Flaga Izraela. Fot. PAP/EPA/Focke Strangmann
Flaga Izraela. Fot. PAP/EPA/Focke Strangmann

Rzecznik praw człowieka zdymisjonowany. Za antysemickie wpisy

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 60
Niedawno mianowany na rzecznika praw człowieka Kanady Birju Dattani zrezygnował w poniedziałek z objęcia urzędu. Pod koniec czerwca organizacje żydowskie przypomniały jego dawne wpisy w mediach społecznościowych, uznając je za antysemickie.

Rzecznik praw człowieka zdymisjonowany. Awantura o antysemickie wpisy

Dattani poinformował o swojej rezygnacji w poniedziałkowym wpisie na portalu społecznościowym LinkedIn, pisząc, że postanowił zrezygnować ze stanowiska Głównego Komisarza Kanadyjskiej Komisji Praw Człowieka. Podkreślił, że „wierzy głęboko w pracę Komisji, jej mandat i znaczenie dla demokracji” i poinformował, że minister sprawiedliwości Arif Virani przekazał mu kopię raportu w sprawie kontrowersyjnych wpisów. Dattani miał objąć swój urząd w miniony czwartek, media informowały wówczas, że dzień wcześniej udał się na zwolnienie.

W liście z 31 lipca Virani napisał, że po zapoznaniu się z raportem, który sporządzono w sprawie, ma „poważne obawy co do szczerości (Dattaniego) podczas procesu nominacyjnego”. Dattani zamieścił na LinkedIn zarówno list ministra, jak i swoją odpowiedź na raport. W raporcie napisano m.in., że nie ma dowodów na antysemityzm; ten fragment Dattani zacytował w swojej odpowiedzi.


Centre for Israel and Jewish Affairs przypomniało politykowi wpisy

Problemem Dattaniego stały się usunięte wcześniej wpisy w mediach społecznościowych. Centre for Israel and Jewish Affairs (CIJA) przypomniało na przełomie czerwca i lipca, że Dattani w przeszłości zamieszczał antysemickie wpisy na Twitterze (obecnie X). CIJA i Centrum Przyjaciół Szymona Wiesenthala we wspólnym stanowisku uznały, że Dattani nie powinien zostać szefem komisji praw człowieka.

CIJA przypomniało także usunięty już wpis z 2014 r. z linkiem do artykułu „Palestyńczycy są dzisiejszymi więźniami warszawskiego getta”. Artykuł o tym samym tytule można obecnie odnaleźć na stronie propagandowego rosyjskiego nadawcy RT. CIJA powoływała się też na inne usunięte wpisy, w których Dattani miał porównywać Izrael do nazistowskich Niemiec. Dattani zaprzecza. Przekazał też mediom, że nie zgadzał się z brzmieniem cytowanego artykułu, a link do niego zamieścił jako głos w dyskusji.


"Minister sprawiedliwości nie został powiadomiony o kontrowersyjnych wpisach"

Urzędnicy odpowiedzialni za weryfikację kandydatury wiedzieli, że w przeszłości publikował on kontrowersyjne wpisy, m.in. jako „Mujahid Dattani”, jednak minister sprawiedliwości nie został powiadomiony o tych wpisach – poinformowały media. Dattani wyjaśnił w swoim liście, że urodził się w rodzinie wyznającej hinduizm, ale w 2001 r. przeszedł na islam, stąd jego nowe imię Mujahid, którego jednak od 2017 r. nie używa publicznie.

Pod koniec czerwca minister sprawiedliwości na wniosek parlamentarzysty Anthony'ego Housefathera wszczął dochodzenie w sprawie Dattaniego. Housefather jest specjalnym doradcą premiera Kanady w sprawach relacji ze społecznością żydowską i w sprawach antysemityzmu.

KW

Źródło zdjęcia: Flaga Izraela. Fot. PAP/EPA/Focke Strangmann

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj60 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (60)

Inne tematy w dziale Polityka