Maciej Świrski (fot. Leszek Szymański; Donald Tusk (fot. PAP/Paweł Supernak) / Canva
Maciej Świrski (fot. Leszek Szymański; Donald Tusk (fot. PAP/Paweł Supernak) / Canva

Szef KRRiT pisze list do Donalda Tuska. Chce współpracować z premierem

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Szef KRRiT Maciej Świrski napisał list do premiera Donalda Tuska. Apeluje w nim o wspólne działania w sprawie inwigilowania polskich mediów przez rosyjskie służby specjalne. To odpowiedź na ostatnie doniesienia dotyczące Pawła Rubcowa i jego partnerki, dziennikarki Magdaleny Chodownik.

List do premiera Tuska 

Jak przypomniał przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w skierowanym we wtorek do premiera Donalda Tuska apelu, 12 sierpnia 2024 r. na portalu internetowym Frontstory.pl został opublikowany artykuł pt. „Magnes z Putinem”. Publikacja ta dotyczy działalności w Polsce rosyjskiego oficera GRU Pablo Gonzáleza/Pawła Rubcowa, który w 2022 r. został zatrzymany przez ABW i przebywał w polskim areszcie, a 1 sierpnia 2024 r. został przekazany Rosji w ramach wymiany więźniów m.in. za obywateli niemieckich i amerykańskich. Jak wynika z publikacji, z oficerem tym współpracowała polska dziennikarka, której postawiono zarzut pomocnictwa w szpiegostwie.

Świrski dodał, że publikacja „Magnes z Putinem” wskazuje, iż oficer GRU podczas kilkuletniego pobytu w Polsce m.in. „rozpracowywał środowiska dziennikarzy i korespondentów”, w tym prawdopodobnie pobierał dane z ich urządzeń elektronicznych. "W ten sposób we władanie rosyjskiej służby GRU dotarło prawdopodobnie wiele danych i informacji ze „środowiska dziennikarzy i korespondentów, w tym potencjalnie wrażliwych bądź kompromitujących, które następnie mogą zostać użyte jako narzędzie wpływu na te osoby (np. poprzez groźbę ich ujawnienia bądź publikacji)" - podkreślił przewodniczący KRRiT.


KRRiT chce współpracować z rządem 

"Wpływ ten może polegać np. na zalecaniu niepodejmowania ważnych dla państwa polskiego tematów lub opisywaniu ich z uwzględnieniem interesu obcego (np. rosyjskiego) państwa, bądź na prowadzeniu działań dezinformacyjnych polegających m.in. na podawaniu prawdziwych faktów w fałszywym lub zmanipulowanym kontekście. W konsekwencji tego działanie rosyjskich służb może w najbliższych latach wpływać bezpośrednio na kształt i charakter radiofonii i telewizji w Polsce, a pośrednio m.in. na bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne Polski" - napisał Świrski.

"Biorąc pod uwagę powyższe, w oparciu o art. 6 ust. 2 pkt 1 Ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, zwracam się do Pana Premiera z wnioskiem o podjęcie w porozumieniu z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji działań mających na celu zapobieżeniu wskazanemu wyżej ryzyku. Bez podjęcia stosownych działań istnieje obawa, że w najbliższych latach opinia publiczna może być współkształtowana przez osoby pozostające pod wpływem służb obcego państwa" - dodał Świrski.

Zatrzymanie rosyjskiego agenta w Polsce

Paweł Rubcow, agent wywiadu wojskowego GRU, został zatrzymany przez Polskę na granicy polsko-ukraińskiej 27 lutego 2022 r. Podawał się za dziennikarza hiszpańskiego i używał hiszpańskiego nazwiska Pablo Gonzales. Miał wykorzystywać status reportera do zbierania informacji na Ukrainie dla rosyjskich służb specjalnych, jego celem było też zdobycie zaufania opozycjonistów rosyjskich.

Po zatrzymaniu - według portalu Insider - na znalezionych u niego nośnikach danych zidentyfikowano szczegółowe raporty o działaniach Żanny Niemcowej i osób z jej otoczenia. Podający się za dziennikarza Rubcow interesował się w szczególności uczestnikami letniej szkoły dziennikarstwa z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Pod koniec lipca agent GRU został uwolniony w ramach wymiany więźniów między Rosją a Zachodem. Szpieg był witany przez Władimir Putina na lotnisku i bardzo cieszył się z tego faktu.

MP

Źródło zdjęcia: Maciej Świrski (fot. Leszek Szymański; Donald Tusk (fot. PAP/Paweł Supernak) / Canva

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj23 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (23)

Inne tematy w dziale Kultura