Wielka szansa przed polskim przemysłem. Media donoszą, że Samsung SDI rozważa wybudowanie nowej fabryki baterii do samochodów elektrycznych w Polsce. Cała inwestycja może być warta ponad 2 miliardy euro. Kłopot w tym, że wspomnianą fabrykę chętnie widzieliby u siebie również Węgrzy.
Polska powalczy o budowę fabryki baterii. Mamy konkurencję
O sprawie pisze "Puls Biznesu". Inwestor jest zainteresowany działkami o wielkości około 200 hektarów. Dogodna lokalizacja znajduje się m.in. w okolicach Gdańska.
"Rozmowy dotyczące zakupu i wybudowania tam nowego zakładu trwają podobno od końca zeszłego roku" - twierdzą dziennikarze "PB".
Kłopot w tym, że Polska ma silną konkurencję. O budowę fabryki baterii na swoim terenie powalczyć zamierzają również Węgry. Kraj ten ma aspiracje, aby stać się największym na świecie dostawcą akumulatorów do samochodów elektrycznych.
Mówił o tym wprost premier Węgier Viktor Orban, który w jednym z przemówień odgrażał się wręcz, że "nie pozwoli, by cokolwiek stanęło na drodze w osiągnięciu tego celu".
Węgrzy mają mocnego asa w rękawie. W okolicy Debreczyna, drugiego co do wielkości miasta Węgier, powstaje największe w Europie zagłębie produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Koszt realizacji projektu został wyceniony na prawie 8 miliardów dolarów, a odpowiada za niego chińska firma Contemporary Amperex Technology we współpracy z niemieckim Mercedesem.
Kolejnym atutem Węgier jest fakt, że Samsung SDI posiada w tym kraju już inne fabryki m.in. telewizorów.
Dziennikarze "PB" sugerują, że ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w pierwszym kwartale 2025 roku.
Polska ma mocną pozycję na rynku baterii do samochodów
Warto przypomnieć, że nasz kraj nie ma się czego wstydzić w kontekście produkcji baterii do samochodów. W Polsce zlokalizowana jest największa fabryka akumulatorów do samochodów elektrycznych – LG Energy Solution Wrocław.
Maciej Mazur, cytowany przez "Puls Biznesu" dyrektor Zarządzający PSNM, mówi, że zgodnie z prognozami do 2035 roku udział elektromobilności w polskim PKB może wzrosnąć nawet do 5 proc. Natomiast wartość światowego sektora bateryjnego w 2030 r. może przekroczyć 400 mld dol.
Polska jest drugim, po Chinach producentem baterii na świecie i pierwszym w Europie - odpowiadamy za ok. 6 proc. globalnej produkcji. Wartość eksportu baterii z Polski - jak podano - w I kwartale br. wyniosła 12 mld zł (ponad 3 proc. całości eksportu towarów).
MB
Fot. Fabryka (zdjęcie przykładowe). Źródło: Pixabay.com
Inne tematy w dziale Gospodarka