Na zdjęciu: Marcin Romanowski, fot. PAP/Radek Pietruszka
Na zdjęciu: Marcin Romanowski, fot. PAP/Radek Pietruszka

Marcin Romanowski wróci do aresztu? Nowe fakty

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 84
27 września Sąd Okręgowy w Warszawie ma rozpatrzyć zażalenie Prokuratury Krajowej na odmowę aresztowania posła Marcina Romanowskiego. Decyzję w tej sprawie ma wydać trójka sędziów: Przemysław Dziwański, Wanda Jankowska-Bebeszko i Leszek Parzyszek - poinformował ten sąd w środę rano.

27 września Sąd Okręgowy ma rozpatrzyć sprawę aresztową Romanowskiego

Sąd Okręgowy w Warszawie ma rozpatrzyć zażalenie prokuratury na decyzję sądu niższej instancji, który 16 lipca nie zgodził się na aresztowanie Romanowskiego z powodu jego immunitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Polityk Suwerennej Polski, poseł klubu PiS, podejrzany jest m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości.

W ubiegłym tygodniu SO podał, że z uwagi na obszerność i złożoność materiału dowodowego, a także charakter stawianych posłowi zarzutów zdecydowano o rozszerzeniu składu orzekającego do trzech sędziów. W składzie znaleźli się sędziowie Przemysław Dziwański, Aleksandra Rusin-Batko i Wanda Jankowska-Bebeszko, jednak w poniedziałek sąd zdecydował o wyłączeniu Dziwańskiego i Rusin Batko m.in. ze względu na to, że zostali sędziami z nominacji obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. Sąd podał też, że termin posiedzenia, na którym sędziowie rozstrzygną sprawę aresztową Romanowskiego, zostanie wyznaczony po 23 września.


Skład sądu aresztowego ws. Romanowskiego

W środę sąd zaktualizował te informacje podając, że „sprawa zażalenia Prokuratury została skierowana na termin merytoryczny na 27 września 2024 r.”.

Sąd dodał też, że „decyzją przewodniczącej X Wydziału Karnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Warszawie mają ją rozpoznać sędziowie w składzie: Przemysław Dziwański, Wanda Jankowska-Bebeszko i Leszek Parzyszek”. „Jednocześnie przewodnicząca X Wydziału Karnego Odwoławczego zdecydowała o przedstawieniu temu składowi akt celem podjęcia dalszych decyzji w sprawie treści postanowień Sądu Okręgowego w Warszawie z 7 i 12 sierpnia 2024 r. w przedmiocie wyłączenia sędziów” - głosi komunikat.


Dlaczego prokuratura chce aresztu dla Romanowskiego

Wobec Romanowskiego, który był wiceministrem sprawiedliwości w rządzie Zjednoczonej Prawicy, prokuratura chce zastosować areszt na trzy miesiące. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa 16 lipca odmówił jednak aresztowania polityka ze względu na przysługujący mu immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Prokuratura, składając zażalenie na tę decyzję, twierdziła, że ponowna analiza prawna wskazuje, iż zakres ochrony immunitetowej dotyczący Romanowskiego w ZP Rady Europy nie obejmuje zarzucanych mu czynów. Sprawa została skierowana do SO w Warszawie i czeka na rozstrzygnięcie.

Prokuratura zapowiedziała, że w razie podtrzymania przez Sąd Okręgowy w Warszawie decyzji sądu pierwszej instancji o odmowie aresztowania Romanowskiego ze względu na immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, będzie wnioskowała o jego uchylenie politykowi. 

KW

Na zdjęciu: Marcin Romanowski, fot. PAP/Radek Pietruszka

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj84 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (84)

Inne tematy w dziale Polityka