Rosyjski bombowiec Tu-22M3 rozbił się w obwodzie irkuckim w czwartek 15 sierpnia podczas zaplanowanego lotu - podają rosyjskie media, powołując się na Ministerstwo Obrony Rosji.
Katastrofa bombowca Tu-22M3
Według rosyjskich mediów wstępną przyczyną katastrofy bombowca Tu-22M3 w obwodzie irkuckim była usterka techniczna – poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.
"Kanały Telegram piszą, że był to bombowiec Tu-22M, który wystartował z lotniska Biełaja w rejonie usolskim. Do katastrofy, według kanałów, doszło w pobliżu wjazdu do wsi Michajłowka w rejonie czeremchowskim. Ta informacja nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona" – napisała agencja Siren News w poście na swoim kanale Telegram.
Ministerstwo poinformowało, że załoga katapultowała się, samolot rozbił się na bezludnym terenie, a na ziemi nie było żadnych zniszczeń.
Są nagrania z katastrofy
Rosyjskie kanały na Telegramie opublikowały również zdjęcia i filmy z katastrofy bombowca.
Anton Geraszczenko, były doradca Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, również udostępnił wideo na X, dawniej Twitterze, i napisał: "Rosyjskie kanały Telegram informują, że rosyjski bombowiec strategiczny Tu-22M3 rozbił się w obwodzie irkuckim".
Prokremlowski kanał SHOT na Telegramie również poinformował o katastrofie w wiadomości, w której napisano: "Tu-22M3 zapalił się w powietrzu, spadł i nastąpiła eksplozja zostały uchwycone na wideo. Na wstępie zapalił się jeden z silników". Po tym, jak samolot się rozbił, na miejscu katastrofy doszło do kilku eksplozji, wybuchł silny pożar. Teraz został on wyeliminowany przez pracowników Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
Tu-22M3 to bombowiec typu Backfire
Tu-22M3 to bombowiec dalekiego zasięgu (według NATO to typ Backfire) przeznaczony do wykonywania uderzeń bombowo-rakietowych na cele naziemne rozmieszczone w strefie operacyjnej przeciwnika. Samoloty te mogą uderzać konwencjonalną bronią rakietową i bombową, w tym pociskami manewrującymi, ale też bronią nuklearną.
Rosyjskie Tu-22M3 z 52. Ciężkiego Pułku Bombowego Gwardii zostały użyte podczas inwazji Rosji na Ukrainę, bombardując 15 kwietnia 2022 roku teren zakładów Azowstal w obleganym Mariupolu trzytonowymi bombami FAB-3000 M-54.
Samolot Tu-22M to jeden z najbardziej tajnych projektów lotniczych ZSRR w okresie zimnej wojny, dzięki czemu nawet obecnie znaczna ilość dostępnych informacji na temat tego samolotu nie jest prawdziwa. W sierpniu 2023 r. szef wywiadu obronnego Ukrainy Kyryło Budanow poinformował, że Rosji pozostało mniej niż 30 bombowców Tu-22.
ja
Zdjęcie ilustracyjne, start Tu-22M3 z użyciem dopalacza, fot. Wikipedia
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Polityka