniejszość zastąpiła od 1 września 2022 roku wiedzę o społeczeństwie. Z tego też powodu został przygotowany specjalny podręcznik HiT, który był główną książką w nauczaniu tego przedmiotu.

Podręcznik do HiT autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego przygotowanym przez wydawnictwo Biały Kruk od samego początku wzbudzał wiele kontrowersji. Państwowa komisja badająca przypadki pedofilii zauważyła, że w podręczniku jest zawarte "pedofilskie wspomnienie" Daniela Cohna-Bendita, jednego z przywódców ruchu studenckiego w 1968 roku.

"Mój flirt z dziećmi szybko przyjął charakter erotyczny. Te małe pięcioletnie dziewczynki już wiedziały, jak mnie podrywać. Kilka razy zdarzyło się, że dzieci rozpięły mi rozporek i zaczęły mnie głaskać. Ich żądania były dla mnie kłopotliwe. Jednak często mimo wszystko i ja je głaskałem”.

Z podręcznika w rozmowie z Salon24.pl tłumaczył się jego autor, prof. Wojciech Roszkowski: 


HIT znika ze szkół

Od roku szkolnego 2024/2025 przedmiot historia i teraźniejszość nie będzie już nauczany w klasach pierwszych liceów ogólnokształcących, techników, szkół branżowych pierwszego stopnia, liceów ogólnokształcących dla dorosłych prowadzących zajęcia stacjonarnie ani w semestrze I i II liceum ogólnokształcącego dla dorosłych z zajęciami w formie zaocznej.

W następnych latach przedmiot ten ma nie być nauczany także w kolejnych klasach i semestrach tych szkół, aż do całkowitego wygaszenia tego przedmiotu - w roku szkolnym 2025/2026. HiT nie będzie nauczany w klasie II liceum ogólnokształcącego i technikum, a w roku szkolnym 2026/2027 w klasie III technikum.

Związane jest to z zapowiedzianymi przez ministra edukacji Barbarę Nowacką zmianami w podstawie programowej kształcenia ogólnego polegającymi na wprowadzeniu nowego przedmiotu - edukacji obywatelskiej, który ma być realizowany od roku szkolnego 2025/2026 w klasie II szkoły ponadpodstawowej.

Nowy przedmiot i obowiązek prowadzenia szkoleń strzeleckich

Pojawi się jednak coś nowego. Od 1 września 2024 r., w podstawie programowej w wymaganiach z zakresu edukacji przyrodniczej w klasach I-III szkoły podstawowej dodany został wymóg znajomości podstawowych zasad udzielenia pierwszej pomocy. W kolejnych klasach, zajęcia z udzielania pierwszej pomocy będą odbywać się również podczas zajęć z wychowawcą: w szkołach podstawowych w klasach IV– VII i ponadpodstawowych w klasach: II–IV liceum ogólnokształcącego, II–V technikum oraz II i III branżowej szkoły I stopnia. Uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej i klasy I szkół ponadpodstawowych uczą się pierwszej pomocy na zajęciach edukacji dla bezpieczeństwa.

Od roku szkolnego 2024/2025 wszystkie szkoły ponadpodstawowe będą miały również obowiązek prowadzenia szkoleń strzeleckich w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Zgodnie z podstawą programową tego przedmiotu, od 1 wrześnie 2022 r. szkolenie strzeleckie w szkołach ponadpodstawowych obejmuje podstawy strzelania z częścią praktyczną prowadzoną z wykorzystaniem bezpiecznych narządzi do ćwiczeń strzeleckich takich, jak np. broń kulowa, pneumatyczna, repliki broni strzeleckiej (ASG), strzelnice wirtualne albo laserowe. Jednak przez ostatnie dwa lata szkoły, które na terenie swojego powiatu nie miały dostępu do strzelnic nie musiały realizować ćwiczeń praktycznych w tym zakresie.

MP

HIT stopniowo znika ze szkół. Fot. Canva

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj31 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (31)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo