Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

Szokujący wzrost przestępczości w Niemczech. Najwięcej gwałtów i kradzieży od lat

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
Ten kraj nie radzi sobie z przestępcami. Zabójstw, kradzieży i gwałtów jest najwięcej od kilkunastu lat. Bandyci nie boją atakować nawet policjantów.

Drastyczny wzrost przestępczości w Niemczech

I chociaż trudno w to uwierzyć, to właśnie w Niemczech coraz bardziej strach wychodzić na ulice. U naszych zachodnich sąsiadów w ubiegłym roku odnotowano najwięcej przestępstw od 2012 roku. Prawie połowę stanowiły przestępstwa związane z prawem pobytu i to ich liczba rośnie najszybciej. Dramatycznie rośnie też liczba brutalnych ataków na policjantów.

Za ściganie przestępców i ochronę porządku publicznego odpowiadają w Niemczech poszczególne landy, natomiast Policja Federalna (Bundespolizei) chroni granice państwa, ale także strzeże bezpieczeństwa na stacjach kolejowych i lotniskach. W 2023 roku Policja Federalna odnotowała więcej przestępstw niż kiedykolwiek od 2012 roku – podała  minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser (SPD) podczas prezentacji corocznego raportu. Według opublikowanych danych zarejestrowano 790 245 przestępstw. To o 12,5 procent więcej niż w poprzednim roku (około 702 tys.).


Rośnie liczba nielegalnych migrantów

Gwałtownie wzrosła liczba przestępstw związanych z prawem pobytu, która wyniosła 389 331 (wzrost o 38,8 procent rok do roku) - zauważył portal dziennika "Welt".

Odnotowano również duży wzrost przestępstw seksualnych (o 14,9 procent), kradzieży kieszonkowych i bagażu (o 16,4 procent) oraz przestępstw z użyciem przemocy (o 10,6 procent).

Znacząco wzrosła również liczba nielegalnych wjazdów do Niemiec. W ubiegłym roku wyniosła ona 127 549 i była najwyższa od 2016 roku i o 39 procent wyższa niż w 2022 roku. Urzędnicy zarejestrowali najwięcej przypadków (32 893) na granicy z Polską, 28 099 na granicy z Austrią, 18 539 ze Szwajcarią i 16 700 z Czechami.

Największa liczba ataków na policjantów od 23 lat

W 2023 odnotowano również najwyższą od 2001 roku liczbę ataków na funkcjonariuszy Policji Federalnej. Łącznie 2 979 z nich zostało zaatakowanych na służbie, z czego 792 zostało rannych.

Według Policji Federalnej ataki prawie zawsze wiązały się z przemocą fizyczną. Według władz większość z nich miała miejsce „podczas codziennego wykonywania obowiązków”, głównie podczas patroli, dochodzeń kryminalnych lub podczas czynności związanych z deportacją. Najwięcej czynnych napaści na funkcjonariuszy odnotowano na kolei. Ataki miały również miejsce podczas imprez masowych i meczów piłki nożnej.

W raporcie możemy przeczytać, że podobnie jak w poprzednich latach, główne miejskie stacje kolejowe są szczególnie dotknięte brutalnymi przestępstwami. Jednak najpoważniejsze przestępstwa są również coraz częściej odnotowywane w małych miastach lub na obszarach wiejskich oraz w pociągach. Szczególnie częste na niemieckich dworcach kolejowych i w pociągach są przestępstwa z użyciem noży. 


Przeciętny sprawca to mężczyzna w wieku 33 lat

Według raportu większość sprawców (78 procent) to mężczyźni w wieku średnio 33 lat. Prawie połowa z nich była pod wpływem alkoholu lub narkotyków, również blisko połowa miała niemiecki paszport.

Faeser, która przedstawiła raport w poniedziałek w Rostocku, podkreśliła, że federalne siły policyjne zostaną wzmocnione wobec rosnących wskaźników przestępczości. „W rządowym projekcie budżetu na 2025 r. przeznaczyliśmy dodatkowe 310 mln euro, a od 2026 r. na stałe udostępnione zostanie dodatkowe 312 mln euro" - powiedziała szefowa MSW. "W przyszłym roku ponownie wzmocnimy policję federalną o dodatkowe 1000 etatów" - dodała.

Policja federalna jest odpowiedzialna za ochronę granic, ale także m.in. zabezpiecza dworce i obiekty kolejowe oraz lotniska, a także wspiera policję krajów związkowych - przypomniał „Welt".

Tomasz Wypych

Fot. Niemcy, flaga Niemiec. Źródło: Pixabay.com

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj46 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (46)

Inne tematy w dziale Polityka