Chociaż liczba Polaków nieplanujących wyjazdu z kraju wzrosła, to nadal jest znacznie niższa niż przed pandemią, kiedy prawie 9 na 10 Polaków chciało pozostać w ojczyźnie.
Raport o emigracyjnych planach Polaków. Coraz mniej z nas chce wyjechać
Ukazała się najnowsza edycja raportu „Migracja zarobkowe Polaków”. We wstępie do niego Marcos Segador Arrebola Dyrektor Zarządzający Gi Group Holding w Polsce, która przygotowała analizę, pisze: „Zmieniająca się rzeczywistość gospodarcza i ewolucja rynku pracy kształtują aspiracje i plany zawodowe Polaków. W tym kontekście temat emigracji zarobkowej wciąż pozostaje aktualny, choć obecnie obserwujemy mniejsze zainteresowanie wyjazdami za granicę w porównaniu do ubiegłych lat.
Polska z kraju emigracyjnego staje się coraz częściej celem migracji obywateli innych państw. Taka transformacja świadczy o dobrym stanie polskiej gospodarki, rosnącej stabilności politycznej i społecznej, a także dojrzałości rodzimego rynku pracy w poszczególnych sektorach. Jednocześnie jednak sygnalizuje również pewne wyzwania, jak na przykład niedobory lokalnych pracowników wynikające ze zmian demograficznych i starzenia się społeczeństwa”.
Przed pandemią liczba deklarujących wyjazd była niższa
W porównaniu z ubiegłym rokiem, odsetek badanych deklarujących chęć emigracji w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy spadł z 16,9 proc. do 13,3 proc. Choć liczba nieplanujących wyjazdu wzrosła z 58,9 proc. do 68,4 proc., to nadal pozostaje poniżej wartości sprzed pandemii, które wynosiła pomiędzy 85 proc. a 90 proc..
Warto również zwrócić uwagę na odsetek osób niezdecydowanych co do planów emigracyjnych (18,3 proc.). Pomimo spadku w stosunku do ubiegłego roku, pozostaje znacząco wyższy niż przed pandemią, kiedy wahał się między 1 proc. a 2,5 proc. Może to oznaczać, że respondenci wciąż są otwarci na możliwość wyjazdu i wykazują większą elastyczność, dostosowując swoje decyzje w tym zakresie do bieżących okoliczności społeczno-gospodarczych.
Wśród osób planujących emigrację w najbliższym czasie, podobnie jak rok temu, dominuje grupa 18-24 latków (34 proc.) i jest ich więcej o 4 proc. niż przed rokiem. Utrzymujące się wysokie zainteresowanie wyjazdem w najmłodszej grupie potwierdzają również dane z całej badanej populacji. Wśród osób w wieku 18-24 lata 25,4 proc. deklaruje chęć emigracji, co jest najwyższym wynikiem spośród wszystkich grup wiekowych. Warto odnotować wzrost liczby młodych osób odrzucających pomysł wyjazdu (z 40,5 proc. do 53,4 proc.), przy czym nadal jest to najmniejszy odsetek w porównaniu ze starszymi grupami wiekowymi. Znacząco spadła natomiast liczba niezdecydowanych, z 30,6 proc. do 21,2 proc. Z wiekiem zainteresowanie emigracją maleje. Najmniej planujących wyjazd jest w grupie powyżej 55 lat, gdzie aż 78,4 proc. osób deklaruje chęć pozostania w kraju.
Najbardziej zainteresowani emigracją są mężczyźni
Wśród zainteresowanych wyjazdem dominują mężczyźni – 51,6 proc. W porównaniu z ubiegłorocznym badaniem (45 proc.), jest to bardzo duży wzrost. Warto jednak zaznaczyć, że zeszłoroczna edycja była jedną z nielicznych, w których odnotowano przewagę kobiet w grupie rozważających emigrację. Patrząc na historyczne dane, zawsze mężczyźni znacznie częściej deklarują chęć wyjazdu.
Równo 31 proc. spośród deklarujących plany emigracyjne mieszka we wschodnich regionach kraju, co stanowi wzrost w porównaniu z wynikami zeszłorocznego badania (wówczas było to 14 proc.). Udział osób z pozostałych regionów – z wyjątkiem regionu centralnego - spadł. Mieszkańcy wschodnich województw nie tylko są najbardziej skłonni do wyjazdu, ale jest to też jedyny region, w którym zainteresowanie emigracją jest wyższe niż rok temu.
Mniejszy jest również odsetek osób odrzucających możliwość wyjazdu. Warto zauważyć, że jeśli chodzi o osoby o niesprecyzowanych planach, to w województwach wschodnich ten odsetek jest najwyższy – co czwarty badany w tym regionie nie jest zdecydowany w tej kwestii. Najmniej respondentów zainteresowanych emigracją jest w regionie południowym oraz południowo-zachodnim – odpowiednio 9,2 proc. i 10,5 proc. Odsetek osób zainteresowanych wyjazdem jest zbliżony wśród mieszkańców różnych typów miejscowości. Wyjątkiem są najmniejsze miasta, liczące do 20 tysięcy mieszkańców, gdzie tylko 4,2 proc. respondentów deklaruje plany emigracyjne w najbliższych 12 miesiącach, choć spory jest też odsetek niezdecydowanych – 28,2 proc.
To znaczący spadek w porównaniu z wynikami zeszłorocznego badania, o 17,7 punktów procentowych. Największą pewność co do swoich deklaracji wykazują respondenci z największych ośrodków, z populacją powyżej 500 tysięcy. Tylko 14 proc. wyraża zainteresowanie wyjazdem, niemal 83 proc. stanowczo odrzuca taką możliwość, a niezdecydowanych jest niewiele ponad 3 proc. W grupie osób zainteresowanych emigracją, ponad 47 proc. stanowią mieszkańcy wsi, co jest jednym z najwyższych wyników w ostatnich latach.
Największe zainteresowanie wyjazdem deklarują osoby ze średnim wykształceniem (17,4 proc.), najmniej skłonne do emigracji są osoby z wykształceniem wyższym (8,9 proc.).
Tomasz Wypych
Fot. Walizki, podróż, wyjazd, dworzec. Źródło: Pixabay.com
Inne tematy w dziale Społeczeństwo