fot. PAP/Adam Warżawa
fot. PAP/Adam Warżawa

Szeremeta dostąpi ogromnego zaszczytu na zakończenie igrzysk

Redakcja Redakcja Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 Obserwuj temat Obserwuj notkę 39
Srebrna medalistka w bokserskiej kategorii 57 kg Julia Szeremeta poniesie flagę Polski podczas ceremonii zamknięcia igrzysk olimpijskich w Paryżu. Drugim chorążym reprezentacji kraju będzie kanadyjkarz Wiktor Głazunow - poinformował w niedzielę prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) Radosław Piesiewcz.

Co dostanie Julia Szeremeta za srebrny medal

Julia Szeremeta w sobotę zdobyła pierwszy olimpijski medal polskiego boksu od 1992 roku, kiedy brąz w Barcelonie zdobył Wojciech Bartnik. W finale przegrała jednogłośnie na punkty z Yu Ting Lin. Tajwanka wraz z Algierką, mistrzynią olimpijską w boksie w kategorii 66 kg Imane Khelif, znalazły się w centrum kontrowersji związanych z testami na ustalenie płci. Khelif, podobnie jak Szeremeta, będzie jednym z chorążych reprezentacji Algierii podczas wieczornej ceremonii zamknięcia igrzysk na stadionie Stade de France.


Za srebrny medal Szeremeta otrzymała nagrodę finansową w wysokości 200 tysięcy złotych, diament, obraz oraz voucher na wakacje. Ponadto ma zapewnioną emeryturę olimpijską po przekroczeniu 40. roku życia. Od Polskiego Związku Bokserskiego pięściarka otrzyma 100 tys. złotych oraz samochód marki Suzuki. Od Ministerstwa Sportu i Turystyki - 75 tys. złotych. Do tego dojdzie jeszcze stypendium sportowe i bliżej nie określone wyróżnienie z MON. 

Niestety Szeremeta nie dostanie mieszkania, które było wśród obietnic za złoto, co w obecnych warunkach przydałoby się jej najbardziej. Jak przyznał jej ojciec, Andrzej Szeremeta, pięściarka wynajmuje mały pokój z ciemną kuchnią, bo nie stać jej było dotąd na większy metraż. W Paryżu nie towarzyszył jej nikt z rodziny, gdyż podróż do stolicy Francji okazała się dla Szeremetów zbyt droga.


Polacy na zamknięciu igrzysk olimpijskich

Wiktor Głazunow natomiast zajął szóste miejsce w finale regat olimpijskich w konkurencji jedynek na 1000 m. To dla niego wynik dużo lepszy od ostatniego występu na igrzyskach w Tokio, gdy był piąty w finale B.

W ceremonii zamknięcia wezmą udział sportowcy, którzy zostali do tej pory w wiosce olimpijskiej, poza chorążymi także m.in. polscy siatkarze. Część wróciła do Polski  w nocy z soboty na niedzielę na pokładzie prezydenckiego samolotu wraz z Andrzejem Dudą, m.in. Aleksandra Mirosław, złota medalistka we wspinaczce sportowej na czas.

Chorążymi podczas ceremonii otwarcia igrzysk 26 lipca byli trzykrotna złota medalistka olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk oraz koszykarz 3x3 Przemysław Zamojski.


Do tej pory polscy sportowcy wywalczyli w stolicy Francji dziesięć medali. Jedyny złoty zdobyła Aleksandra Mirosław we wspinaczce sportowej na czas, srebrne zdobyli drużyna siatkarzy, kajakarka górska Klaudia Zwolińska, kolarka Daria Pikulik w wyścigu omnium i pięściarka Julia Szeremeta, a brązowe czwórka podwójna wioślarzy, drużyny szpadzistek, tenisistka Iga Świątek, Aleksandra Kałucka we wspinaczce i Natalia Kaczmarek w biegu na 400 m.

Uroczystość zamknięcia paryskiej imprezy na Stade de France rozpocznie się o godz. 21. Nieco ponad dwie godziny później Igrzyska 33. Letniej Olimpiady w Paryżu przejdą do historii.

ja

Na zdjęciu Julia Szeremeta pozuje do zdjęcia podczas ceremonii dekoracji, fot. PAP/Adam Warżawa

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj39 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (39)

Inne tematy w dziale Sport