W Warszawie rozpoczęła się defilada z okazji święta Wojska Polskiego. Udział w niej weźmie ok. 2 tys. żołnierzy i kilkaset sztuk sprzętu wojskowego, m. in. czołgi Abrams, Leopard i K2, transportery Borsuk, Rosomak czy Kleszcz oraz lotnictwo, w tym śmigłowce Apache.
Święto Wojska Polskiego
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej 1920 r. Zwycięstwo polskiego wojska zadecydowało o zachowaniu niepodległości kraju i zatrzymało marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Było także jednym z najważniejszych elementów pamięci historycznej II RP.
15 sierpnia został ogłoszony w 1923 r. Świętem Wojska Polskiego. Pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. Święto Wojska Polskiego ponownie obchodzone jest w połowie sierpnia.
Z tej okazji, w Warszawie wyruszyła Wisłostradą defilada, od regionu ulicy Sanguszki na południe. Na wysokości Nowego Miasta ustawiona została trybuna honorowa, skąd defiladę będą obserwować najważniejsze osoby w państwie - prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, premier Donald Tusk, wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła oraz inni najważniejsi dowódcy wojskowi.
Planowane są wystąpienia prezydenta, premiera i szefa MON.
Uroczystości oficjalnie rozpoczęły się w południe. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, żołnierze jak co roku oddali hołd bohaterom podczas uroczystej odprawy wart. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent, marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i szef MON.
Pokaz siły polskiej armii
Podobnie jak w ubiegłym roku, uczestniczyć w defiladzie będzie ponad 2 tys. żołnierzy i ponad 200 jednostek sprzętu wojskowego.
Poza żołnierzami wszystkich rodzajów wojsk w SZRP w defiladzie udział bierze prawie 100 żołnierzy z wojsk i struktur sojuszniczych: ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii, a także reprezentacje Eurokorpusu i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Towarzyszyć im będzie niemal 220 sztuk sprzętu naziemnego, w tym czołgi Abrams, transportery Rosomak i Borsuk, armatohaubice Krab i K9, wyrzutnie rakietowe Himars i przeciwlotnicze systemy Patriot i Mała Narew.
W defiladzie wezmą również udział opancerzone transportery rozpoznawcze Kleszcz. To świeży nabytek polskiej armii. W środę podpisano umowę na 28 sztuk takich pojazdów.
Przemarsz żołnierzy poprzedzi defilada lotnicza; będzie można zobaczyć przelot m.in. myśliwców F-16 czy śmigłowców szturmowych AH-64 Apache, których 96 zostało w tym roku zamówionych dla Wojska Polskiego.
Na czas defilady został zamknięty m.in. most Świętokrzyski oraz kładka pieszo-rowerowa nad Wisłą, a na czas przelotu lotnictwa także mosty Gdański i Śląsko-Dąbrowski. Na objazdy skierowano szereg autobusów warszawskiej komunikacji miejskiej.
MP
Defilada z okazji święta Wojska Polskiego. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Społeczeństwo